We're excited you want to ride with us! If you are a new rider, welcome to the family! If you are experienced, we are glad to have you back. Please select below:
Events
Canadian Grands / Chilliwack National
Rider Results
PreRace
4 Strider Total Riders = 5 Groups = 1
3 Strider Total Riders = 6 Groups = 1
7-8 Mixed Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 TRUE BAILEY, TEAM HOLLYWOOD, BONNEY LAKE, WA
- 2 KAYLEE (SMILIN) CASE, REDNECK RACING BMX, KENNEWICK, WA
- 3 NOLAN ALLEN, KELOWNA, BC
9-10 Mixed Open Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ROBBIE TRIBE, MT CURRIE, BC
- 2 ATLEY CARSON, AIRDRIE, AB
- 3 COLE DANBY, AIRDRIE, AB
15-16 Mixed Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 JORDAN (MISS THANG) WILLIS, RIDERS PRO SHOP, PORTLAND, OR
- 2 TEIGEN PASCUAL, CANADIAN BIKE SUPPLY, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 3 TRAVIS (THE ALIEN) SARGENT, UFO, VERNON, BC
7-8 Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 COLTON (THE COWBOY) HANNAY, CALTRAX RACING, TEMECULA, CA
- 2 AUSTEN WENSEL, CRANX BMX RACING TEAM, EDMONTON, AB
- 3 JONATHAN MOZELL, NORTH VANCOUVER, BC
9-10 Open Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 PABLO (P-LO) LOPEZ, 510 BAY AREA BMXERS, PALO ALTO, CA
- 2 DYLAN NIEMEYER, REDMAN ROCKSTAR JR DEVO, ANTHEM, AZ
- 3 CAMERON (SUPER POOPS) DUNHAM, ALCHEMY, SNOHOMISH, WA
- 4 TEGAN CRUZ, PEMBERTON, BC
- 5 THOMAS SISK, RBR, HAPPY VALLEY, OR
- 6 RYAN RAYMONT, TANGENT/ODI, PENHOLD, AB
11-12 Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 CONNOR WENSEL, CRANX BMX RACING TEAM, EDMONTON, AB
- 2 NICOLAS (NICO) HAMMER, RED DEER, AB
- 3 ANDREW MOZELL, NORTH VANCOUVER, BC
31 & Over Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 JOHNNY (BEAST) LITTLE, CRIT/ODI/RENNEN, PHOENIX, AZ
- 2 LUCAS CRUZ, PEMBERTON, BC
- 3 BENDIGO NOBLE, MT CURRIE, BC
11-12 Girls Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 JANELCHUBBY CHEEKS) CHURCH, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 2 TIANNA FRETZ, DIABLOS RACING YESS NEMA, PARKSVILLE, BC
- 3 GRACE STEVENSON, REDLINE CHALLENGE, GILBERT, AZ
21-25 Girls Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 ALEASHA WIEBE, UFO DOUBLECROSS, CUMBERLAND, BC
- 2 ROMINA ALVA, CBS/.SUPERCROSS, RICHMOND, BC
- 3 EMMA CASWELL, MR HIM & HIS DOG, CAMBRIDGE, ON
- 4 GINA (GODDESS) GODLEY, YESS/NEMA/DIABLOS, NANAIMO, BC
9 Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 THOMAS STEVENSON, REDLINE CHALLENGE, GILBERT, AZ
- 2 MIKE (THE BULLDOG) BRYANT, RIDGE BROS RACING, VANCOUVER, WA
- 3 ALEX (LIGHTNING BOLT) DUTY, NORTHWEST HAVOC BMX, BONNEY LAKE, WA
- 4 NOAH (BEASTMODE) BOYKO, CORNERSTONE EXCAVATING, RED DEER, AB
- 5 CALEB (JONESIE) JONES, CRUPI TEAM GREEN-CANADA, ARDROSSAN, AB
- 6 MAVERICK (MAVO) GALE, REDMAN JR DEVO, CORONA, CA
10 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 BENECIO (THE JET) SERENI, HOOLIGANS/FAIRFAX RACING, NEWARK, CA
- 2 EVAN YARETZ, DIABLOS/YESS/NEMA, CUMBERLAND, BC
- 3 LEO SISK, RBR, HAPPY VALLEY, OR
- 4 DEVIN FAWKES, SEA SOIL, NANAIMO, BC
- 5 THOMAS SISK, RBR, HAPPY VALLEY, OR
12 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 EMMETT HANCOCK, KELOWNA, BC
- 2 JOSHUA WILBUR-HENRY, DIABLOS RACING YESS NEMA, OAK HARBOR, WA
- 3 BAILEY WULFF, UFO, LANGLEY, BC
- 4 MITCHEL LANDRY, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, NANAIMO, BC
- 5 TAYLOR SILVUS, RIDGE BROTHERS RACING, NEWBERG, OR
17-20 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 JORDAN YANO, BEAMERS BIKES, CALDWELL, ID
- 2 DYLAN CHURCH, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 3 NICOLAS HARRISON, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
- 4 TAYLOR FRETZ, DIABLOS RACING YESS NEMA, PARKSVILLE, BC
26-30 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DAVID MCCANCE, BALLISTIC BMX, SEATTLE, WA
- 2 MARCEL VONAH, PRINCE GEORGE, BC
- 3 ERIC BEAUDOIN, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
36-40 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 JOHNNY (BEAST) LITTLE, CRIT/ODI/RENNEN, PHOENIX, AZ
- 2 JEFF CLARKE, CANADIAN BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 3 JOHN (JONNYMAK) MAKSON, 1STR8 BMX, MILL BAY, BC
- 4 DAVE ERWIN, NANAIMO, BC
- 5 IAN TIERNEY, MT CURRIE, BC
41-45 Cruiser Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 (WILD BILL) JONES, YESS BMX, N VANCOUVER, BC
- 2 ERIC CUMMINS, RBR, GRESHAM, OR
- 3 CAM SMITH, 1STR8, VICTORIA, BC
- 4 ANDREW (THE DICEMAN) TEMPLER, UFO CANADA, CUMBERLAND, BC
- 5 GEOFF LETWIN, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 6 STEVE WALL, VANDERHOOF, BC
- 7 FRANCISCO (CISCO KID) RODRIGUEZ, BELLINGHAM BMX, BELLINGHAM, WA
46-50 Cruiser Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 DARREN SIMMONS, BALLISTIC BMX, TACOMA, WA
- 2 PAUL SCHIAVONE, BENT NOT BROKEN, CALEDON VILLAGE, ON
- 3 SEAN HARRISON, KELOWNA, BC
- 4 PETER LAGAN, VICTORIA, BC
- 5 SEAN TRIBE, MT CURRIE, BC
- 6 (RETRO) MIKE DEVLIN, DRP/HORIZON, LANGLEY, BC
- 7 LYNDON SCHIEWE, SALMO, BC
56-60 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 CHUCK PADGHAM, ALDERGROVE, BC
- 2 (CURIOUS GEORGE) WILLIAMS, BIKE ELF, PORT ANGELES, WA
- 3 JAMES BRIDGE, ARMSTRONG, BC
5 & Under Novice Total Riders = 17 Groups = 3
- 1 DANNY (DAN THE MAN) ZURESKI, BELCARRA, BC
- 2 IAN SWANSON, DIABLOS/YESS/NEMA, NANAIMO, BC
- 3 ALEXANDRA MCLEOD, SQUAMISH BMX, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 4 ERIN WALL, VANDERHOOF, BC
- 5 (TURBO) TIFFANY BROSIUS, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 6 PIPER GRAATEN, ALTERNATIVE GROVE, LANTZVILLE, BC
- 7 KAI MONTGOMERY, PEMBERTON, BC
- 8 MARSHALL ERWIN, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
6 Novice Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 TRAVIS BENNS, PEMBERTON, BC
- 2 SAM TIERNEY, PEMBERTON, BC
- 3 TRISTAN WALKER, FURRY CREEK, BC
- 4 NOLAN ALLEN, KELOWNA, BC
- 5 GAVIN NILES, DIRT DEMONS, DELTA, BC
- 6 NICK NIEBUHR, TEAM HOLLYWOOD, OLYMPIA, WA
- 8 JED FLEMING, JRT, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 8 FINN SMITH, BELLINGHAM, WA
7 Novice Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 BRYCE GILLIS, LANGFORD, BC
- 2 NOAH DEL FANTE, N VANCOUVER, BC
- 3 LIAM SUTTON, SURREY, BC
- 4 EVAN TSISSEREV, FURRY CREEK, BC
8 Novice Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 LUCAS ZILCOSKY, ABBOTSFORD, BC
- 2 WILLIAM RUSSELL, VERNON, BC
- 3 CHARMAINE STUART, TUFFGURLZ BMX, PRINCE GEORGE, BC
- 4 GAVIN WASILIEFF-STUART, ALDERGROVE, BC
- 5 MYRA GREEN, DIABLOS RACING, NANAIMO, BC
- 6 TAYLOR HERBERT, PITT MEADOWS, BC
9 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 EVELYN (THE FOX) CRACKNELL, NANAIMO, BC
- 2 LEO TSISSEREV, FURRY CREEK, BC
- 3 JACK (JAB) BURGHAM, DELTA, BC
10 Novice Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 ASHTON TERRY, OKOTOKS, AB
- 2 ELI JENSEN, BELLINGHAM, WA
- 3 ROWAN GOW, ALDERGROVE, BC
- 4 NATASHA ZILCOSKY, ABBOTSFORD, BC
- 5 LUCAS NIEBUHR, TEAM HOLLYWOOD, OLYMPIA, WA
11 Novice Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 QAIDEN LOHMAN, LYNDEN, WA
- 2 COOPER MCLEAN, LANGLEY, BC
- 3 NATASHA WALKER, FURRY CREEK, BC
- 4 ALEXANDRA REEVE, AIRDRIE, AB
13 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ISAAC DROTAR, SURREY, BC
- 2 TIGERLILY NOBLE, MT CURRIE, BC
- 3 CURTIS LAMBERT, LANGLEY, BC
36-40 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 TURNER MONTGOMERY, PEMBERTON, BC
- 2 CRAIG ROBARTS, TOP GUNS, LANGLEY, BC
- 3 ANDREW SPARK, MOSES LAKE, WA
46 & Over Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 WILLIAM KNIGHT, BONNEY LAKE, WA
- 2 (RETRO) MIKE DEVLIN, DRP/HORIZON, LANGLEY, BC
- 3 ROBERT HLADCHUK, THE BOSS, PRINCE GEORGE, BC
5 & Under Intermediate Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 AUSTIN (GINGERBEEF) MAKSAN, 1STR8 BMX, MILL BAY, BC
- 2 JACK CERNEY, LANGLEY, BC
- 3 RYKER ZIOLA, LANGLEY, BC
- 4 DREW SOLMES, VERNON, BC
- 5 MATTHEW LEBLOND, 1STR8, VICTORIA, BC
- 6 LOCHLUN WARREN, WHISTLER, BC
6 Intermediate Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 MATTHEW BILLITER, REDLANDS, CA
- 2 (GO GO) GAVIN PARKINSON, UFO, VICTORIA, BC
- 3 ANTOINE LAGAN, VICTORIA, BC
- 4 KEEGAN (KEEGS) TONN, KELOWNA, BC
- 5 JAMES MCINTYRE, TOP GUNS, LANGLEY, BC
- 6 LOGAN JOHNSON, SURREY, BC
- 7 BRODY MCLEAN, OSOYOOS, BC
- 8 MITCHELL MACKINNON, KOOPS BIKES, PRINCE GEORGE, BC
7 Intermediate Total Riders = 16 Groups = 3
- 1 FELIX BEAUDOIN, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 2 SETH LEBLOND, 1STR8, VICTORIA, BC
- 3 ETHAN CRACKNELL, NANAIMO, BC
- 4 LUCAS BRANDT, KELOWNA, BC
- 5 GAVIN JOHNSON, VERNON, BC
- 6 ROAN (ARMORED STEVE) MAKSON, 1STR8, MILL BAY, BC
- 7 SEAN MCINTOSH, MT CURRIE, BC
- 8 TRUE BAILEY, TEAM HOLLYWOOD, BONNEY LAKE, WA
8 Intermediate Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 GRIFFIN (THE INCREDIBLE) TULK, SQUAMISH BMX, BRACKENDALE, BC
- 2 TEEGAN (HITMAN) HALL, ALDER GROVE, BC
- 3 CHARLIE BAKER, S LAKE TAHOE, CA
- 4 DANE (THE MAIN) JEWETT, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 5 TOBY HARMAN, DAD, VERNON, BC
- 6 DANE VAN METRE, BELLINGHAM, WA
- 7 JARRETT (HERO) BENEDICT, KELOWNA, BC
- 8 JONAH KOSHMAN, COLDSTREAM, BC
9 Intermediate Total Riders = 13 Groups = 2
- 1 ROBBIE TRIBE, MT CURRIE, BC
- 2 ZACHARY MILNE, VERNON, BC
- 3 DRYDEN STRAUSER, REDMAN ROCKSTAR DEVO, MENIFEE, CA
- 4 SENNA JONES, YESS GRASSROOTS, N VANCOUVER, BC
- 5 (COMBAT) CADEN HANNAY, CALTRAX RACING, TEMECULA, CA
- 6 AIDAN (LIGHTNING BOLT) GALLEGOS, FLIGHT RACING/STAATS, MERIDIAN, ID
- 7 ATLEY CARSON, AIRDRIE, AB
- 8 CEDRIC (RICCO) THIESSEN, DIRT DEMONZ.PROMAX/BOX, ABBOTSFORD, BC
10 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 JADEN NGUYEN, DIABLOS, BELLINGHAM, WA
- 2 KYE (KYESTER THE SHYSTER) NORDSTRAND, MOM, VICTORIA, BC
- 3 JASPER LETWIN, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
11 Intermediate Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 CHRISTOPHER BEATON, PEMBERTON, BC
- 2 SETH ROSS, DICK BYLE LAW, PRINCE GEORGE, BC
- 3 RYAN MCINTOSH, MT CURRIE, BC
- 4 ERIC DROTAR, SURREY, BC
- 5 GRAYDON PETRIE, PEMBERTON, BC
- 6 RYAN KAUSHAKIS, ABBOTSFORD, BC
- 7 DAYLEN LAKOVIC, PITT MEADOWS, BC
12 Intermediate Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 MATTHEW BARBEAU, DIABLOS/YESS/NEMA, SAANICH, BC
- 2 NICHOLAS HEYS, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 3 SUNNY TANCHEV, N VANCOUVER, BC
- 4 CORMIC MURPHY, NANAIMO, BC
- 5 KYLAR ZIOLA, KAOS, ALDERSGROVE, BC
- 6 JAMES EMSLIE, UXBRIDGE, ON
- 7 ANDREW SCOTT, OAKVILLE, ON
13 Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 BRAYDEN (FREEZY) FRIESEN, 1STR8, VICTORIA, BC
- 2 THERON TAYLOR, VICTORA, BC
- 3 TROY JANSEN, CBS, NANAIMO, BC
- 4 COLWYN LEWIS, VICTORIA, BC
- 5 LOGAN HLADCHUK, AWESOME MOM, PRINCE GEORGE, BC
14 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 SUNNY KERR, YMIR, BC
- 2 ANDREW SHIELDS, N VANCOUVER, BC
- 3 RYAN KERNEY, CBS, NANAIMO, BC
15 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 DYLAN (ROAD RASH) MURPHY, NANAIMO, BC
- 2 KOLT HOYLE, MT CURRIE, BC
- 3 TRAVIS (THE ALIEN) SARGENT, UFO, VERNON, BC
16 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 STUART CAMPBELL, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 2 KYLE HLADCHUK, AWESOME MOM, PRINCE GEORGE, BC
- 3 HARPER HENDERSON, YMIR, BC
- 4 TY PREST, SCREAMING EAGLE, PRINCE GEORGE, BC
36-40 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 JORDAN YANO, BEAMERS BIKES, CALDWELL, ID
- 2 CHRIS NUGENT, INNISFAIL, AB
- 3 DWAYNE WARK, 1STR8 RACING, VICTORIA, BC
41-45 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 STEVE PETRIE, PEMBERTON, BC
- 2 RAYMOND ONG, GHP/UMBMX, SURREY, BC
- 3 DONALD MACKINNON, KOOPS BIKES, PRINCE GEORGE, BC
6 Girls Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 PAIGE (THE DIESEL) GALLEGOS, FLIGHT RACING/STAATS, MERIDIAN, ID
- 2 KAILA MURRAY, SQUAMISH BMX, BRACKENDALE, BC
- 3 ADISON STRAUSER, REDMAN/ROCKSTAR DEVO, MENIFEE, CA
7 Girls Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 KAYLEE (SMILIN) CASE, REDNECK RACING BMX, KENNEWICK, WA
- 2 ELLA SMITH, 1STR8 RACING, VICTORIA, BC
- 3 ELLA VONAH, PRINCE GEORGE, BC
8 Girls Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 SYDNEY GARONZIK, LAWMAN BIKES/2GPRINTS, AUBURN, WA
- 2 NICOLE MCLEOD, SQUAMISH BMX, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 3 BRYN HARVEY, GHP/UMBMX, MAPLE RIDGE, BC
- 4 BROOKE CAMERON, YAMAHA RACING, PRINCE GEORGE, BC
- 5 BRYNN SWANSON, DIABLOS/YESS/NEMA, NANAIMO, BC
- 6 ALEXIS CRERAR, BIG COUNTRY OUTFITTERS, PRINCE GEORGE, BC
- 7 HEIDI SCHENK, SQUAMISH BMX, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
9 Girls Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 GRACE STEVENSON, REDLINE CHALLENGE, GILBERT, AZ
- 2 MAKAYLA (DA BOMB) BROSIUS, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 3 KEIRA MURPHY, NANAIMO, BC
- 4 ADAH (ROJO) GODLEY, YESS/NEMA/DIABLOS, NANAIMO, BC
- 5 ABYGALE REEVE, AIRDRIE, AB
- 6 CHLOE NILSSON, CYCLEPATH/WRECKING CREW, KELOWNA, BC
- 7 TESS MCNAMARA, BRACHENDALE, BC
- 8 ROSALIE BEAUDOIN, NANAIMO, BC
10 Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 JANELCHUBBY CHEEKS) CHURCH, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 2 HANNAH GREEN, DIABLOS RACING, NANAIMO, BC
- 3 AUBREY RAYNER, SSQUARED CANADA, PARKSVILLE, BC
- 4 (G-RACE) FIDDICK, MOM & DAD, KAMLOOPS, BC
11 Girls Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 TEIGEN PASCUAL, CANADIAN BIKE SUPPLY, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 CHAYCE COOPER, MISSION, BC
- 3 TIANNA FRETZ, DIABLOS RACING YESS NEMA, PARKSVILLE, BC
- 4 MACKENZIE CRERAR, BIG COUNTRY OUTFITTERS, PRINCE GEORGE, BC
- 5 KENNEDY DAWSON, GHY BIKES, SEATTLE, WA
14 Girls Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 BREANNA (BBEAR) VRIEND, SQUAMISH BMX, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 KYARA CHAMBERLAIN, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
- 3 ALEXANDRA PLESNIARSKI, CRANX BMX RACING, EDMONTON, AB
15-16 Girls Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 JORDAN (MISS THANG) WILLIS, RIDERS PRO SHOP, PORTLAND, OR
- 2 EMMA CASWELL, MR HIM & HIS DOG, CAMBRIDGE, ON
- 3 KALLIE PALAMAR, GHP/UMBMX, KAMLOOPS, BC
31 & Over Girls Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ALEASHA WIEBE, UFO DOUBLECROSS, CUMBERLAND, BC
- 2 DEBORAH (SHE W) WILLIAMS, DW'S DELUX SAMMICHES, LETHBRIDGE, AB
- 3 LAURIE HARDING, YESS BMX, SURREY, BC
6 Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 MASON COTTER, REDMAN JUNIOR DEVO, NORCO, CA
- 2 ASHTON (FIREBALL) DUTY, NORTHWEST HAVOC BMX, BONNEY LK, WA
- 3 AUSTIN CORNBILL, CAMPBELL RIVER, BC
- 4 TORAN EDWARDS, VERNON, BC
7 Expert Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 MEKHI (SUPERFLY) EMERENINI, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
- 2 CURREN (BEAST MODE) HOUGHTON, SONIC BMX, SNOHOMISH, WA
- 3 ISAAC (JR DICEMAN) TEMPLER, UFO CANADA, CUMBERLAND, BC
8 Expert Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 TIMOTHY BILLITER, REDLANDS, CA
- 2 JONATHAN MOZELL, NORTH VANCOUVER, BC
- 3 CORBIN (DOUBLE TROUBLE) VAUGHAN, CANADIAN BIKE SUPPLY, MERRITT, BC
- 4 JUSTIN YARETZ, DIABLOS/YESS/NEMA, CUMBERLAND, BC
- 5 CHASE NEILSON, HYPER BODY ARMOR, KINGSTON, ON
- 6 AUSTEN WENSEL, CRANX BMX RACING TEAM, EDMONTON, AB
- 7 JAXSIN (JACK HAMMER) VAUGHAN, CANADIAN BIKE SUPPLY, MERRITT, BC
- 8 COLTON (THE COWBOY) HANNAY, CALTRAX RACING, TEMECULA, CA
9 Expert Total Riders = 16 Groups = 3
- 1 MASON LAVIGNE, DEPOE BAY COFFEE ROASTER, COLFAX, CA
- 2 DYLAN NIEMEYER, REDMAN ROCKSTAR JR DEVO, ANTHEM, AZ
- 3 TEGAN CRUZ, PEMBERTON, BC
- 4 MIKE (THE BULLDOG) BRYANT, RIDGE BROS RACING, VANCOUVER, WA
- 5 THOMAS STEVENSON, REDLINE CHALLENGE, GILBERT, AZ
- 6 KHARI DAWSON, GHY BIKES, SEATTLE, WA
- 7 RYAN RAYMONT, TANGENT/ODI, PENHOLD, AB
- 8 CARSON KOWASKI, CALGARY, AB
10 Expert Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 LOGAN (GHOSTMAN) BALLARD, GORDY'S BICYCLES, SURPRISE, AZ
- 2 DEVIN FAWKES, SEA SOIL, NANAIMO, BC
- 3 JAYDEN SHELDRAKE, DIABLOS/NEMA/YESS, ABBOTSFORD, BC
- 4 EVAN YARETZ, DIABLOS/YESS/NEMA, CUMBERLAND, BC
- 5 LIAM MULLETT, AIRDRIE, AB
- 6 CAMERON (SUPER POOPS) DUNHAM, ALCHEMY, SNOHOMISH, WA
- 7 TRISTIN PASITNEY, CRANX BMX RACING, SHERWOOD PARK, AB
- 8 LIAM OWEN, KOOPS KREW, PRINCE GEORGE, BC
11 Expert Total Riders = 17 Groups = 3
- 1 CURTIS (THE CRUSHER) KREY, STAATS BICYCLES, ETOBICOKE, ON
- 2 JOSHUA WILBUR-HENRY, DIABLOS RACING YESS NEMA, OAK HARBOR, WA
- 3 (RIPPIN) RIELY BROSIUS, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 4 BRANDON (THE ROCK) DALY, REDLINE NW, NORTH BEND, WA
- 5 JORDAN (THE DETERMINATOR) TULK, SQUAMISH BMX, BRACKENDALE, BC
- 6 JAKOB PLANK, WRECKING CREW BMX, VERNON, BC
- 7 ANDREW MOZELL, NORTH VANCOUVER, BC
- 8 LUKE SCHICK, RBR, ST HELEN, OR
12 Expert Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 JAMES HEDGCOCK, FACTORY PURE BICYCLES, HAMILTON, ON
- 2 MICHAEL LAVIGNE, COLFAX, CA
- 3 EMMETT HANCOCK, KELOWNA, BC
- 4 JEREMY POPE, SQUAMISH BMX, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 5 STYLES JOHNSTON, HARD IRON & MACHINE, PRINCE GEORGE, BC
- 6 TAYLOR SILVUS, RIDGE BROTHERS RACING, NEWBERG, OR
- 7 NICOLAS (NICO) HAMMER, RED DEER, AB
- 8 CONNOR WENSEL, CRANX BMX RACING TEAM, EDMONTON, AB
13 Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 COLE PATTERSON, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC
- 2 LUCAS CRUZ, PEMBERTON, BC
- 3 JACOB RICH, BELLINGHAM BMX, EVERSON, WA
- 4 CONNOR MURPHY, COCHRANE, AB
14 Expert Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 LUKAS FERGUSON, DIABLOS RACING YESS NEMA, WHITE ROCK, BC
- 2 JACOB MURRAY, SQUAMISH BMX, BRACKENDALE, BC
- 3 GAVIN ODRISCOLL, 1ST STRAIGHT, VICTORIA, BC
- 4 BENJAMIN (BENNIE THE JET) CHARLTON, DAD, VICTORIA, BC
- 5 CHASE (BAM BAM) BREEDEN, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC
- 6 KEANAN SCOTT, PRINCE GEORGE, BC
- 7 JACOB FUNK, CRANX BMX RACING, CALGARY, AB
- 8 JUSTIN TERRY, CRANX BMX RACING, OKOTOKS, AB
15 Expert Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 JOSH SAMELLS, HARO CANADA/TEAM ONTARIO, MILTON, ON
- 2 BRAYDON TAYLOR, 1STR8, VICTORIA, BC
- 3 STEVEN SWEET, ALBERTA BMX, COCHRANE, AB
- 4 JUSTIN DELOREY, TEAM UNIQUE, VARS, ON
- 5 BENDIGO NOBLE, MT CURRIE, BC
- 6 JACK BRADLEY, MASTERCARD, NANAIMO, BC
- 7 TEEGAN CHAMBERLAIN, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
16 Expert Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 BRADY ANDERSON, PRINCE GEORGE, BC
- 2 MONROE (FLYING MONKEY) HUTTON, KUWAHARA-CANADA, LANGLEY, BC
- 3 RIVER PEACOCK, AIRDRIE, AB
17-18 Expert Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DUSTIN (VANILLA SWIRL) PAVEY, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
- 2 NATHAN MARTIN, STAATS BICYCLES-CANADA, FALKLAND, BC
- 3 RYAN KEITH, GREAT FALLS, MT
41-45 Expert Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 (WILD BILL) JONES, YESS BMX, N VANCOUVER, BC
- 2 GERRY ERICKSON, KUWAHARA-CANADA, LANGLEY, BC
- 3 GARY QUILL, STAY STRONG, BREMPTON, ON
- 4 JAY DURAN, RIDE LIFE, OMAK, WA
- 5 (TIMMY T) TIMOTHY THIESSEN, DIRT DEMONZ / PROMAX / BOX, ABBOTSBORO, BC
- 6 BRIAN SISK, RBR, HAPPY VALLEY, OR
- 7 DARREN (DW) WILLIAMS, DW'S DELUX SAMMICHES OR, LETHBRIDGE, AB
Team Results
Rider Results
Chilliwack National
4 Strider Total Riders = 6 Groups = 1
3 Strider Total Riders = 12 Groups = 2
2 & Under Strider Total Riders = 3 Groups = 1
A Pro Total Riders = 10 Groups = 6
- 1 LAIN VAN OGLE, PHOENIX BOX FACTORY RACING, AUBURN, WA
- 2 MISCHA PARTRIDGE, LOOKING, PORT COQUITLAM, BC
- 3 KRISTIAN COOPER, PHOENIX BOX FACTORY RACING, GRANTS PASS, OR
- 4 CALVIN MCRAE, STAATS BICYCLES-CANADA, ST ALBERT, AB
- 5 MANI KAWAGUCHI, GHP/UMBMX, VERNON, BC
- 6 NATE BERKHEIMER, MAPLE RIDGE, BC
- 7 JUSTIN MOLEA, GRANTS PASS, OR
- 8 PAUL GOEBEL, DKOI BIKES, SURREY, BC
6 & Under Mixed Open Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 BRODY MCLEAN, OSOYOOS, BC
- 2 NOLAN ALLEN, KELOWNA, BC
- 3 (WRECK EM) BECKHAM PISTER, WEST KELOWNA, BC
7-8 Mixed Open Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 CHARLIE BAKER, S LAKE TAHOE, CA
- 2 (FASTER) JASPER ALTENDORF, ALCHEMY GHP, EVERETT, WA
- 3 TRUE BAILEY, TEAM HOLLYWOOD, BONNEY LAKE, WA
- 4 CASH (SMASH) COLEMAN, SONIC BMX, PORT ANGELES, WA
9-10 Mixed Open Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 BREANNA (MONSTER B) WINTER, FACTORY RIFT-TANGENT, ANTELOPE, CA
- 2 CEDRIC (RICCO) THIESSEN, DIRT DEMONZ.PROMAX/BOX, ABBOTSFORD, BC
- 3 (COMBAT) CADEN HANNAY, CALTRAX RACING, TEMECULA, CA
- 4 TAYLOR COLEMAN, SONIC BMX, PORT ANGELES, WA
11-12 Mixed Open Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 CHRISTOPHER BEATON, PEMBERTON, BC
- 2 VIOLET CEJALVO, STAATS BICYCLES-CANADA, SURREY, BC
- 3 HALLE (RED ROOSTER) PELLAND, RRP/KUWAHARA/BAD ACE, MT VERNON, WA
- 4 ANDREW SCOTT, OAKVILLE, ON
- 5 KENNEDY DAWSON, GHY BIKES, SEATTLE, WA
- 6 KYARA CHAMBERLAIN, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
13-14 Mixed Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 NATALIE SCHMIDT, FACTORY SUPERCROSS, WESTBANK, BC
- 2 BREANNA (BBEAR) VRIEND, SQUAMISH BMX, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 3 RYAN KERNEY, CBS, NANAIMO, BC
31 & Over Mixed Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 CHRIS NUGENT, INNISFAIL, AB
- 2 JORDAN (MISS THANG) WILLIS, RIDERS PRO SHOP, PORTLAND, OR
- 3 TRAVIS (THE ALIEN) SARGENT, UFO, VERNON, BC
7-8 Open Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 COLTON (THE COWBOY) HANNAY, CALTRAX RACING, TEMECULA, CA
- 2 AUSTEN WENSEL, CRANX BMX RACING TEAM, EDMONTON, AB
- 3 DEVON ORR, REDLINE CHALLENGE, HUNTINGTON BEACH, CA
- 4 OLIVER JACKSON, CALGARY, AB
- 5 GABRIEL TRERISE, BLACK BOX IND/BASIC/TRADITION, SHERWOOD, OR
- 6 RYLEY COFIELD, NANAIMO, BC
- 7 JONATHAN MOZELL, NORTH VANCOUVER, BC
9-10 Open Total Riders = 16 Groups = 3
- 1 BRANDON YORK, LIVERMORE, CA
- 2 JOSHUA TRERISE, BLACK BOX IND/BASIC/TRADITION, SHERWOOD, OR
- 3 KAI MORGAN, PMA, HOMEWOOD, CA
- 4 JAYDEN SHELDRAKE, DIABLOS/NEMA/YESS, ABBOTSFORD, BC
- 4 CAMERON (SUPER POOPS) DUNHAM, ALCHEMY, SNOHOMISH, WA
- 5 KHARI DAWSON, GHY BIKES, SEATTLE, WA
- 6 RYAN RAYMONT, TANGENT/ODI, PENHOLD, AB
- 7 DYLAN NIEMEYER, REDMAN ROCKSTAR JR DEVO, ANTHEM, AZ
11-12 Open Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 TREVOR SHIELDS, FREE AGENT-TANGENT, CHICO, CA
- 2 NATHAN (THE NATURAL) THALHAMER, FREE AGENT-TANGENT, SANTA ROSA, CA
- 3 LUKE SCHICK, RBR, ST HELEN, OR
- 4 NICHOLAS BERARDUCCI, OKOTOKS, AB
- 5 QUINN WEBBER, DIABLOS RACING YESS NEMA, COMOX, BC
- 6 NICOLAS (NICO) HAMMER, RED DEER, AB
13-14 Open Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 GAVIN (THE REAL DEAL) BOWERS, PHOENIX BOX FACTORY RACING, PORTLAND, OR
- 2 DREW JOHNSON, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC
- 3 JUSTIN TERRY, CRANX BMX RACING, OKOTOKS, AB
- 4 LIAM ROBBINS, YESS GRASSROOTS, VANCOUVER, BC
- 5 BEN (PUMPKINHEAD) NELSON, CRANX BMX RACING, OKOTOKS, AB
15-16 Open Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ANTHONY (BOO) MARTINEZ, PHANTOM DEVELOPMENT, FONTANA, CA
- 2 BENJAMIN LESLIE, FACTORY RIVAL RACING, NANAIMO, BC
- 3 RIVER PEACOCK, AIRDRIE, AB
31 & Over Open Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 JONAS HARMON, FACTORY GT BICYCLES, LAYTON, UT
- 2 MACKAY LESLIE, FACTORY RIVAL RACING, NANAIMO, BC
- 3 OWEN PATERA, GHY BIKES, ORTING, WA
10 & Under Girls Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 BREANNA (MONSTER B) WINTER, FACTORY RIFT-TANGENT, ANTELOPE, CA
- 2 JANELCHUBBY CHEEKS) CHURCH, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 3 GRACE STEVENSON, REDLINE CHALLENGE, GILBERT, AZ
- 4 AUBREY RAYNER, SSQUARED CANADA, PARKSVILLE, BC
11-12 Girls Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 ALLY CHURKO, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC
- 2 ELLA (THE MACHINE) VERMEIRE, KUWAHARA, NEWCASTLE, WA
- 3 JENNIFER (JAZZ) METTLER, DINGMANS BMX/CCI, CHANHASSEN, MN
- 4 TIANNA FRETZ, DIABLOS RACING YESS NEMA, PARKSVILLE, BC
13-14 Girls Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 EMILY HARRIS, REDLINE CHALLENGE, ROCKLIN, CA
- 2 ALISON GRECHT, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, PARKSVILLE, BC
- 3 ASHLYN MORROW, BLACK BOX IND/BASIC/TRADITION, COEUR D ALENE, ID
15-16 Girls Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 DESTINEE BOTCHAR, CANADIAN BIKE SUPPLY, KAMLOOPS, BC
- 2 BRIGHTON ALVEY, KUWAHARA, LAYTON, UT
- 3 EMMA CASWELL, MR HIM & HIS DOG, CAMBRIDGE, ON
- 4 (SUPER) CALLIE MUELLER, BALLISTIC BMX, EVERETT, WA
17-20 Girls Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ALEASHA WIEBE, UFO DOUBLECROSS, CUMBERLAND, BC
- 2 ALANAH ERICKSON, LANGLEY, BC
- 3 KELLY GUDMANDSON, SURDEL GLASS, DELTA, BC
26-30 Girls Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 BETHANY PRICE, BLACK BOX IND/BASIC/TRADITION, W LINN, OR
- 2 ROMINA ALVA, CBS/.SUPERCROSS, RICHMOND, BC
- 3 COLLEEN CRAIG, TOP GUNS, LANGLEY, BC
- 4 MIRVA SCHULZE, NORTH VANCOUVER, BC
36-40 Girls Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 SHYLO ORCHARD, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC
- 2 CORAL LESSARD, KUWAHARA-CANADA, LANGLEY, BC
- 3 GINA (GODDESS) GODLEY, YESS/NEMA/DIABLOS, NANAIMO, BC
41-45 Girls Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 DEBORAH (SHE W) WILLIAMS, DW'S DELUX SAMMICHES, LETHBRIDGE, AB
- 2 LAURIE HARDING, YESS BMX, SURREY, BC
- 3 JENNIFER BITZ, WRECKING CREW BMX, COLDSTREAM, BC
- 4 MIRIAM BAILEY, SQUAMISH BMX, SQUAMISH, BC
- 5 BEA LINDSAY-HAWKINS, LANGLEY, BC
- 6 DAWN MCHALE, DOUBLECROSS, LANGLEY, BC
7 & Under Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 DEVON ORR, REDLINE CHALLENGE, HUNTINGTON BEACH, CA
- 2 JAYCE PATIN, NORCO, CA
- 3 HUDSON WHITE, SONIC BMX, SEATTLE, WA
- 4 RYDER (WORLD 6) GALE, REDMAN JR DEVO, CORONA, CA
8 Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 BANYAN HOWELL, ROGUE RACING, BEND, OR
- 2 BROCK (THE ROCKET) SMITH, TEAM STORM, REILES ACRES, ND
- 3 ALEX (LIGHTNING BOLT) DUTY, NORTHWEST HAVOC BMX, BONNEY LAKE, WA
- 4 ZANE PICKETT, TACOMA, WA
- 5 ETHAN EDWARDS, 3B RACING, COEUR D ALENE, ID
- 6 TEEGAN (HITMAN) HALL, ALDER GROVE, BC
9 Cruiser Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 JAYCE BARTLEY, PHOENIX BOX FACTORY RACING, MILWAUKIE, OR
- 2 JOHN (LIL JOHN) HAYNES, BUSTOUT BMX, COEUR D ALENE, ID
- 3 MAX LIGMAN, ORP/RICKARD BIKES, HUNTINGTON BEACH, CA
- 4 GAGE BROWN, BEND, OR
- 5 MIKE (THE BULLDOG) BRYANT, RIDGE BROS RACING, VANCOUVER, WA
- 6 THOMAS STEVENSON, REDLINE CHALLENGE, GILBERT, AZ
- 7 NOAH (BEASTMODE) BOYKO, CORNERSTONE EXCAVATING, RED DEER, AB
- 8 MAVERICK (MAVO) GALE, REDMAN JR DEVO, CORONA, CA
10 Cruiser Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 CHARLIE BIGGS, FBN/C-YAA , HUNTERSVILLE, NC
- 2 SKY EVERHART, STAATS BICYCLES, SIMI VALLEY, CA
- 3 BENECIO (THE JET) SERENI, HOOLIGANS/FAIRFAX RACING, NEWARK, CA
- 4 EVAN YARETZ, DIABLOS/YESS/NEMA, CUMBERLAND, BC
- 5 DYLAN TREMEL, CRUPI TEAM GREEN-CANADA, CALGARY, AB
- 6 WILLIAM WELIKOKLAD, STAATS BICYCLES-CANADA, RED DEER, AB
- 7 DEVIN FAWKES, SEA SOIL, NANAIMO, BC
- 8 LEO SISK, RBR, HAPPY VALLEY, OR
11 Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 TAYLOR (THE TRUTH) HENDRICKSON, RRP/KUWAHARA/BAD ACE, SNOHOMISH, WA
- 2 JOSHUA WILBUR-HENRY, DIABLOS RACING YESS NEMA, OAK HARBOR, WA
- 3 JOSHUA (FIREBALL) LOUDERMILK, FAITH DRIVEN RACING, SALEM, OR
- 4 BRANDON (THE ROCK) DALY, REDLINE NW, NORTH BEND, WA
- 5 (RIPPIN) RIELY BROSIUS, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 6 AIDEN (BULLDOG) GRECHT, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, PARKSVILLE, BC
12 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 EMMETT HANCOCK, KELOWNA, BC
- 2 BAILEY WULFF, UFO, LANGLEY, BC
- 3 CONNOR WENSEL, CRANX BMX RACING TEAM, EDMONTON, AB
- 4 MITCHEL LANDRY, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, NANAIMO, BC
- 5 ERIC (CAPTAIN UNDERPANTS) HARRISON, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
13 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 BRAXTON (SUPER B) ELSEN, BLAZE FACTORY TEAM, THORNTON, CO
- 2 BRANDON (EXTREME MACHINE) LOUDERMILK, FAITH DRIVEN RACING, SALEM, OR
- 3 CONNER (CONMAN) KLAAS, 3B RACING, POST FALLS, ID
- 4 ALEX (FLASH) GRECHT, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, PARKSVILLE, BC
14 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 ALEX (FLEX) STEEVES, BLACK BOX IND/BASIC/TRADITION, MEDFORD, OR
- 2 JARRED SIMMONS, BALLISTIC BMX, TACOMA, WA
- 3 AYDEN HOULE, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC
- 4 AIDAN WEBBER, DIABLOS RACING YESS NEMA, COMOX, BC
- 5 NICOLAS HARRISON, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
17-20 Cruiser Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 MICHAEL BOYLE, STAATS BICYCLES, BOISE, ID
- 2 GARRETT (THE GUNSHOT) NORTHINGTON, 3B RACING, HAYDEN, ID
- 3 TERRY JASON, RIO LINDA, CA
- 4 (STYLE)KYLE UNREIN, BALLISTIC BMX, LYNNWOOD, WA
- 5 JORDAN YANO, BEAMERS BIKES, CALDWELL, ID
- 6 CHASE HARRISON, CRUPI TEAM GREEN-CANADA, RED DEER, AB
- 7 DYLAN CHURCH, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
26-30 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 DANIEL PATTERSON, FACTORY EXTREME TEAM, ROY, UT
- 2 DAVID MCCANCE, BALLISTIC BMX, SEATTLE, WA
- 3 RORY ENNIS, GHP/UMBMX, COQUITLAM, BC
31-35 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 DONALD JUNTUNEN, KUWAHARA, PUYALLUP, WA
- 2 MARCEL VONAH, PRINCE GEORGE, BC
- 3 MIKE SMITH, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC
36-40 Cruiser Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 JASON WESSON, GHP/UMBMX, PITT MEADOWS, BC
- 2 JOHNNY (BEAST) LITTLE, CRIT/ODI/RENNEN, PHOENIX, AZ
- 3 JEFF CLARKE, CANADIAN BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 4 JOHN (JONNYMAK) MAKSON, 1STR8 BMX, MILL BAY, BC
- 5 DYLAN HENDERSON, YMIR, BC
- 6 IAN TIERNEY, MT CURRIE, BC
- 7 DAVE ERWIN, NANAIMO, BC
- 8 NICOLAS RICHARD, PROPHECY, NEW WESTMINSTER, BC
41-45 Cruiser Total Riders = 18 Groups = 3
- 1 JIM NELSON, J & L RACING, SACRAMENTO, CA
- 2 BRAD MOORE, KUWAHARA, PUYALLUP, WA
- 3 (WILD BILL) JONES, YESS BMX, N VANCOUVER, BC
- 4 GERRY ERICKSON, KUWAHARA-CANADA, LANGLEY, BC
- 5 DINO MATTONI, KUWAHARA, PUYALLUP, WA
- 6 JON LINDBERG, BREMERTON, WA
- 7 ERIC CUMMINS, RBR, GRESHAM, OR
- 8 CHRIS (THE MONSOON) SPENCE, KRAPPWEASEL/SKYRIDE CYCLE, VERNON, BC
46-50 Cruiser Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 STEVE(X-UP FOR LUNA) CLARK, LAWMAN BIKES, BONNEY LAKE, WA
- 2 JEFF INGRAM, YESS BMX/APRIL, KELOWNA, BC
- 3 DEAN (D-BOTT) BOTTERILL, SKYRIDE CYCLE/CANWEST, COLDSTREAM, BC
- 4 DARREN (DW) WILLIAMS, DW'S DELUX SAMMICHES OR, LETHBRIDGE, AB
- 5 PAUL SCHIAVONE, BENT NOT BROKEN, CALEDON VILLAGE, ON
- 6 JAYSON LOCKYER, KUWAHARA CANADA, LANGLEY, BC
- 7 LYNDON SCHIEWE, SALMO, BC
- 8 PETER LAGAN, 1STR8, VICTORIA, BC
51-55 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 GEORGES KREUZKAMP, YESS BMX, WHITE ROCK, BC
- 2 WOODY WOODRUFF, BLACK BOX IND/BASIC/TRADITION, MESA, AZ
- 3 DARREN SIMMONS, BALLISTIC BMX, TACOMA, WA
- 4 JOHN COOK, COOK BROS RACING, SUMAS, WA
61 & Over Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 GREG (THE THRILL) MCGILL, BADD & CO / NEMA / ONYX, NANAIMO, BC
- 2 (CURIOUS GEORGE) WILLIAMS, BIKE ELF, PORT ANGELES, WA
- 3 JAMES BRIDGE, ARMSTRONG, BC
5 & Under Novice Total Riders = 28 Groups = 5
- 1 IAN SWANSON, DIABLOS/YESS/NEMA, NANAIMO, BC
- 2 DANNY (DAN THE MAN) ZURESKI, BELCARRA, BC
- 3 JOSIAH KUHN, DOOMRIDER, PRINCETON, BC
- 4 PIPER GRAATEN, ALTERNATIVE GROVE, LANTZVILLE, BC
- 5 JASPER BARON, COQUITLAM, BC
- 6 KAI MONTGOMERY, PEMBERTON, BC
- 7 (TURBO) TIFFANY BROSIUS, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 8 RYAN LEFTERUK, LANGLEY TOP GUNS, LANGLEY, BC
6 Novice Total Riders = 18 Groups = 3
- 1 TRAVIS BENNS, PEMBERTON, BC
- 2 JONAH RICKARD, N VANCOUVER, BC
- 3 RAYMOND RUDERT, N VANCOUVER, BC
- 4 SAM TIERNEY, PEMBERTON, BC
- 5 MILLER CAMERON, LANGLEY, BC
- 6 FINN SMITH, BELLINGHAM, WA
- 7 NOLAN ALLEN, KELOWNA, BC
- 8 GAVIN NILES, DIRT DEMONS, DELTA, BC
7 Novice Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 BRYCE GILLIS, LANGFORD, BC
- 2 BRADY SCOTT, MAPLE RIDGE, BC
- 3 MAXIMILIAN WITTENBURG, SQUAMISH, BC
- 4 LIAM SUTTON, SURREY, BC
- 5 NOAH DEL FANTE, N VANCOUVER, BC
- 6 ASHER KOVACS, NANAIMO, BC
- 7 TRAVIS RICHMOND, NANAIMO, BC
- 8 MATILDA (TORNADO) MELTON, BELLINGHAM BMX, BELLINGHAM, WA
8 Novice Total Riders = 14 Groups = 2
- 1 DECLAN SCULLY, NORTH SHORE BMX, BURNABY, BC
- 2 TRINITY (BABYDOLL) HALL, LANGLEY, BC
- 3 LUCAS ZILCOSKY, ABBOTSFORD, BC
- 4 MAX LINK, N VANCOUVER, BC
- 5 WILLIAM RUSSELL, VERNON, BC
- 6 JACK (ACTION JACKSON) KNIGHT, CHILLIWACK, BC
- 7 (CRAZY) CLAIRE HUTTON, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 8 BRIANNA TREFRY, ABBOTSFORD, BC
9 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 EVELYN (THE FOX) CRACKNELL, NANAIMO, BC
- 2 JACK (JAB) BURGHAM, DELTA, BC
- 3 LEO TSISSEREV, FURRY CREEK, BC
10 Novice Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 ASHTON TERRY, OKOTOKS, AB
- 2 ROWAN GOW, ALDERGROVE, BC
- 3 KYLEIGH BOYLAN, CALGARY, AB
- 4 NATASHA ZILCOSKY, ABBOTSFORD, BC
- 5 LUCAS NIEBUHR, TEAM HOLLYWOOD, OLYMPIA, WA
11 Novice Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 QAIDEN LOHMAN, LYNDEN, WA
- 2 NATASHA WALKER, FURRY CREEK, BC
- 3 ALEX COATES, NANAIMO, BC
- 4 COOPER MCLEAN, LANGLEY, BC
- 5 ALEXANDRA REEVE, AIRDRIE, AB
13 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ISAAC DROTAR, SURREY, BC
- 2 TIGERLILY NOBLE, MT CURRIE, BC
- 3 ARLO HENDERSON, YMIR, BC
36-40 Novice Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 TURNER MONTGOMERY, PEMBERTON, BC
- 2 KEVIN KINSELLA, LANGLEY, BC
- 3 ANDREW SPARK, MOSES LAKE, WA
- 4 CRAIG ROBARTS, TOP GUNS, LANGLEY, BC
- 5 STEVE KUHN, DOOMRIDER, PRINCTON, BC
46 & Over Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 WILLIAM KNIGHT, BONNEY LAKE, WA
- 2 (RETRO) MIKE DEVLIN, DRP/HORIZON, LANGLEY, BC
- 3 ROBERT HLADCHUK, THE BOSS, PRINCE GEORGE, BC
5 & Under Intermediate Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 DALLEN BRERETON-STILES, COQUITLAM, BC
- 2 AUSTIN (GINGERBEEF) MAKSAN, 1STR8 BMX, MILL BAY, BC
- 3 JACK CERNEY, LANGLEY, BC
- 4 (THE JETT) YOCHIM, CANADIAN BIKE SUPPLY, ERRINGTON, BC
- 5 DREW SOLMES, VERNON, BC
- 6 ANSON BEATTY, FOREST GROVE, OR
- 7 RYKER ZIOLA, LANGLEY, BC
- 8 MATTHEW LEBLOND, 1STR8, VICTORIA, BC
6 Intermediate Total Riders = 14 Groups = 2
- 1 MATTHEW BILLITER, REDLANDS, CA
- 2 (GO GO) GAVIN PARKINSON, UFO, VICTORIA, BC
- 3 (BUBBA THE SLINGSHOT) PADDOCK, DIABLOS RACING, PARKSVILLE, BC
- 4 MARSHALL LAVIGNE, COLFAX, CA
- 5 ANTOINE LAGAN, 1STR8, VICTORIA, BC
- 6 GRAEME CAMPBELL, VICTORIA, BC
- 7 LOGAN JOHNSON, SURREY, BC
- 8 MITCHELL KIS-TOTH, ENVIRO RACING, CHEMAINUS, BC
7 Intermediate Total Riders = 26 Groups = 5
- 1 (RADICAL) RYAN SHELDRAKE, DIABLOS/NEMA/YESS, ABBOTSFORD, BC
- 2 (FASTER) JASPER ALTENDORF, ALCHEMY GHP, EVERETT, WA
- 3 JACOB SIEMENS, MAPLE RIDGE, BC
- 4 ELLIOTT VARNER, NANAIMO, BC
- 5 (WILD) WILL HUTTON, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 6 SETH LEBLOND, 1STR8, VICTORIA, BC
- 7 HAYDEN PURDUE, MT VERNON, WA
- 8 ETHAN CRACKNELL, NANAIMO, BC
8 Intermediate Total Riders = 18 Groups = 3
- 1 ERIC TOWN, N VANCOUVER, BC
- 2 CHARLIE BAKER, S LAKE TAHOE, CA
- 3 BRODY (THE WOLF) STEINKE, BAKERVIEW BMX, BURLINGTON, WA
- 4 DANE (THE MAIN) JEWETT, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 5 DANE VAN METRE, BELLINGHAM, WA
- 6 TEEGAN (HITMAN) HALL, ALDER GROVE, BC
- 7 GRIFFIN (THE INCREDIBLE) TULK, SQUAMISH BMX, BRACKENDALE, BC
- 8 ETHAN EDWARDS, 3B RACING, COEUR D ALENE, ID
9 Intermediate Total Riders = 18 Groups = 3
- 1 ROBBIE TRIBE, MT CURRIE, BC
- 2 AIDAN (LIGHTNING BOLT) GALLEGOS, FLIGHT RACING/STAATS, MERIDIAN, ID
- 3 DRYDEN STRAUSER, REDMAN ROCKSTAR DEVO, MENIFEE, CA
- 4 SENNA JONES, YESS GRASSROOTS, N VANCOUVER, BC
- 5 (COMBAT) CADEN HANNAY, CALTRAX RACING, TEMECULA, CA
- 6 CEDRIC (RICCO) THIESSEN, DIRT DEMONZ.PROMAX/BOX, ABBOTSFORD, BC
- 7 JACK WELIKOKLAD, STAATS LONEWOLF, RED DEER, AB
- 8 COEN WOLFE, VANCOUVER, BC
10 Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 HOLDEN WALKER, SURREY, BC
- 2 CHAYTON IWASIUK, LANGLEY, BC
- 3 COLE DANBY, AIRDRIE, AB
- 4 KYE (KYESTER THE SHYSTER) NORDSTRAND, MOM, VICTORIA, BC
- 5 ALEXANDER TOWN, N VANCOUVER, BC
11 Intermediate Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 CHRISTOPHER BEATON, PEMBERTON, BC
- 2 TYLER ROBINS, NORTH VANCOUVER, BC
- 3 SETH ROSS, DICK BYLE LAW, PRINCE GEORGE, BC
- 4 DAYLEN LAKOVIC, PITT MEADOWS, BC
- 5 GRAYDON PETRIE, PEMBERTON, BC
- 6 RYAN MCINTOSH, MT CURRIE, BC
- 7 ERIC DROTAR, SURREY, BC
- 8 HOLDEN (THE HURRICANE) BROWN, EXTREME TEAM, W BOUNTIFUL, UT
12 Intermediate Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 LOGAN MACDONALD, HOLLANDIA GREENHOUSES, PITT MEADOWS, BC
- 2 CORMIC MURPHY, NANAIMO, BC
- 3 NICHOLAS HEYS, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 4 ANDREW SCOTT, OAKVILLE, ON
- 5 KYLAR ZIOLA, KAOS, ALDERSGROVE, BC
- 6 SUNNY TANCHEV, N VANCOUVER, BC
- 7 MATTHEW BARBEAU, DIABLOS/YESS/NEMA, SAANICH, BC
- 8 RYAN MYSEK, ALIAS RACING, OKOTOKS, AB
13 Intermediate Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 BRAYDEN (FREEZY) FRIESEN, 1STR8, VICTORIA, BC
- 2 THERON TAYLOR, VICTORA, BC
- 3 NOVA SCHIEWE, SALMO, BC
- 4 COLWYN LEWIS, VICTORIA, BC
- 5 TROY JANSEN, CBS, NANAIMO, BC
- 6 LOGAN HLADCHUK, AWESOME MOM, PRINCE GEORGE, BC
14 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ANDREW SHIELDS, N VANCOUVER, BC
- 2 SUNNY KERR, YMIR, BC
- 3 RYAN KERNEY, CBS, NANAIMO, BC
15 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 DYLAN (ROAD RASH) MURPHY, NANAIMO, BC
- 2 KOLT HOYLE, MT CURRIE, BC
- 3 JAMES CRAIG, UFO, KELOWNA, BC
- 4 TRAVIS (THE ALIEN) SARGENT, UFO, VERNON, BC
16 Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 STUART CAMPBELL, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 2 KYLE HLADCHUK, AWESOME MOM, PRINCE GEORGE, BC
- 3 HARPER HENDERSON, YMIR, BC
- 4 BRODIN YENSEN, LOWLIFE INK/SCREAMING EAGLE, PRINCE GEORGE, BC
- 5 TY PREST, SCREAMING EAGLE, PRINCE GEORGE, BC
36-40 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 CHRIS NUGENT, INNISFAIL, AB
- 2 JASON COOK, COOK BROS RACING, SUMAS, WA
- 3 CHRIS MELTON, BELLINGHAM BMX, BELLINGHAM, WA
41-45 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 STEVE PETRIE, PEMBERTON, BC
- 2 RAYMOND ONG, GHP/UMBMX, SURREY, BC
- 3 JASON FORSMANN, FOREST GROVE, OR
- 4 DONALD MACKINNON, KOOPS BIKES, PRINCE GEORGE, BC
6 Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 PAIGE (THE DIESEL) GALLEGOS, FLIGHT RACING/STAATS, MERIDIAN, ID
- 2 GEORGINA CEJALVO, STAATS LONEWOLF, SURREY, BC
- 3 BRAILYN (MISS B) WEBSTER, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, FANNY BAY, BC
- 4 KAILA MURRAY, SQUAMISH BMX, BRACKENDALE, BC
7 Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 SARA LIGMAN, HUNTINGTON BEACH, CA
- 2 KAYLEE (SMILIN) CASE, REDNECK RACING BMX, KENNEWICK, WA
- 3 GIULIANA BREGLIANO, DEWINTON, AB
- 4 ELLA SMITH, 1STR8 RACING, VICTORIA, BC
8 Girls Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 SYDNEY GARONZIK, LAWMAN BIKES/2GPRINTS, AUBURN, WA
- 2 AVERY (TIC TAC) YOCHIM, CANADIAN BIKE SUPPLY, ERRINGTON, BC
- 3 BROOKE CAMERON, YAMAHA RACING, PRINCE GEORGE, BC
- 4 NICOLE MCLEOD, SQUAMISH BMX, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 5 BRYN HARVEY, GHP/UMBMX, MAPLE RIDGE, BC
- 6 HAILEY TREMEL, CRUPI TEAM GREEN-CANADA, CALGARY, AB
- 7 ALEXIS CRERAR, BIG COUNTRY OUTFITTERS, PRINCE GEORGE, BC
- 8 SPENCER PASCUAL, MULTIVISTA, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
9 Girls Total Riders = 13 Groups = 2
- 1 BREANNA (MONSTER B) WINTER, FACTORY RIFT-TANGENT, ANTELOPE, CA
- 2 GRACE STEVENSON, REDLINE CHALLENGE, GILBERT, AZ
- 3 MAKAYLA (DA BOMB) BROSIUS, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 4 PEYTON (GOLDILOCKS) YOCHIM, CANADIAN BIKE SUPPLY, ERRINGTON, BC
- 5 KEIRA MURPHY, NANAIMO, BC
- 6 LAUREN CHURKO, CBS, NANAIMO, BC
- 7 TESS MCNAMARA, BRACHENDALE, BC
- 8 ZOE MCHALE-BOULTER, DOUBLECROSS, LANGLEY, BC
10 Girls Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 HANNAH GREEN, DIABLOS RACING, NANAIMO, BC
- 2 TAYLOR COLEMAN, SONIC BMX, PORT ANGELES, WA
- 3 (G-RACE) FIDDICK, MOM & DAD, KAMLOOPS, BC
- 4 LAUREN DAMON, BAKERVIEW BMX, BELLINGHAM, WA
- 5 AUBREY RAYNER, SSQUARED CANADA, PARKSVILLE, BC
- 6 JANELCHUBBY CHEEKS) CHURCH, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 7 REIGHAN (POPCORN) HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
11 Girls Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 ALYSSA OCONNOR, REDLINE CHALLENGE, CHANDLER, AZ
- 2 VIOLET CEJALVO, STAATS BICYCLES-CANADA, SURREY, BC
- 3 ALLY CHURKO, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC
- 4 TEIGEN PASCUAL, CANADIAN BIKE SUPPLY, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 5 SIERRA (SASSINATOR) ALTENDORF, ALCHEMY GHP, EVERETT, WA
- 6 CHAYCE COOPER, MISSION, BC
- 7 JENNIFER (JAZZ) METTLER, DINGMANS BMX/CCI, CHANHASSEN, MN
- 8 ROBYN SCHENK, SQUAMISH BMX, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
12 Girls Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 HALLE (RED ROOSTER) PELLAND, RRP/KUWAHARA/BAD ACE, MT VERNON, WA
- 2 ISLA (THE BULLET) HUTTON, KUWAHARA-CANADA, LANGLEY, BC
- 3 REESE BEADALL, CBS, LADYSMITH, BC
- 4 ELLA (THE MACHINE) VERMEIRE, KUWAHARA, NEWCASTLE, WA
- 5 BAILEY (THE BANDIT) GOLDSTONE, SQUAMISH BMX, SQUAMISH, BC
- 6 KYARA CHAMBERLAIN, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
- 7 ADICUS BIRD, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, ROYSTON, BC
13 Girls Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 ZOE(MAE-DAY) STEFFEN, LAWMAN BIKES, BONNEY LAKE, WA
- 2 BROOKE (BROOKIE) GRINDLE, FREE AGENT-TANGENT, ROSEVILLE, CA
- 3 ASHLYN MORROW, BLACK BOX IND/BASIC/TRADITION, COEUR D ALENE, ID
- 4 MAJA WOOLLEY, SQUAMISH BMX, SQUAMISH, BC
- 5 ELIZABETH (ROCKSTAR) FOWLER, SUMNER, WA
14 Girls Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 AVRIANA HEBERT, YESS FACTORY, EDMONTON, AB
- 2 NATALIE SCHMIDT, FACTORY SUPERCROSS, WESTBANK, BC
- 3 ANNA (THE ANIMAL) NORDYKE, BALLISTIC BMX, PUYALLUP, WA
- 4 ALISON GRECHT, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, PARKSVILLE, BC
- 5 BREANNA (BBEAR) VRIEND, SQUAMISH BMX, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 6 EMILY HARRIS, REDLINE CHALLENGE, ROCKLIN, CA
15-16 Girls Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 KELSEY VAN OGLE, PHOENIX BOX FACTORY RACING, AUBURN, WA
- 2 CAYLEIGH VAN STAALDUINEN, STAATS BICYCLES-CANADA, ST ALBERT, AB
- 3 BRIGHTON ALVEY, KUWAHARA, LAYTON, UT
- 4 JORDAN (MISS THANG) WILLIS, RIDERS PRO SHOP, PORTLAND, OR
- 5 DESTINEE BOTCHAR, CANADIAN BIKE SUPPLY, KAMLOOPS, BC
- 6 TAYLOR WYLIE, CANADIAN BIKE SUPPLY, ABBOTSFORD, BC
- 7 EMMA CASWELL, MR HIM & HIS DOG, CAMBRIDGE, ON
- 8 (SUPER) CALLIE MUELLER, BALLISTIC BMX, EVERETT, WA
17-20 Girls Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 KIALANI (THE LOCAL) HINES, PPAC/LAWMAN BIKES, SEATTLE, WA
- 2 JAYDRA (CUPCAKE NINJA) KINSEY, BLACK BOX IND/BASIC/TRADITION, BEND, OR
- 3 MICHELLE BERTI, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, NANAIMO, BC
- 4 CASSIDY MONAGHAN, SHERWOOD PARK, AB
- 5 ALEASHA WIEBE, UFO DOUBLECROSS, CUMBERLAND, BC
- 6 ERIN KINNIE, GHP/UMBMX, BURNABY, BC
- 7 DREW MECHIELSEN, YESS BMX, LANGLEY, BC
- 8 DEBORAH (SHE W) WILLIAMS, DW'S DELUX SAMMICHES, LETHBRIDGE, AB
6 Expert Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 MAX GREGG, VICTORIA, BC
- 2 ASHTON (FIREBALL) DUTY, NORTHWEST HAVOC BMX, BONNEY LK, WA
- 3 AUSTIN CORNBILL, CAMPBELL RIVER, BC
- 4 MASON COTTER, REDMAN JUNIOR DEVO, NORCO, CA
- 5 ISAAC (PEDAL TO THE METAL) PEDDLE, 3B RACING, POST FALLS, ID
7 Expert Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 MEKHI (SUPERFLY) EMERENINI, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
- 2 GABRIEL TRERISE, BLACK BOX IND/BASIC/TRADITION, SHERWOOD, OR
- 3 CURREN (BEAST MODE) HOUGHTON, SONIC BMX, SNOHOMISH, WA
- 4 DEVON ORR, REDLINE CHALLENGE, HUNTINGTON BEACH, CA
- 5 OLIVER JACKSON, CALGARY, AB
- 6 JAYCE PATIN, NORCO, CA
- 7 RYLEY COFIELD, NANAIMO, BC
- 8 HUDSON WHITE, SONIC BMX, SEATTLE, WA
8 Expert Total Riders = 16 Groups = 3
- 1 TIMOTHY BILLITER, REDLANDS, CA
- 2 JONATHAN MOZELL, NORTH VANCOUVER, BC
- 3 JAXSIN (JACK HAMMER) VAUGHAN, CANADIAN BIKE SUPPLY, MERRITT, BC
- 4 BANYAN HOWELL, ROGUE RACING, BEND, OR
- 5 BROCK (THE ROCKET) SMITH, TEAM STORM, REILES ACRES, ND
- 6 CORBIN (DOUBLE TROUBLE) VAUGHAN, CANADIAN BIKE SUPPLY, MERRITT, BC
- 7 COLTON (THE COWBOY) HANNAY, CALTRAX RACING, TEMECULA, CA
- 8 JUSTIN YARETZ, DIABLOS/YESS/NEMA, CUMBERLAND, BC
9 Expert Total Riders = 27 Groups = 5
- 1 JOHN (LIL JOHN) HAYNES, BUSTOUT BMX, COEUR D ALENE, ID
- 2 MAX LIGMAN, ORP/RICKARD BIKES, HUNTINGTON BEACH, CA
- 3 PABLO (P-LO_ LOPEZ, 510 BAY AREA BMXERS, PALO ALTO, CA
- 4 MASON LAVIGNE, DEPOE BAY COFFEE ROASTER, COLFAX, CA
- 5 JAYCE BARTLEY, PHOENIX BOX FACTORY RACING, MILWAUKIE, OR
- 6 DIEGO CEJALVO, STAATS BICYCLES-CANADA, SURREY, BC
- 7 DYLAN NIEMEYER, REDMAN ROCKSTAR JR DEVO, ANTHEM, AZ
- 8 JOSHUA TRERISE, BLACK BOX IND/BASIC/TRADITION, SHERWOOD, OR
10 Expert Total Riders = 25 Groups = 5
- 1 BRANDON YORK, LIVERMORE, CA
- 2 (CRANKIN) CALEB DOBIE, MAPLE RIDGE CYCLE, MAPLE RIDGE, BC
- 3 SKY EVERHART, STAATS BICYCLES, SIMI VALLEY, CA
- 4 LOGAN (GHOSTMAN) BALLARD, GORDY'S BICYCLES, SURPRISE, AZ
- 5 CHARLIE BIGGS, FBN/C-YAA , HUNTERSVILLE, NC
- 6 CAMERON (SUPER POOPS) DUNHAM, ALCHEMY, SNOHOMISH, WA
- 7 JAYDEN SHELDRAKE, DIABLOS/NEMA/YESS, ABBOTSFORD, BC
- 8 LIAM MULLETT, AIRDRIE, AB
11 Expert Total Riders = 22 Groups = 4
- 1 TAYLOR (THE TRUTH) HENDRICKSON, RRP/KUWAHARA/BAD ACE, SNOHOMISH, WA
- 2 CURTIS (THE CRUSHER) KREY, STAATS BICYCLES, ETOBICOKE, ON
- 3 JOSHUA WILBUR-HENRY, DIABLOS RACING YESS NEMA, OAK HARBOR, WA
- 4 AIDEN (BULLDOG) GRECHT, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, PARKSVILLE, BC
- 5 (RIPPIN) RIELY BROSIUS, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 6 JAKOB JEWETT, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 7 BRANDON (THE ROCK) DALY, REDLINE NW, NORTH BEND, WA
- 8 NATHAN (THE NATURAL) THALHAMER, FREE AGENT-TANGENT, SANTA ROSA, CA
12 Expert Total Riders = 19 Groups = 3
- 1 RYAN TOUGAS, YESS BMX, PITT MEADOWS, BC
- 2 JAMES HEDGCOCK, FACTORY PURE BICYCLES, HAMILTON, ON
- 3 TREVOR SHIELDS, FREE AGENT-TANGENT, CHICO, CA
- 4 MASON (PASCO MENACE) MEININGER, LAWMAN BIKES, PASCO, WA
- 5 (ACTION) JACKSON JURIGA, PITT MEADOWS, BC
- 6 JEREMY POPE, SQUAMISH BMX, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 7 CONNOR WENSEL, CRANX BMX RACING TEAM, EDMONTON, AB
- 8 EMMETT HANCOCK, KELOWNA, BC
13 Expert Total Riders = 19 Groups = 3
- 1 HUNTER (THE ROCKET) BROWN, FACTORY EXTREME TEAM, W BOUNTIFUL, UT
- 2 ZACHARY FRIER, STAATS, ABBOTSFORD, BC
- 3 DREW JOHNSON, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC
- 4 LOGAN JONES, LANGLEY, BC
- 5 LUCAS CRUZ, PEMBERTON, BC
- 6 BRANDON (EXTREME MACHINE) LOUDERMILK, FAITH DRIVEN RACING, SALEM, OR
- 7 BRAXTON (SUPER B) ELSEN, BLAZE FACTORY TEAM, THORNTON, CO
- 8 GAVIN (THE REAL DEAL) BOWERS, PHOENIX BOX FACTORY RACING, PORTLAND, OR
14 Expert Total Riders = 18 Groups = 3
- 1 ALEX (FLEX) STEEVES, BLACK BOX IND/BASIC/TRADITION, MEDFORD, OR
- 2 AIDAN WEBBER, DIABLOS RACING YESS NEMA, COMOX, BC
- 3 JARRED SIMMONS, BALLISTIC BMX, TACOMA, WA
- 4 AYDEN HOULE, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC
- 5 LUKAS BECKER, B&P CYCLE, WATER VALLEY, AB
- 6 ZACH (ATTACK) CROFT, B&P CYCLE, AIRDRIE, AB
- 7 LUKAS FERGUSON, DIABLOS RACING YESS NEMA, WHITE ROCK, BC
- 8 NICOLAS HARRISON, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
15 Expert Total Riders = 13 Groups = 2
- 1 JASON BOYLE, STAATS BICYCLES, BOISE, ID
- 2 JOSH SAMELLS, HARO CANADA/TEAM ONTARIO, MILTON, ON
- 3 BRAYDON TAYLOR, 1STR8, VICTORIA, BC
- 4 DILLON BUTCHER, CBS, NANAIMO, BC
- 5 BENJAMIN LESLIE, FACTORY RIVAL RACING, NANAIMO, BC
- 6 RILEY LAVORATO, BERT & MAC'S, LETHBRIDGE, AB
- 7 AARON (IT OUT) BOTTERILL, SKYRIDE CYCLE/BANNISTERS, VERNON, BC
- 8 JACK CARON, KELOWNA, BC
16 Expert Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 ALEX TOUGAS, YESS BMX, PITT MEADOWS, BC
- 2 RYAN PETTIGREW, JR BICYCLES.COM/CHASE/BOX, WATSONVILLE, CA
- 3 BOBBY WORTH, STAATS BICYCLES-CANADA, ABBOTSFORD, BC
- 4 ETHAN ALVEY, KUWAHARA, LAYTON, UT
- 5 DUANE LYPHARDT, BALLISTIC BMX, LAKEWOOD, WA
- 6 BRADY ANDERSON, PRINCE GEORGE, BC
- 7 MONROE (FLYING MONKEY) HUTTON, KUWAHARA-CANADA, LANGLEY, BC
- 8 RIVER PEACOCK, AIRDRIE, AB
17-18 Expert Total Riders = 16 Groups = 3
- 1 TAYLOR STEPHENS, FACTORY KUWAHARA, REDMOND, OR
- 2 HAYDEN MECHIELSEN, YESS BMX, LANGLEY, BC
- 3 JARED ENNIS, COQUITLAM, BC
- 4 MACKAY LESLIE, FACTORY RIVAL RACING, NANAIMO, BC
- 5 KYLE HODGE, BALLISTIC BMX, KAPOWSIN, WA
- 6 TERRY JASON, RIO LINDA, CA
- 7 OWEN PATERA, GHY BIKES, ORTING, WA
- 8 NATHAN MARTIN, STAATS BICYCLES-CANADA, FALKLAND, BC
19-27 Expert Total Riders = 14 Groups = 2
- 1 ROBERT (ROCKIN ROBBY) PATTERSON, FACTORY EXTREME TEAM, ROY, UT
- 2 HUNTER (WILDTHING) MCGILL, PURE/ONYX/NEMA, NANAIMO, BC
- 3 DANIEL PATTERSON, FACTORY EXTREME TEAM, ROY, UT
- 4 MICHAEL (THE HAMMER) HEBERT, DIABLOS RACING YESS NEMA, KIRKLAND, WA
- 5 JOE (IRONJOE) RASMUSSEN, LANGLEY, BC
- 6 BRENDEN DAVIES, KRAPPWEASEL RACING, LUMBY, BC
- 7 MATTHEW HOSKIN, NANAIMO, BC
- 8 ANDREW HICKEY, LANGLEY, BC
28-35 Expert Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 JUSTIN WIKE, FACTORY EXTREME TEAM, RENO, NV
- 2 JONAS HARMON, FACTORY GT BICYCLES, LAYTON, UT
- 3 DONALD JUNTUNEN, KUWAHARA, PUYALLUP, WA
- 4 JASON ADAMS, GHP/UMBMX, ABBOTTSFORD, BC
- 5 LEONARD (SARGE) KILGOUR, DKOI BIKES/ALIUS, KAMLOOPS, BC
36-40 Expert Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 CHRIS SCHOONOVER, NORCO, CA
- 2 JASON WESSON, GHP/UMBMX, PITT MEADOWS, BC
- 3 JAY DURAN, RIDE LIFE, OMAK, WA
41-45 Expert Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 GERRY ERICKSON, KUWAHARA-CANADA, LANGLEY, BC
- 2 DINO MATTONI, KUWAHARA, PUYALLUP, WA
- 3 GARY QUILL, STAY STRONG, BREMPTON, ON
- 4 JUSTIN ALVEY, LAYTON, UT
- 5 (TIMMY T) TIMOTHY THIESSEN, DIRT DEMONZ / PROMAX / BOX, ABBOTSBORO, BC
- 6 (WILD BILL) JONES, YESS BMX, N VANCOUVER, BC
46 & Over Expert Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 TROY DANIELS, KUWAHARA USA, AUBURN, WA
- 2 DARREN (DW) WILLIAMS, DW'S DELUX SAMMICHES OR, LETHBRIDGE, AB
- 3 SAM PELLIKAAN, MAS RACING, LANGLEY, BC
- 4 GEORGES KREUZKAMP, YESS BMX, WHITE ROCK, BC
- 5 DARREN SIMMONS, BALLISTIC BMX, TACOMA, WA
Team Results
CANADA GRANDS #1
Factory Teams
- 1 EXTREME TEAM/FLY (192)
- 2 STAATS (179)
- 3 YESS (162)
- 4 REDLINE CHALLENGE (158)
- 5 PHOENIX BOX (153)
- 6 SSQUARED/ANSWER/CANADA (147)
Bike Shop Teams
- 1 BLAKC BOX/BASIC/FLY (199)
- 2 LAWMAN BIKES (177)
- 3 CANADIAN BIKE SUPPLY (165)
- 4 BALLISTIC BMX (136)
- 5 KRAPPWEASEL RACING (122)
- 6 3B RACING (113)
- 7 SQUAMISH BMX (111)
- 8 WRECKING CREW (108)
Trophy Teams
- 1 REDMAN JR DEVO (142)
- 2 GHP/UM BMX (133)
- 3 UFO/DOUBLECROSS (119)
Rider Results
BMX Canada Grand Nationals
4 Strider Total Riders = 5 Groups = 1
3 Strider Total Riders = 10 Groups = 2
2 & Under Strider Total Riders = 2 Groups = 1
A Pro Total Riders = 10 Groups = 6
- 1 LAIN VAN OGLE, PHOENIX BOX FACTORY RACING, AUBURN, WA
- 2 MISCHA PARTRIDGE, LOOKING, PORT COQUITLAM, BC
- 3 KRISTIAN COOPER, PHOENIX BOX FACTORY RACING, GRANTS PASS, OR
- 4 MANI KAWAGUCHI, GHP/UMBMX, VERNON, BC
- 5 CALVIN MCRAE, STAATS BICYCLES-CANADA, ST ALBERT, AB
- 6 CAMERON HELM, ALIAS RACING, OKOTOKS, AB
- 7 JACOB SMITH, J & L RACING, SACRAMENTO, CA
- 8 BRIAN MARTEL, CANADIAN BIKE SUPPLY, SURREY, BC
6 & Under Mixed Open Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 ANTOINE LAGAN, 1STR8, VICTORIA, BC
- 2 BRODY MCLEAN, OSOYOOS, BC
- 3 NOLAN ALLEN, KELOWNA, BC
- 4 (WRECK EM) BECKHAM PISTER, WEST KELOWNA, BC
7-8 Mixed Open Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 CHARLIE BAKER, S LAKE TAHOE, CA
- 2 (FASTER) JASPER ALTENDORF, ALCHEMY GHP, EVERETT, WA
- 3 TRUE BAILEY, TEAM HOLLYWOOD, BONNEY LAKE, WA
- 4 JARRETT (HERO) BENEDICT, KELOWNA, BC
- 5 CASH (SMASH) COLEMAN, SONIC BMX, PORT ANGELES, WA
9-10 Mixed Open Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 GRACE STEVENSON, REDLINE CHALLENGE, GILBERT, AZ
- 2 BREANNA (MONSTER B) WINTER, FACTORY RIFT-TANGENT, ANTELOPE, CA
- 3 CEDRIC (RICCO) THIESSEN, DIRT DEMONZ.PROMAX/BOX, ABBOTSFORD, BC
- 4 (COMBAT) CADEN HANNAY, CALTRAX RACING, TEMECULA, CA
- 5 MCINTYRE WILOUGHBY, CALGARY, AB
11-12 Mixed Open Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 VIOLET CEJALVO, STAATS BICYCLES-CANADA, SURREY, BC
- 2 TEIGEN PASCUAL, CANADIAN BIKE SUPPLY, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 3 HALLE (RED ROOSTER) PELLAND, RRP/KUWAHARA/BAD ACE, MT VERNON, WA
- 4 CHRISTOPHER BEATON, PEMBERTON, BC
- 5 ANDREW SCOTT, OAKVILLE, ON
- 6 KENNEDY DAWSON, GHY BIKES, SEATTLE, WA
13-14 Mixed Open Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 NATALIE SCHMIDT, FACTORY SUPERCROSS, WESTBANK, BC
- 2 JORDAN (MISS THANG) WILLIS, RIDERS PRO SHOP, PORTLAND, OR
- 3 BREANNA (BBEAR) VRIEND, SQUAMISH BMX, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 4 ALEXANDRA PLESNIARSKI, CRANX BMX RACING, EDMONTON, AB
7-8 Open Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 COLTON (THE COWBOY) HANNAY, CALTRAX RACING, TEMECULA, CA
- 2 CORBIN (DOUBLE TROUBLE) VAUGHAN, CANADIAN BIKE SUPPLY, MERRITT, BC
- 3 AUSTEN WENSEL, CRANX BMX RACING TEAM, EDMONTON, AB
- 4 OLIVER JACKSON, CALGARY, AB
- 5 GABRIEL TRERISE, BLACK BOX IND/BASIC/TRADITION, SHERWOOD, OR
- 6 RYDER (WORLD 6) GALE, REDMAN JR DEVO, CORONA, CA
- 7 JONATHAN MOZELL, NORTH VANCOUVER, BC
9-10 Open Total Riders = 14 Groups = 2
- 1 BRANDON YORK, LIVERMORE, CA
- 2 JOSHUA TRERISE, BLACK BOX IND/BASIC/TRADITION, SHERWOOD, OR
- 3 KAI MORGAN, PMA, HOMEWOOD, CA
- 4 KHARI DAWSON, GHY BIKES, SEATTLE, WA
- 5 RYAN RAYMONT, TANGENT/ODI, PENHOLD, AB
- 6 DUKE HUTCHINSON, ALCHEMY GHP, BOTHELL, WA
- 7 (EVEL KAI NIEVEL) ALTENDORF, ALCHEMY GHP, EVERETT, WA
- 8 DYLAN NIEMEYER, REDMAN ROCKSTAR JR DEVO, ANTHEM, AZ
11-12 Open Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 TREVOR SHIELDS, FREE AGENT-TANGENT, CHICO, CA
- 2 NATHAN (THE NATURAL) THALHAMER, FREE AGENT-TANGENT, SANTA ROSA, CA
- 3 LUKE SCHICK, RBR, ST HELEN, OR
- 4 JADEN DAHNERS, ALCHEMY GHP/BELL HELMETS, SAMMAMISH, WA
- 5 QUINN WEBBER, DIABLOS RACING YESS NEMA, COMOX, BC
- 6 NICOLAS (NICO) HAMMER, RED DEER, AB
13-14 Open Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 GAVIN (THE REAL DEAL) BOWERS, PHOENIX BOX FACTORY RACING, PORTLAND, OR
- 2 DREW JOHNSON, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC
- 3 LUKAS FERGUSON, DIABLOS RACING YESS NEMA, WHITE ROCK, BC
- 4 JACOB FUNK, CRANX BMX RACING, CALGARY, AB
- 5 JUSTIN TERRY, CRANX BMX RACING, OKOTOKS, AB
- 6 CHASE (BAM BAM) BREEDEN, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC
- 7 COLE PATTERSON, YESS GRASSROOTS, PRINCE GEORGE, BC
- 8 BEN (PUMPKINHEAD) NELSON, CRANX BMX RACING, OKOTOKS, AB
15-16 Open Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 JASON BOYLE, STAATS BICYCLES, BOISE, ID
- 2 ANTHONY (BOO) MARTINEZ, PHANTOM DEVELOPMENT, FONTANA, CA
- 3 BENDIGO NOBLE, MT CURRIE, BC
- 4 DILLON BUTCHER, CBS, NANAIMO, BC
- 5 BENJAMIN LESLIE, FACTORY RIVAL RACING, NANAIMO, BC
17-20 Open Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 MACKAY LESLIE, FACTORY RIVAL RACING, NANAIMO, BC
- 2 JEREMY (PYRO) DEWET, WESTSIDEBMX.COM, NOVATO, CA
- 3 NATHAN MARTIN, STAATS BICYCLES-CANADA, FALKLAND, BC
31 & Over Open Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 JUSTIN WIKE, FACTORY EXTREME TEAM, RENO, NV
- 2 JONAS HARMON, FACTORY GT BICYCLES, LAYTON, UT
- 3 DAVID MCCANCE, BALLISTIC BMX, SEATTLE, WA
- 4 GARY QUILL, STAY STRONG, BREMPTON, ON
- 5 JASON ADAMS, GHP/UMBMX, ABBOTTSFORD, BC
10 & Under Girls Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 BREANNA (MONSTER B) WINTER, FACTORY RIFT-TANGENT, ANTELOPE, CA
- 2 REIGHAN (POPCORN) HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 3 AUBREY RAYNER, SSQUARED CANADA, PARKSVILLE, BC
- 4 JANELCHUBBY CHEEKS) CHURCH, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
11-12 Girls Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 ALLY CHURKO, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC
- 2 TIANNA FRETZ, DIABLOS RACING YESS NEMA, PARKSVILLE, BC
- 3 ELLA (THE MACHINE) VERMEIRE, KUWAHARA, NEWCASTLE, WA
- 4 JENNIFER (JAZZ) METTLER, DINGMANS BMX/CCI, CHANHASSEN, MN
13-14 Girls Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ALISON GRECHT, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, PARKSVILLE, BC
- 2 ASHLYN MORROW, BLACK BOX IND/BASIC/TRADITION, COEUR D ALENE, ID
- 3 EMILY HARRIS, REDLINE CHALLENGE, ROCKLIN, CA
15-16 Girls Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 DESTINEE BOTCHAR, CANADIAN BIKE SUPPLY, KAMLOOPS, BC
- 2 BRIGHTON ALVEY, KUWAHARA, LAYTON, UT
- 3 EMMA CASWELL, MR HIM & HIS DOG, CAMBRIDGE, ON
17-20 Girls Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 JAYDRA (CUPCAKE NINJA) KINSEY, BLACK BOX IND/BASIC/TRADITION, BEND, OR
- 2 ALEASHA WIEBE, UFO DOUBLECROSS, CUMBERLAND, BC
- 3 ALANAH ERICKSON, LANGLEY, BC
26-30 Girls Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 BETHANY PRICE, BLACK BOX IND/BASIC/TRADITION, W LINN, OR
- 2 ROMINA ALVA, CBS/.SUPERCROSS, RICHMOND, BC
- 3 KRISTIE LAVIGNE, LANGLEY, BC
36-40 Girls Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 SHYLO ORCHARD, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC
- 2 CORAL LESSARD, KUWAHARA-CANADA, LANGLEY, BC
- 3 GINA (GODDESS) GODLEY, YESS/NEMA/DIABLOS, NANAIMO, BC
41-45 Girls Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 DEBORAH (SHE W) WILLIAMS, DW'S DELUX SAMMICHES, LETHBRIDGE, AB
- 2 LAURIE HARDING, YESS BMX, SURREY, BC
- 3 JENNIFER BITZ, WRECKING CREW BMX, COLDSTREAM, BC
- 4 MIRIAM BAILEY, SQUAMISH BMX, SQUAMISH, BC
- 5 BEA LINDSAY-HAWKINS, LANGLEY, BC
7 & Under Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 DEVON ORR, REDLINE CHALLENGE, HUNTINGTON BEACH, CA
- 2 JAYCE PATIN, NORCO, CA
- 3 (WILD) WILL HUTTON, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 4 RYDER (WORLD 6) GALE, REDMAN JR DEVO, CORONA, CA
- 5 HUDSON WHITE, SONIC BMX, SEATTLE, WA
8 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 BROCK (THE ROCKET) SMITH, TEAM STORM, REILES ACRES, ND
- 2 BANYAN HOWELL, ROGUE RACING, BEND, OR
- 3 ALEX (LIGHTNING BOLT) DUTY, NORTHWEST HAVOC BMX, BONNEY LAKE, WA
- 4 ETHAN EDWARDS, 3B RACING, COEUR D ALENE, ID
- 5 JAXSON (JACK-O-LANTERN) SMITH, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC
9 Cruiser Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 JAYCE BARTLEY, PHOENIX BOX FACTORY RACING, MILWAUKIE, OR
- 2 MAX LIGMAN, ORP/RICKARD BIKES, HUNTINGTON BEACH, CA
- 3 JOHN (LIL JOHN) HAYNES, BUSTOUT BMX, COEUR D ALENE, ID
- 4 GAGE BROWN, BEND, OR
- 5 JORDAN (JOJO) HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 6 CALEB (JONESIE) JONES, CRUPI TEAM GREEN-CANADA, ARDROSSAN, AB
- 7 THOMAS STEVENSON, REDLINE CHALLENGE, GILBERT, AZ
- 8 MIKE (THE BULLDOG) BRYANT, RIDGE BROS RACING, VANCOUVER, WA
10 Cruiser Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 CHARLIE BIGGS, FBN/C-YAA , HUNTERSVILLE, NC
- 2 SKY EVERHART, STAATS BICYCLES, SIMI VALLEY, CA
- 3 BENECIO (THE JET) SERENI, HOOLIGANS/FAIRFAX RACING, NEWARK, CA
- 4 WILLIAM WELIKOKLAD, STAATS BICYCLES-CANADA, RED DEER, AB
- 5 DYLAN TREMEL, CRUPI TEAM GREEN-CANADA, CALGARY, AB
- 6 DEVIN FAWKES, SEA SOIL, NANAIMO, BC
- 7 EVAN YARETZ, DIABLOS/YESS/NEMA, CUMBERLAND, BC
11 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 TAYLOR (THE TRUTH) HENDRICKSON, RRP/KUWAHARA/BAD ACE, SNOHOMISH, WA
- 2 AIDEN (BULLDOG) GRECHT, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, PARKSVILLE, BC
- 3 BRANDON (THE ROCK) DALY, REDLINE NW, NORTH BEND, WA
- 4 JOSHUA (FIREBALL) LOUDERMILK, FAITH DRIVEN RACING, SALEM, OR
- 5 JOSHUA WILBUR-HENRY, DIABLOS RACING YESS NEMA, OAK HARBOR, WA
12 Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 EMMETT HANCOCK, KELOWNA, BC
- 2 BAILEY WULFF, UFO, LANGLEY, BC
- 3 MITCHEL LANDRY, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, NANAIMO, BC
- 4 CONNOR WENSEL, CRANX BMX RACING TEAM, EDMONTON, AB
- 5 ERIC (CAPTAIN UNDERPANTS) HARRISON, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
- 6 KYLAR ZIOLA, KAOS, ALDERSGROVE, BC
13 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 BRAXTON (SUPER B) ELSEN, BLAZE FACTORY TEAM, THORNTON, CO
- 2 BRANDON (EXTREME MACHINE) LOUDERMILK, FAITH DRIVEN RACING, SALEM, OR
- 3 CONNER (CONMAN) KLAAS, 3B RACING, POST FALLS, ID
- 4 ALEX (FLASH) GRECHT, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, PARKSVILLE, BC
14 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 ALEX (FLEX) STEEVES, BLACK BOX IND/BASIC/TRADITION, MEDFORD, OR
- 2 JARRED SIMMONS, BALLISTIC BMX, TACOMA, WA
- 3 AYDEN HOULE, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC
- 4 AIDAN WEBBER, DIABLOS RACING YESS NEMA, COMOX, BC
- 5 NICOLAS HARRISON, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
17-20 Cruiser Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 HUNTER (WILDTHING) MCGILL, PURE/ONYX/NEMA, NANAIMO, BC
- 2 (STYLE)KYLE UNREIN, BALLISTIC BMX, LYNNWOOD, WA
- 3 GARRETT (THE GUNSHOT) NORTHINGTON, 3B RACING, HAYDEN, ID
- 4 TERRY JASON, RIO LINDA, CA
- 5 MICHAEL BOYLE, STAATS BICYCLES, BOISE, ID
- 6 JORDAN YANO, BEAMERS BIKES, CALDWELL, ID
- 7 DYLAN CHURCH, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 8 CHASE HARRISON, CRUPI TEAM GREEN-CANADA, RED DEER, AB
26-30 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 DANIEL PATTERSON, FACTORY EXTREME TEAM, ROY, UT
- 2 DAVID MCCANCE, BALLISTIC BMX, SEATTLE, WA
- 3 RORY ENNIS, GHP/UMBMX, COQUITLAM, BC
31-35 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 MARCEL VONAH, PRINCE GEORGE, BC
- 2 MIKE SMITH, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC
- 3 ERIC BEAUDOIN, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
36-40 Cruiser Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 JASON WESSON, GHP/UMBMX, PITT MEADOWS, BC
- 2 JOHNNY (BEAST) LITTLE, CRIT/ODI/RENNEN, PHOENIX, AZ
- 3 JEFF CLARKE, CANADIAN BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 4 DAVE ERWIN, NANAIMO, BC
- 5 JP BARON, LANGLEY, BC
- 6 IAN TIERNEY, MT CURRIE, BC
- 7 JOHN (JONNYMAK) MAKSON, 1STR8 BMX, MILL BAY, BC
- 8 NICOLAS RICHARD, PROPHECY, NEW WESTMINSTER, BC
41-45 Cruiser Total Riders = 18 Groups = 3
- 1 JIM NELSON, J & L RACING, SACRAMENTO, CA
- 2 (WILD BILL) JONES, YESS BMX, N VANCOUVER, BC
- 3 GERRY ERICKSON, KUWAHARA-CANADA, LANGLEY, BC
- 4 CHRIS (THE MONSOON) SPENCE, KRAPPWEASEL/SKYRIDE CYCLE, VERNON, BC
- 5 DINO MATTONI, KUWAHARA, PUYALLUP, WA
- 6 JON LINDBERG, BREMERTON, WA
- 7 CAM SMITH, 1STR8, VICTORIA, BC
- 8 ANDREW (THE DICEMAN) TEMPLER, UFO CANADA, CUMBERLAND, BC
46-50 Cruiser Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 STEVE(X-UP FOR LUNA) CLARK, LAWMAN BIKES, BONNEY LAKE, WA
- 2 DEAN (D-BOTT) BOTTERILL, SKYRIDE CYCLE/CANWEST, COLDSTREAM, BC
- 3 JEFF INGRAM, YESS BMX/APRIL, KELOWNA, BC
- 4 DARREN (DW) WILLIAMS, DW'S DELUX SAMMICHES OR, LETHBRIDGE, AB
- 5 LYNDON SCHIEWE, SALMO, BC
- 6 JAYSON LOCKYER, KUWAHARA CANADA, LANGLEY, BC
- 7 PAUL SCHIAVONE, BENT NOT BROKEN, CALEDON VILLAGE, ON
- 8 PETER LAGAN, 1STR8, VICTORIA, BC
51-55 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 GEORGES KREUZKAMP, YESS BMX, WHITE ROCK, BC
- 2 WOODY WOODRUFF, BLACK BOX IND/BASIC/TRADITION, MESA, AZ
- 3 DARREN SIMMONS, BALLISTIC BMX, TACOMA, WA
- 4 JOHN COOK, COOK BROS RACING, SUMAS, WA
61 & Over Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 GREG (THE THRILL) MCGILL, BADD & CO / NEMA / ONYX, NANAIMO, BC
- 2 (CURIOUS GEORGE) WILLIAMS, BIKE ELF, PORT ANGELES, WA
- 3 JAMES BRIDGE, ARMSTRONG, BC
5 & Under Novice Total Riders = 21 Groups = 4
- 1 FINLEY MCHALE-BOULTER, DOUBLECROSS, LANGLEY, BC
- 2 IAN SWANSON, DIABLOS/YESS/NEMA, NANAIMO, BC
- 3 DANNY (DAN THE MAN) ZURESKI, BELCARRA, BC
- 4 (TURBO) TIFFANY BROSIUS, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 5 NATE PREST, SCREAMING EAGLE, PRINCE GEORGE, BC
- 6 KAI MONTGOMERY, PEMBERTON, BC
- 7 ERIN WALL, VANDERHOOF, BC
- 8 PIPER GRAATEN, ALTERNATIVE GROVE, LANTZVILLE, BC
6 Novice Total Riders = 16 Groups = 3
- 1 RAYMOND RUDERT, N VANCOUVER, BC
- 2 TRAVIS BENNS, PEMBERTON, BC
- 3 FINN SMITH, BELLINGHAM, WA
- 4 (ZUPA-FLY) MALAKAI BAUTISTA, TEAM KAICHU, SURREY, BC
- 5 NOLAN ALLEN, KELOWNA, BC
- 6 SAM TIERNEY, PEMBERTON, BC
- 7 JOEL RIDER, VICTORIA, BC
- 8 MILLER CAMERON, LANGLEY, BC
7 Novice Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 BRYCE GILLIS, LANGFORD, BC
- 2 BRADY SCOTT, MAPLE RIDGE, BC
- 3 LIAM SUTTON, SURREY, BC
- 4 TRAVIS RICHMOND, NANAIMO, BC
- 5 NOAH DEL FANTE, N VANCOUVER, BC
- 6 ASHER KOVACS, NANAIMO, BC
8 Novice Total Riders = 13 Groups = 2
- 1 DECLAN SCULLY, NORTH SHORE BMX, BURNABY, BC
- 2 MAX LINK, N VANCOUVER, BC
- 3 WILLIAM RUSSELL, VERNON, BC
- 4 TRINITY (BABYDOLL) HALL, LANGLEY, BC
- 5 LUCAS ZILCOSKY, ABBOTSFORD, BC
- 6 JACK (ACTION JACKSON) KNIGHT, CHILLIWACK, BC
- 7 (CRAZY) CLAIRE HUTTON, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 8 REBECCA BEATON, PEMBERTON, BC
10 Novice Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 ASHTON TERRY, OKOTOKS, AB
- 2 KYLEIGH BOYLAN, CALGARY, AB
- 3 NATASHA ZILCOSKY, ABBOTSFORD, BC
- 4 EVELYN (THE FOX) CRACKNELL, NANAIMO, BC
- 5 JACK (JAB) BURGHAM, DELTA, BC
- 6 LUCAS NIEBUHR, TEAM HOLLYWOOD, OLYMPIA, WA
11 Novice Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 QAIDEN LOHMAN, LYNDEN, WA
- 2 COOPER MCLEAN, LANGLEY, BC
- 3 ALEXANDRA REEVE, AIRDRIE, AB
- 4 TEARINY PREST, LOWLIFE INK, PRINCE GEORGE, BC
13 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ISAAC DROTAR, SURREY, BC
- 2 CURTIS LAMBERT, LANGLEY, BC
- 3 ARLO HENDERSON, YMIR, BC
36-40 Novice Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 TURNER MONTGOMERY, PEMBERTON, BC
- 2 KEVIN KINSELLA, LANGLEY, BC
- 3 ANDREW SPARK, MOSES LAKE, WA
- 4 CRAIG ROBARTS, TOP GUNS, LANGLEY, BC
- 5 STEVE KUHN, DOOMRIDER, PRINCTON, BC
46 & Over Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 WILLIAM KNIGHT, BONNEY LAKE, WA
- 2 ROBERT HLADCHUK, THE BOSS, PRINCE GEORGE, BC
- 3 (RETRO) MIKE DEVLIN, DRP/HORIZON, LANGLEY, BC
5 & Under Intermediate Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 AUSTIN (GINGERBEEF) MAKSAN, 1STR8 BMX, MILL BAY, BC
- 2 (THE JETT) YOCHIM, CANADIAN BIKE SUPPLY, ERRINGTON, BC
- 3 DREW SOLMES, VERNON, BC
- 4 ANSON BEATTY, FOREST GROVE, OR
- 5 MATTHEW LEBLOND, 1STR8, VICTORIA, BC
- 6 JACK CERNEY, LANGLEY, BC
6 Intermediate Total Riders = 13 Groups = 2
- 1 (BUBBA THE SLINGSHOT) PADDOCK, DIABLOS RACING, PARKSVILLE, BC
- 2 MATTHEW BILLITER, REDLANDS, CA
- 3 ANTOINE LAGAN, 1STR8, VICTORIA, BC
- 4 (GO GO) GAVIN PARKINSON, UFO, VICTORIA, BC
- 5 GRAEME CAMPBELL, VICTORIA, BC
- 6 MITCHELL KIS-TOTH, ENVIRO RACING, CHEMAINUS, BC
- 7 MARSHALL LAVIGNE, COLFAX, CA
- 8 COLTON (THE WRESTLER) MCHATTEN, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
7 Intermediate Total Riders = 24 Groups = 4
- 1 LIAM (HOWZAT) HOWSE, N VANCOUVER, BC
- 2 FELIX BEAUDOIN, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 3 (FASTER) JASPER ALTENDORF, ALCHEMY GHP, EVERETT, WA
- 4 (RADICAL) RYAN SHELDRAKE, DIABLOS/NEMA/YESS, ABBOTSFORD, BC
- 5 TRUE BAILEY, TEAM HOLLYWOOD, BONNEY LAKE, WA
- 6 (WILD) WILL HUTTON, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 7 HAYDEN PURDUE, MT VERNON, WA
- 8 JACOB SIEMENS, MAPLE RIDGE, BC
8 Intermediate Total Riders = 14 Groups = 2
- 1 CHARLIE BAKER, S LAKE TAHOE, CA
- 2 ERIC TOWN, N VANCOUVER, BC
- 3 GRIFFIN (THE INCREDIBLE) TULK, SQUAMISH BMX, BRACKENDALE, BC
- 4 ETHAN EDWARDS, 3B RACING, COEUR D ALENE, ID
- 5 BRODY (THE WOLF) STEINKE, BAKERVIEW BMX, BURLINGTON, WA
- 6 TOBY HARMAN, DAD, VERNON, BC
- 8 DANE (THE MAIN) JEWETT, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 8 CASH (SMASH) COLEMAN, SONIC BMX, PORT ANGELES, WA
9 Intermediate Total Riders = 17 Groups = 3
- 1 ROBBIE TRIBE, MT CURRIE, BC
- 2 AIDAN (LIGHTNING BOLT) GALLEGOS, FLIGHT RACING/STAATS, MERIDIAN, ID
- 3 KELLEN HAIGH, BAKERVIEW BMX, MT VERNON, WA
- 4 CEDRIC (RICCO) THIESSEN, DIRT DEMONZ.PROMAX/BOX, ABBOTSFORD, BC
- 5 COEN WOLFE, VANCOUVER, BC
- 6 ZACHARY MILNE, VERNON, BC
- 7 SENNA JONES, YESS GRASSROOTS, N VANCOUVER, BC
- 8 AUGUSTUS (GUS MAN) RODRIGUEZ, BELLINGHAM BMX, BELLINGHAM, WA
10 Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 ALEXANDER TOWN, N VANCOUVER, BC
- 2 JADEN NGUYEN, DIABLOS, BELLINGHAM, WA
- 3 CHAYTON IWASIUK, LANGLEY, BC
- 4 JASPER LETWIN, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 5 COLE DANBY, AIRDRIE, AB
11 Intermediate Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 CHRISTOPHER BEATON, PEMBERTON, BC
- 2 SETH ROSS, DICK BYLE LAW, PRINCE GEORGE, BC
- 3 TYLER ROBINS, NORTH VANCOUVER, BC
- 4 ERIC DROTAR, SURREY, BC
- 5 DAYLEN LAKOVIC, PITT MEADOWS, BC
- 6 RYAN MCINTOSH, MT CURRIE, BC
- 7 HOLDEN (THE HURRICANE) BROWN, EXTREME TEAM, W BOUNTIFUL, UT
- 8 RYLAN MACDONALD, HOLLANDIA GREENHOUSES, PITT MEADOWS, BC
12 Intermediate Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 MATTHEW BARBEAU, DIABLOS/YESS/NEMA, SAANICH, BC
- 2 NICHOLAS HEYS, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 3 CORMIC MURPHY, NANAIMO, BC
- 4 ANDREW SCOTT, OAKVILLE, ON
- 5 KYLAR ZIOLA, KAOS, ALDERSGROVE, BC
- 6 RYAN MYSEK, ALIAS RACING, OKOTOKS, AB
- 7 JAMES EMSLIE, UXBRIDGE, ON
13 Intermediate Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 BRAYDEN (FREEZY) FRIESEN, 1STR8, VICTORIA, BC
- 2 THERON TAYLOR, VICTORA, BC
- 3 NOVA SCHIEWE, SALMO, BC
- 4 TROY JANSEN, CBS, NANAIMO, BC
- 5 LOGAN HLADCHUK, AWESOME MOM, PRINCE GEORGE, BC
- 6 COLWYN LEWIS, VICTORIA, BC
14 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 SUNNY KERR, YMIR, BC
- 2 ANDREW SHIELDS, N VANCOUVER, BC
- 3 RYAN KERNEY, CBS, NANAIMO, BC
15 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 JAMES CRAIG, UFO, KELOWNA, BC
- 2 KOLT HOYLE, MT CURRIE, BC
- 3 TRAVIS (THE ALIEN) SARGENT, UFO, VERNON, BC
16 Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 KYLE HLADCHUK, AWESOME MOM, PRINCE GEORGE, BC
- 2 STUART CAMPBELL, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 3 HARPER HENDERSON, YMIR, BC
- 4 TY PREST, SCREAMING EAGLE, PRINCE GEORGE, BC
- 5 BRODIN YENSEN, LOWLIFE INK/SCREAMING EAGLE, PRINCE GEORGE, BC
41-45 Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 CHRIS NUGENT, INNISFAIL, AB
- 2 RAYMOND ONG, GHP/UMBMX, SURREY, BC
- 3 SAM PELLIKAAN, MAS RACING, LANGLEY, BC
- 4 JASON FORSMANN, FOREST GROVE, OR
- 5 DONALD MACKINNON, KOOPS BIKES, PRINCE GEORGE, BC
6 Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 PAIGE (THE DIESEL) GALLEGOS, FLIGHT RACING/STAATS, MERIDIAN, ID
- 2 GEORGINA CEJALVO, STAATS LONEWOLF, SURREY, BC
- 3 KAILA MURRAY, SQUAMISH BMX, BRACKENDALE, BC
- 4 BRAILYN (MISS B) WEBSTER, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, FANNY BAY, BC
7 Girls Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ELLA SMITH, 1STR8 RACING, VICTORIA, BC
- 2 SARA LIGMAN, HUNTINGTON BEACH, CA
- 3 KAYLEE (SMILIN) CASE, REDNECK RACING BMX, KENNEWICK, WA
8 Girls Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 SYDNEY GARONZIK, LAWMAN BIKES/2GPRINTS, AUBURN, WA
- 2 AVERY (TIC TAC) YOCHIM, CANADIAN BIKE SUPPLY, ERRINGTON, BC
- 3 BROOKE CAMERON, YAMAHA RACING, PRINCE GEORGE, BC
- 4 EMILY BELL, NANOOSE BAY, BC
- 5 NICOLE MCLEOD, SQUAMISH BMX, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 6 BRYN HARVEY, GHP/UMBMX, MAPLE RIDGE, BC
- 7 HAILEY TREMEL, CRUPI TEAM GREEN-CANADA, CALGARY, AB
- 8 SPENCER PASCUAL, MULTIVISTA, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
9 Girls Total Riders = 13 Groups = 2
- 1 BREANNA (MONSTER B) WINTER, FACTORY RIFT-TANGENT, ANTELOPE, CA
- 2 GRACE STEVENSON, REDLINE CHALLENGE, GILBERT, AZ
- 3 PEYTON (GOLDILOCKS) YOCHIM, CANADIAN BIKE SUPPLY, ERRINGTON, BC
- 4 ZOE MCHALE-BOULTER, DOUBLECROSS, LANGLEY, BC
- 5 MAKAYLA (DA BOMB) BROSIUS, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 6 KEIRA MURPHY, NANAIMO, BC
- 7 LAUREN CHURKO, CBS, NANAIMO, BC
- 8 CHLOE NILSSON, CYCLEPATH/WRECKING CREW, KELOWNA, BC
10 Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 JANELCHUBBY CHEEKS) CHURCH, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 2 REIGHAN (POPCORN) HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 3 HANNAH GREEN, DIABLOS RACING, NANAIMO, BC
- 4 AUBREY RAYNER, SSQUARED CANADA, PARKSVILLE, BC
11 Girls Total Riders = 13 Groups = 2
- 1 VIOLET CEJALVO, STAATS BICYCLES-CANADA, SURREY, BC
- 2 ALYSSA OCONNOR, REDLINE CHALLENGE, CHANDLER, AZ
- 3 TEIGEN PASCUAL, CANADIAN BIKE SUPPLY, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 4 SIERRA (SASSINATOR) ALTENDORF, ALCHEMY GHP, EVERETT, WA
- 5 ALLY CHURKO, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC
- 6 JENNIFER (JAZZ) METTLER, DINGMANS BMX/CCI, CHANHASSEN, MN
- 7 CHAYCE COOPER, MISSION, BC
- 8 KENNEDY DAWSON, GHY BIKES, SEATTLE, WA
12 Girls Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 HALLE (RED ROOSTER) PELLAND, RRP/KUWAHARA/BAD ACE, MT VERNON, WA
- 2 ISLA (THE BULLET) HUTTON, KUWAHARA-CANADA, LANGLEY, BC
- 3 ELLA (THE MACHINE) VERMEIRE, KUWAHARA, NEWCASTLE, WA
- 4 ADICUS BIRD, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, ROYSTON, BC
- 5 REESE BEADALL, CBS, LADYSMITH, BC
- 6 KYARA CHAMBERLAIN, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
- 7 BAILEY (THE BANDIT) GOLDSTONE, SQUAMISH BMX, SQUAMISH, BC
13 Girls Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 ZOE(MAE-DAY) STEFFEN, LAWMAN BIKES, BONNEY LAKE, WA
- 2 ASHLYN MORROW, BLACK BOX IND/BASIC/TRADITION, COEUR D ALENE, ID
- 3 BROOKE (BROOKIE) GRINDLE, FREE AGENT-TANGENT, ROSEVILLE, CA
- 4 MAJA WOOLLEY, SQUAMISH BMX, SQUAMISH, BC
- 5 ELIZABETH (ROCKSTAR) FOWLER, SUMNER, WA
14 Girls Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 AVRIANA HEBERT, YESS FACTORY, EDMONTON, AB
- 2 NATALIE SCHMIDT, FACTORY SUPERCROSS, WESTBANK, BC
- 3 ALISON GRECHT, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, PARKSVILLE, BC
- 4 ANNA (THE ANIMAL) NORDYKE, BALLISTIC BMX, PUYALLUP, WA
- 5 BREANNA (BBEAR) VRIEND, SQUAMISH BMX, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 6 ALEXANDRA PLESNIARSKI, CRANX BMX RACING, EDMONTON, AB
15-16 Girls Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 KELSEY VAN OGLE, PHOENIX BOX FACTORY RACING, AUBURN, WA
- 2 CAYLEIGH VAN STAALDUINEN, STAATS BICYCLES-CANADA, ST ALBERT, AB
- 3 JORDAN (MISS THANG) WILLIS, RIDERS PRO SHOP, PORTLAND, OR
- 4 BRIGHTON ALVEY, KUWAHARA, LAYTON, UT
- 5 DESTINEE BOTCHAR, CANADIAN BIKE SUPPLY, KAMLOOPS, BC
- 6 TAYLOR WYLIE, CANADIAN BIKE SUPPLY, ABBOTSFORD, BC
- 7 EMMA CASWELL, MR HIM & HIS DOG, CAMBRIDGE, ON
- 8 (SUPER) CALLIE MUELLER, BALLISTIC BMX, EVERETT, WA
17-20 Girls Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 KIALANI (THE LOCAL) HINES, PPAC/LAWMAN BIKES, SEATTLE, WA
- 2 DREW MECHIELSEN, YESS BMX, LANGLEY, BC
- 3 JAYDRA (CUPCAKE NINJA) KINSEY, BLACK BOX IND/BASIC/TRADITION, BEND, OR
- 4 MICHELLE BERTI, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, NANAIMO, BC
- 5 ALEASHA WIEBE, UFO DOUBLECROSS, CUMBERLAND, BC
- 6 CASSIDY MONAGHAN, SHERWOOD PARK, AB
- 7 DEBORAH (SHE W) WILLIAMS, DW'S DELUX SAMMICHES, LETHBRIDGE, AB
- 8 ERIN KINNIE, GHP/UMBMX, BURNABY, BC
6 Expert Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 ISAAC (PEDAL TO THE METAL) PEDDLE, 3B RACING, POST FALLS, ID
- 2 ASHTON (FIREBALL) DUTY, NORTHWEST HAVOC BMX, BONNEY LK, WA
- 3 MAX GREGG, VICTORIA, BC
- 4 MASON COTTER, REDMAN JUNIOR DEVO, NORCO, CA
- 5 AUSTIN CORNBILL, CAMPBELL RIVER, BC
7 Expert Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 MEKHI (SUPERFLY) EMERENINI, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
- 2 GABRIEL TRERISE, BLACK BOX IND/BASIC/TRADITION, SHERWOOD, OR
- 3 JAYCE PATIN, NORCO, CA
- 4 OLIVER JACKSON, CALGARY, AB
- 5 CURREN (BEAST MODE) HOUGHTON, SONIC BMX, SNOHOMISH, WA
- 6 DEVON ORR, REDLINE CHALLENGE, HUNTINGTON BEACH, CA
- 7 HUDSON WHITE, SONIC BMX, SEATTLE, WA
- 8 RYLEY COFIELD, NANAIMO, BC
8 Expert Total Riders = 15 Groups = 3
- 1 TIMOTHY BILLITER, REDLANDS, CA
- 2 JONATHAN MOZELL, NORTH VANCOUVER, BC
- 3 COLTON (THE COWBOY) HANNAY, CALTRAX RACING, TEMECULA, CA
- 4 JAXSIN (JACK HAMMER) VAUGHAN, CANADIAN BIKE SUPPLY, MERRITT, BC
- 5 ALEX (LIGHTNING BOLT) DUTY, NORTHWEST HAVOC BMX, BONNEY LAKE, WA
- 6 BROCK (THE ROCKET) SMITH, TEAM STORM, REILES ACRES, ND
- 7 BANYAN HOWELL, ROGUE RACING, BEND, OR
- 8 JUSTIN YARETZ, DIABLOS/YESS/NEMA, CUMBERLAND, BC
9 Expert Total Riders = 27 Groups = 5
- 1 JAYCE BARTLEY, PHOENIX BOX FACTORY RACING, MILWAUKIE, OR
- 2 KAI MORGAN, PMA, HOMEWOOD, CA
- 3 JOSHUA TRERISE, BLACK BOX IND/BASIC/TRADITION, SHERWOOD, OR
- 4 DIEGO CEJALVO, STAATS BICYCLES-CANADA, SURREY, BC
- 5 GAGE BROWN, BEND, OR
- 6 THOMAS STEVENSON, REDLINE CHALLENGE, GILBERT, AZ
- 7 PABLO (P-LO_ LOPEZ, 510 BAY AREA BMXERS, PALO ALTO, CA
- 8 MAX LIGMAN, ORP/RICKARD BIKES, HUNTINGTON BEACH, CA
10 Expert Total Riders = 26 Groups = 5
- 1 BRANDON YORK, LIVERMORE, CA
- 2 (CRANKIN) CALEB DOBIE, MAPLE RIDGE CYCLE, MAPLE RIDGE, BC
- 3 SKY EVERHART, STAATS BICYCLES, SIMI VALLEY, CA
- 4 JAYDEN SHELDRAKE, DIABLOS/NEMA/YESS, ABBOTSFORD, BC
- 5 LOGAN (GHOSTMAN) BALLARD, GORDY'S BICYCLES, SURPRISE, AZ
- 6 LIAM MULLETT, AIRDRIE, AB
- 7 HAYDEN BIRKLE, DIABLOS, MT VERNON, WA
- 8 WILLIAM WELIKOKLAD, STAATS BICYCLES-CANADA, RED DEER, AB
11 Expert Total Riders = 22 Groups = 4
- 1 TAYLOR (THE TRUTH) HENDRICKSON, RRP/KUWAHARA/BAD ACE, SNOHOMISH, WA
- 2 CURTIS (THE CRUSHER) KREY, STAATS BICYCLES, ETOBICOKE, ON
- 3 NATHAN (THE NATURAL) THALHAMER, FREE AGENT-TANGENT, SANTA ROSA, CA
- 4 JOSHUA WILBUR-HENRY, DIABLOS RACING YESS NEMA, OAK HARBOR, WA
- 5 LUKE JONES, L3J BMX, KAMLOOPS, BC
- 6 AIDEN (BULLDOG) GRECHT, FACTORY SSQUARED ANSWER-CANADA, PARKSVILLE, BC
- 7 JADEN DAHNERS, ALCHEMY GHP/BELL HELMETS, SAMMAMISH, WA
- 8 BRANDON (THE ROCK) DALY, REDLINE NW, NORTH BEND, WA
12 Expert Total Riders = 20 Groups = 4
- 1 RYAN TOUGAS, YESS BMX, PITT MEADOWS, BC
- 2 TREVOR SHIELDS, FREE AGENT-TANGENT, CHICO, CA
- 3 JAMES HEDGCOCK, FACTORY PURE BICYCLES, HAMILTON, ON
- 4 MASON (PASCO MENACE) MEININGER, LAWMAN BIKES, PASCO, WA
- 5 EMMETT HANCOCK, KELOWNA, BC
- 6 CONNOR WENSEL, CRANX BMX RACING TEAM, EDMONTON, AB
- 7 STYLES JOHNSTON, HARD IRON & MACHINE, PRINCE GEORGE, BC
- 8 MICHAEL LAVIGNE, COLFAX, CA
13 Expert Total Riders = 19 Groups = 3
- 1 HUNTER (THE ROCKET) BROWN, FACTORY EXTREME TEAM, W BOUNTIFUL, UT
- 2 BRAXTON (SUPER B) ELSEN, BLAZE FACTORY TEAM, THORNTON, CO
- 3 BRANDON (EXTREME MACHINE) LOUDERMILK, FAITH DRIVEN RACING, SALEM, OR
- 4 LUCAS CRUZ, PEMBERTON, BC
- 5 DREW JOHNSON, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC
- 6 LOGAN JONES, LANGLEY, BC
- 7 GAVIN (THE REAL DEAL) BOWERS, PHOENIX BOX FACTORY RACING, PORTLAND, OR
- 8 ZACHARY FRIER, STAATS, ABBOTSFORD, BC
14 Expert Total Riders = 18 Groups = 3
- 1 ALEX (FLEX) STEEVES, BLACK BOX IND/BASIC/TRADITION, MEDFORD, OR
- 2 JARRED SIMMONS, BALLISTIC BMX, TACOMA, WA
- 3 AYDEN HOULE, CANADIAN BIKE SUPPLY, NANAIMO, BC
- 4 AIDAN WEBBER, DIABLOS RACING YESS NEMA, COMOX, BC
- 5 NICOLAS HARRISON, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
- 6 LUKAS BECKER, B&P CYCLE, WATER VALLEY, AB
- 7 LUKAS FERGUSON, DIABLOS RACING YESS NEMA, WHITE ROCK, BC
- 8 BENJAMIN (BENNIE THE JET) CHARLTON, DAD, VICTORIA, BC
15 Expert Total Riders = 14 Groups = 2
- 1 JASON BOYLE, STAATS BICYCLES, BOISE, ID
- 2 ZAC HAYMOND, WEST JORDAN, UT
- 3 DILLON BUTCHER, CBS, NANAIMO, BC
- 4 BENJAMIN LESLIE, FACTORY RIVAL RACING, NANAIMO, BC
- 5 BRAYDON TAYLOR, 1STR8, VICTORIA, BC
- 6 STEVEN SWEET, ALBERTA BMX, COCHRANE, AB
- 7 AARON (IT OUT) BOTTERILL, SKYRIDE CYCLE/BANNISTERS, VERNON, BC
- 8 JOSH SAMELLS, HARO CANADA/TEAM ONTARIO, MILTON, ON
16 Expert Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 RYAN PETTIGREW, JR BICYCLES.COM/CHASE/BOX, WATSONVILLE, CA
- 2 BOBBY WORTH, STAATS BICYCLES-CANADA, ABBOTSFORD, BC
- 3 ETHAN ALVEY, KUWAHARA, LAYTON, UT
- 4 BRADY ANDERSON, PRINCE GEORGE, BC
- 5 MONROE (FLYING MONKEY) HUTTON, KUWAHARA-CANADA, LANGLEY, BC
- 6 ANTHONY (BOO) MARTINEZ, PHANTOM DEVELOPMENT, FONTANA, CA
- 7 DUANE LYPHARDT, BALLISTIC BMX, LAKEWOOD, WA
- 8 ALEX TOUGAS, YESS BMX, PITT MEADOWS, BC
17-18 Expert Total Riders = 16 Groups = 3
- 1 TAYLOR STEPHENS, FACTORY KUWAHARA, REDMOND, OR
- 2 NATHAN MARTIN, STAATS BICYCLES-CANADA, FALKLAND, BC
- 3 DUSTIN (VANILLA SWIRL) PAVEY, WRECKING CREW BMX, KELOWNA, BC
- 4 MACKAY LESLIE, FACTORY RIVAL RACING, NANAIMO, BC
- 5 JARED ENNIS, COQUITLAM, BC
- 6 OWEN PATERA, GHY BIKES, ORTING, WA
- 7 HAYDEN MECHIELSEN, YESS BMX, LANGLEY, BC
- 8 MICHAEL BOYLE, STAATS BICYCLES, BOISE, ID
19-27 Expert Total Riders = 14 Groups = 2
- 1 ROBERT (ROCKIN ROBBY) PATTERSON, FACTORY EXTREME TEAM, ROY, UT
- 2 DANIEL PATTERSON, FACTORY EXTREME TEAM, ROY, UT
- 3 HUNTER (WILDTHING) MCGILL, PURE/ONYX/NEMA, NANAIMO, BC
- 4 DUSTIN POSPOLITA, CANADIAN BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 5 BRENDEN DAVIES, KRAPPWEASEL RACING, LUMBY, BC
- 6 JEREMY CLARK, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC
- 7 JEREMY (PYRO) DEWET, WESTSIDEBMX.COM, NOVATO, CA
- 8 MICHAEL (THE HAMMER) HEBERT, DIABLOS RACING YESS NEMA, KIRKLAND, WA
28-35 Expert Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 JUSTIN WIKE, FACTORY EXTREME TEAM, RENO, NV
- 2 JONAS HARMON, FACTORY GT BICYCLES, LAYTON, UT
- 3 JASON ADAMS, GHP/UMBMX, ABBOTTSFORD, BC
- 4 LEONARD (SARGE) KILGOUR, DKOI BIKES/ALIUS, KAMLOOPS, BC
- 5 DAVID MCCANCE, BALLISTIC BMX, SEATTLE, WA
- 6 JASON COOK, COOK BROS RACING, SUMAS, WA
36-40 Expert Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 CHRIS SCHOONOVER, NORCO, CA
- 2 JASON WESSON, GHP/UMBMX, PITT MEADOWS, BC
- 3 JAY DURAN, RIDE LIFE, OMAK, WA
41-45 Expert Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 DINO MATTONI, KUWAHARA, PUYALLUP, WA
- 2 (WILD BILL) JONES, YESS BMX, N VANCOUVER, BC
- 3 JUSTIN ALVEY, LAYTON, UT
- 4 STEVE PETRIE, PEMBERTON, BC
- 5 GERRY ERICKSON, KUWAHARA-CANADA, LANGLEY, BC
- 6 GARY QUILL, STAY STRONG, BREMPTON, ON
- 7 (TIMMY T) TIMOTHY THIESSEN, DIRT DEMONZ / PROMAX / BOX, ABBOTSBORO, BC
46 & Over Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 TROY DANIELS, KUWAHARA USA, AUBURN, WA
- 2 DARREN (DW) WILLIAMS, DW'S DELUX SAMMICHES OR, LETHBRIDGE, AB
- 3 DARREN SIMMONS, BALLISTIC BMX, TACOMA, WA
- 4 GEORGES KREUZKAMP, YESS BMX, WHITE ROCK, BC
Team Results
CANADIAN GRANDS
Factory Teams
- 1 EXTREME TEAM/FLY (188)
- 2 STAATS (182)
- 3 FACTORY KUWAHARA (179)
- 4 PHOENIX BOX (178)
- 5 YESS (168)
- 6 REDLINE CHALLENGE (164)
- 7 SSQUARED ANSWER CANADA (137)
Bike Shop Teams
- 1 BLACK BOX/BASIC/FLY (190)
- 2 LAWMAN BIKES (181)
- 3 CANADIAN BIKE SUPPLY (173)
- 4 KRAPPWEASEL RACING (152)
- 5 WRECKING CREW (138)
- 6 BALLISTIC BMX (137)
- 7 SQUAMISH BMX (124)
Trophy Teams
- 1 REDMAN JR DEVO (174)
- 2 GHP/UMBMX (149)
- 3 1STR8 RACING (144)
- 4 UFO/DOUBLECROSS (139)