Events
Canadian Grand National / Chilliwack National
Rider Results
11-12 OPEN Total Riders = 3 Groups = 1
1 LUKAS FERGUSON, , NANAIMO, BC CAN
2 BENJAMIN CHARLTON, DAD, VICTORIA, BC CAN
3 KIYA FRANKIE DREW, , ROBINA, AU AUS
7 GIRLS Total Riders = 3 Groups = 1
1 JANEL CHURCH, UFO, VICTORIA, BC CAN
2 ZOE MCHALE-BOULTER, , LANGLEY, BC CAN
3 AVA TEPPER, CHEQUE CONCEPTS INC, VERNON, BC CAN
8 GIRLS Total Riders = 7 Groups = 1
1 ALLISON CHURKO, PRO BMX, NANAIMO, BC CAN
2 ROBYN SCHENK, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
3 VIOLET CEJALVO, DIRT DEMONZ/NO HYPE, SURREY, BC CAN
4 TIANNA FRETZ, DIABLOS RACING, PARKSVILLE, BC CAN
5 TEIGEN PASCUAL, MULTIVISTA, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
6 AUTUMN SPENCER, , ERRINGTON, BC CAN
9 GIRLS Total Riders = 5 Groups = 1
1 ADICUS BIRD, PRO BMX, ROYSTON, BC CAN
2 HALLE "THE RED ROOSTER" PELLAND, DIABLOS RACING, MT VERNON, WA
3 KIERA THOMPSON, , KALEDEN, BC CAN
4 HAILEY MCHALE-BOULTER, , LANGLEY, BC CAN
10 GIRLS Total Riders = 5 Groups = 1
1 ZOE (MAE DAY) STEFFEN, FACTORY AVENT BOMBSHELL, BONNEY LAKE, WA
2 MAJA WOOLLEY, , SQUAMISH, BC CAN
3 GRACE BRADLEY, PRO BMX, NANAIMO, BC CAN
4 FAITH RIDDICK, , LUMBY, BC CAN
11 GIRLS Total Riders = 3 Groups = 1
1 NATALIE (NATZILLA) SCHMIDT, REDMAN ROCKSTAR, WESTBANK, BC CAN
2 ALISON (THE WHIRLWIND) GRECHT, FORMULA/FLY, PARKSVILLE, BC CAN
3 ANNA (THE ANIMAL) NORDYKE, BMX ELITE, PUYALLUP, WA
12 GIRLS Total Riders = 4 Groups = 1
1 BRITTANY LUCHENE, , VERNON, BC CAN
2 ASHLEIGH (THE BELIEVER) STEEVER, MOM & DAD, PUYALLUP, WA
3 TAYLOR (TORNADO) JONES-CLOUD, MOLALLA RIVER BMX, SALEM, OR
13 GIRLS Total Riders = 3 Groups = 1
1 CAITLYN "KT" RUSSELL, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
2 MACLENZIE MCHALE-BOULTER, , LANGLEY, BC CAN
3 JORDAN "MISS THANG" WILLIS, CAPITOL CITY BMX, PORTLAND, OR
16 GIRLS Total Riders = 4 Groups = 1
1 MELISSA SIBLEY, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
2 ERIN KINNIE, URBAN MENACE BIKES, BURNABY, BC CAN
3 ALEASHA WIEBE, , CUMBERLAND, BC CAN
8 & UNDER CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 AIDEN (BULL DOG) GRECHT, FORMULA/FLY, PARKSVILLE, BC CAN
2 TAYLOR HENDRICKSON, SPEEDTRIXX/DIABLOS, SNOHOMISH, WA
3 THOMAS SISK, RIDGE BROS SUPERCROSS, HAPPY VALLEY, OR
4 COLTON (LIL RIPPER) YAWNEY, , KAMLOOPS, BC CAN
11 CRUISER Total Riders = 6 Groups = 1
1 NICOLAS "NUCULAR" HARRISON, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
2 QUINN CARLON, BUSTOUT BMX, PASCO, WA
3 ROBIN "RAZOR" LONEY, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
4 RYAN (SNACKMAN) SIMPSON, HOT SAUCE RACING, BOZEMAN, MT
5 AIDEN (A-MAN) KOHUT, CANADIAN BIKE SUPPLY, SURREY, BC CAN
13 CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 ROBBIE (AIRPORT) SIMPSON, HOT SAUCE RACING, BOZEMAN, MT
2 CARTER RUDD, , BARRIERE, BC CAN
3 ELI LINGREN, , MONTE LAKE, BC CAN
21-25 CRUISER Total Riders = 4 Groups = 1
1 TYSON NOEL, CYCLEPATH KELOWNA, KELOWNA, BC CAN
2 DONALD KITSON, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
3 JORDAN DELANEY, , KELOWNA, BC CAN
36-40 CRUISER Total Riders = 11 Groups = 2
1 LES "BIG BLOCK" STANYER, BICYCLE CAFE, KAMLOOPS, BC CAN
2 WILLIAM JONES, , N. VANCOUVER, BC CAN
3 KENNY MILLER, RBR/SUPERCROSS, ALBANY, OR
4 CHRIS "THE HONEY BADGER" SPENCE, KRAPPWEASEL/SKYRIDE, VERNON, BC CAN
5 NASH "THE CRASH" COLLEE, DIABLOS RACING, KELOWNA, BC CAN
6 JEFF CLARKE, , SURREY, BC CAN
7 RODNEY SPENCER, , ERRINTON, BC CAN
8 NICOLAS RICHARD, PRO BMX, VANCOUVER, BC CAN
41-45 CRUISER Total Riders = 7 Groups = 1
1 ERIC CARLON, BLUR/ELITE MACHINING, SPOKANE VALLEY, WA
2 DEAN "D-BOTT" BOTTERILL, KRAPPWEASEL.SKYRIDE, COLDSTREAM, BC CAN
3 SHAWN CAMPBELL, , VANCOUVER, WA
4 ANDY TIELEN, , LANGLEY, BC CAN
5 TODD MARTIN, , VICTORIA, BC CAN
6 SEAN "2 MINUTE MOUSTACHE" HARRISON, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
46-50 CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 STEVE HALLIDAY, , VICTORIA, BC CAN
2 JOHN COOK, COOK BROTHERS RACING, SUMAS, WA
3 MICHAEL "THE POTTY MAN" VALDROW, MIKES PORTA POTTIES, CLACKAMAS, OR
61 & Over Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
1 "CURIOUS" GEORGE WILLIAMS, BIKE ELF, PORT ANGELES, WA
2 KEN BOTTERILL, , CHILLIWACK, BC CAN
3 JAMES BRIDGE, , ARMSTRONG, BC CAN
17-20 GIRLS CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 DESTINEE BOTCHAR, , KAMLOOPS, BC CAN
2 ALEASHA WIEBE, , CUMBERLAND, BC CAN
3 ROMINA ALVA, CAN-CANADIAN BIKE SUPPLY, RICHMOND, BC CAN
36-40 GIRLS CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 SHYLO ORCHARD, KRAPPWEASEL/SKYRIDE, VERNON, BC CAN
2 LAURA KNOWLES, OZONE, SURREY, BC CAN
3 CATHERINE (RED EYE) RUSSELL, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
4 LAURA CULBERTSON, IRON MAIDEN, LANGLEY, BC CAN
5 & UNDER NOVICE Total Riders = 10 Groups = 2
1 RYAN "FLYING RADICAL" SHELDRAKE, DIABLOS/NEMA, VICTORIA, BC CAN
2 CAITLYN "PUNKS" LONEY, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
3 DAYNEN ZIOLA, , ALDERGROVE, BC CAN
4 LUCAS ESSEX, CBS, LANGLEY, BC CAN
5 RAEA MIDDLETON, , ENUMCLAW, WA
6 LIAM HOWSE, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
7 TYLER WALLACH, , KELOWNA, BC CAN
8 KAYLEE "CURLS" KOHUT, CANADIAN BIKE SUPPLY, SURREY, BC CAN
5 & UNDER INTER Total Riders = 3 Groups = 1
1 MACKENZIE (HURRICANE) HANWELL, ORP SQUAMISH, SQUAMISH, BC CAN
2 GABRIEL TRERISE, CAPITOL CITY BMX, TIGARD, OR
3 MEKHI EMERENINI, , KELOWNA, BC CAN
6 NOVICE Total Riders = 6 Groups = 1
1 NOAH HOWSE, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
2 LUCY VAN EESTEREN, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
3 AUGUSTUS RODRIGUEZ, , BELLINGHAM, WA
4 ZACHARY MILNE, , VERNON, BC
5 CARSON LANE, , LANGLEY, BC CAN
6 INTER Total Riders = 7 Groups = 1
1 DIEGO "THE D-MAN" CEJALVO, DIRT DEMONZ/NO HYPE, SURREY, BC CAN
2 ELIAS NUNES, WWW.KAOSBMX.COM , DELTA, BC CAN
3 JACOB COLEMAN, GOPRO/SMX OPTICS/WILDWAY, WHISTLER, BC CAN
4 JOHNATHAN MILNE, , VERNON, BC CAN
5 LUKE PARROTT, BREAKOUT BMX, RICHLAND, WA
6 XYLUS MARTIN, , VICTORIA, BC CAN
6 EXPERT Total Riders = 5 Groups = 1
1 CODY THOMPSON, , KALEDEN, BC CAN
2 RAYCE REEVES, , RICHLAND, WA
3 RYDER GATZKE-MCINTOSH, TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
4 JOSHUA TRERISE, CAPITOL CITY BMX, TIGARD, OR
7 NOVICE Total Riders = 3 Groups = 1
1 JORDAN PLUMB, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
2 ALEAH WATTERSON, , ENUMCLAW, WA
3 SADIE SMITH, , NANAIMO, BC CAN
7 INTER Total Riders = 8 Groups = 1
1 IAN MIDDLETON, , ENUMCLAW, WA
2 KADEN HARRIS, BAKERVIEW BMX, MOUNT VERNON, WA
3 WILLIAM WELIKOKLAD, CRUPI ALBERTA, RED DEER, AB CAN
4 COLTON (LIL RIPPER) YAWNEY, , KAMLOOPS, BC CAN
5 THOMAS SISK, RIDGE BROS SUPERCROSS, HAPPY VALLEY, OR
6 CAMERON LOCKYER, VELOCITY CYCLES, LANGLEY, BC CAN
7 TYLER LIEBRECHT, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
7 EXPERT Total Riders = 5 Groups = 1
1 DAMIAN GEORGYEV, , PRINCE GEORGE, BC CAN
2 JACKSON (HUCK) GOLDSTONE, , SQUAMISH, BC CAN
3 JAYDEN SHELDRAKE, DIABLOS/NEMA, VICTORIA, BC CAN
4 DYLAN TREMEL, , CALGARY, AB CAN
8 NOVICE Total Riders = 4 Groups = 1
1 CALLUM CAMERON, , BRACKENDALE, BC CAN
2 NICOLA THOMPSON, , KALEDEN, BC CAN
3 BENJAMIN TROMMEL, , LANGLEY, BC CAN
8 INTER Total Riders = 10 Groups = 2
1 LUKAS MCLAUGHLIN, , WHISTLER, BC CAN
2 JOEL TUDOR, , VICTORIA, BC CAN
3 SAMUEL WATSON, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
4 SAMUEL KUZMA, , CUMBERLAND, BC CAN
5 TAYLOR SILLARS, , SURREY, BC CAN
6 RYAN KAUSHAKIS, , ALDERGROVE, BC CAN
7 XAVIER "X-MAN" BITZ, CAN-THE WRECKING CREW, COLDSTREAM, BC CAN
8 ANTHONY NUNES, WWW.KAOSBMX.COM , DELTA, BC CAN
8 EXPERT Total Riders = 12 Groups = 2
1 AIDEN (BULL DOG) GRECHT, FORMULA/FLY, PARKSVILLE, BC CAN
2 TAYLOR HENDRICKSON, SPEEDTRIXX/DIABLOS, SNOHOMISH, WA
3 TANNER "TRAILBLAZER" BROWN, ULTIMATE FIT CAMP, VERNON, BC CAN
4 JARREN "BIG TIME" ABEL, BMX ELITE, GRAHAM, WA
5 FINN FINESTONE, , WHISTLER, BC CAN
6 RILEY BROSIUS, , VICTORIA, BC CAN
7 CODY (RACE FACE) CLOUD, MOLALLA RIVER BMX, SALEM, OR
8 LUKE JONES, , KAMLOOPS, BC CAN
9 NOVICE Total Riders = 4 Groups = 1
1 HUNTER VRIEND, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
2 MATTHEW ATKINSON, , VICTORIA, BC CAN
3 WYATT CARDIFF, , SQUAMISH, BC CAN
9 INTER Total Riders = 10 Groups = 2
1 JONATHAN NANTAIS, , NANAIMO, BC CAN
2 JAKOB ARPIN, THE WRECKING CREW, WEST KELOWNA, BC CAN
3 AYDEN LANE, , LANGLEY, BC CAN
4 BAILEY WULFF, , LANGLEY, BC CAN
5 JEREMY POPE, MOM & DAD, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
6 SAM CLARKE, , SURREY, BC CAN
7 JOSH CORMACK, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
8 JACOB LOCKYER, VELOCITY CYCLES, LANGLEY, BC CAN
9 EXPERT Total Riders = 4 Groups = 1
1 JORDAN MCCRORY, , LANGLEY, BC CAN
2 JON ANDERSON, , PRINCE GEORGE, BC CAN
3 ERIC "CAPTAIN UNDERPANTS" HARRISON, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
10 INTER Total Riders = 9 Groups = 2
1 NATHAN "NATE DOG" ROMANIN, , SQUAMISH, BC CAN
2 LOGAN VAN EESTEREN, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
3 JARED LEVANG, , KELOWNA, BC CAN
4 JACK JONES, , KAMPLOOPS, BC CAN
5 HAYDEN BACH, DADS WALLET, WEST KELOWNA, BC CAN
6 DEVIN "D-MAN" PETERSON, , PRINCE GEORGE, BC CAN
7 AIDEN DZIEKAN, , BRACKENDALE, BC CAN
8 LOGAN HLADCHUK, , PRINCE GEORGE, BC CAN
10 EXPERT Total Riders = 9 Groups = 2
1 BRETT "GO HARD" CUNARD, , VICTORIA, BC CAN
2 RYAN (SNACKMAN) SIMPSON, HOT SAUCE RACING, BOZEMAN, MT
3 QUINN CARLON, BUSTOUT BMX, PASCO, WA
4 ALEX (FLASH) GRECHT, FORMULA/FLY, PARKSVILLE, BC CAN
5 RILEY WULFF, , LANGLEY, BC CAN
6 IZAAK BERRISFORD, , SQUAMISH, BC CAN
7 KIYA FRANKIE DREW, , ROBINA, AU AUS
8 TRISTAN LINDSAY, DIABLOS, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
11 NOVICE Total Riders = 6 Groups = 1
1 RYAN ATKINSON, , VICTORIA, BC CAN
2 BREANNA VRIEND, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
3 RYAN TAYLER, , KELOWNA, BC CAN
4 JAYDEN DYCK, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
5 COLWYN LEWIS, , VICTORIA, BC CAN
11 INTER Total Riders = 13 Groups = 2
1 BAILEY CUESTA, MOM & DAD, KAMLOOPS, BC CAN
2 SPENCER SILLARS, , SURREY, BC CAN
3 JACK CORMACK, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
4 NOLAN CUMMINGS, , VERNON, BC CAN
5 GAVIN ODRISCOLL, , VICTORIA, BC CAN
6 TAYLOR FRETZ, DIABLOS RACING, PARKSVILLE, BC CAN
7 BRADY SMITH, , SOUTH SURREY, BC CAN
8 JORDAN "THE BOUNTY HUNTER" ANDERSON, , PRINCE GEORGE, BC CAN
11 EXPERT Total Riders = 13 Groups = 2
1 ROBERT SHERWOOD, HYPER BICYCLES, SONOMA, CA
2 AIDAN "THE ANIMAL" WEBBER, DIABLOS RACING, COMOX, BC CAN
3 BRENDEN "QUICKFLASH" RUSSELL, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
4 JACOB MURRAY, , BRACKENDALE, BC CAN
5 LUKAS FERGUSON, , NANAIMO, BC CAN
6 JARRED "JJ" SIMMONS, , TACOMA, WA
7 AUSTEN NICKERSON, , PRINCE GEORGE, BC CAN
8 RIZDIN (THE ROCKSTAR) MILLER, RIDGE BROTHERS RACING, ALBANY, OR
12 NOVICE Total Riders = 3 Groups = 1
1 HADEN YOUNG, , CUSTER, WA
2 DAYTON WALLACH, , KELOWNA, BC CAN
3 JOSHUA TROMMEL, , LANGLEY, BC CAN
12 INTER Total Riders = 11 Groups = 2
1 TEEGAN CHAMBERLAIN, , KELOWNA, BC CAN
2 JACE PHILLIPS, , KAMLOOPS, BC CAN
3 BRODIE NEWMAN, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
4 JACK BRADLEY, PRO BMX, NANAIMO, BC CAN
5 JACK CARON, , KELOWNA, BC CAN
6 WILLIAM ALVA, , LANGLEY, BC CAN
7 NOLAN LEVANG, , KELOWNA, BC CAN
8 MATTHEW "MATT DAWG" HOFF, RIVER VALLEY BMX, ORTING, WA
12 EXPERT Total Riders = 11 Groups = 2
1 SAM BERRISFORD, , SQUAMISH, BC CAN
2 KASPER WOOLLEY, CANADIAN BIKE SUPPLY, SQUAMISH, BC CAN
3 BENJAMIN LESLIE, DIABLOS RACING, NANAIMO, BC CAN
4 KONRAD OYEN, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
5 ROBBIE (AIRPORT) SIMPSON, HOT SAUCE RACING, BOZEMAN, MT
6 LYNDEN CHARTRAND, , PRINCE GEORGE, BC CAN
7 JULIAN (J DOG) STEPHENSON, THE BIKE MASTER, TACOMA, WA
8 TYLER RIVA, , VERNON, BC CAN
13 INTER Total Riders = 10 Groups = 2
1 ENZO BRACKLOW, RUCKUS BIKE SHOP, PRICE GEORGE, BC CAN
2 LIAM HOBBS, VELOCITY, EDMONTON, AB CAN
3 JACOB FAGRIE, CAN-CYCLEPATH NATIONAL B, SALMON ARM, BC CAN
4 ANTONIO ZANCHETTA, , PARKSVILLE, BC CAN
5 ADAM "THE ICE MAN" EKMAN, BAKERVIEW BMX, SNOHOMISH, WA
6 NICOLAS (HORNET) HANWELL, , VICTORIA, BC CAN
7 DARWIN CARDIFF, , SQUAMISH, BC CAN
8 KYLE HLADCHUK, , PRINCE GEORGE, BC CAN
13 EXPERT Total Riders = 9 Groups = 2
1 BOBBY WORTH, , ABBOTSFORD, BC CAN
2 SPENCER SCHMIDT, CANADIAN BIKE SUPPLY, WESTBANK, BC CAN
3 JAROD STOWELL, , KELOWNA, BC CAN
4 BRADY ANDERSON, , PRINCE GEORGE, BC CAN
5 MONROE "FLYING MONKEY" HUTTON, CBS/HYPER BIKES, LANGLEY, BC CAN
6 RIVER (ALL BUSINESS) STREDWICK, RBR, REDMOND, OR
7 SEAN FINCHAM, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
8 WES (SHOT GUN) SHIMOYAMA, CRUPI/TEAM GREEN CANADA, GOLDEN, BC CAN
14 EXPERT Total Riders = 12 Groups = 2
1 CHASE KELLN, , AIRDRIE, AB CAN
2 TJ KIRK, BMXTC PERFORMANCE CLUB, EDMONDS, WA
3 JORDAN DELANEY, , KELOWNA, BC CAN
4 OWEN PATERA, CENTER CYCLE, ORTING, WA
5 RYAN KEITH, , GREAT FALLS, MT
6 TYSON WHITE, ALBERTA CRUPI, RED DEER, AB CAN
7 NATHAN MARTIN, WRECKING CREW, FALKLAND, BC CAN
8 (RAGIN) SAGE GREEN, RIDERS CHOICE BIKES-GHP-, REDMOND, OR
15 INTER Total Riders = 5 Groups = 1
1 JOSHUA BREEDEN, , PRINCE GEORGE, BC CAN
2 JUSTIN MAINVILLE, CRAZY HORSE CASING, SYLVAN LAKE, AB CAN
3 DAYTON SPANIER, , SAANICHTON, BC CAN
4 DAYTON WINTERS, , DELTA, BC CAN
15 EXPERT Total Riders = 5 Groups = 1
1 DRAVEN "THE HITMAN" HEITT, OZONE, KELOWNA, BC CAN
2 DANIEL PELLIKAAN, , LANGLEY, BC CAN
3 MALCOLM KEMP, ONE GUESS, LANGLEY, BC CAN
4 TANNER VANDENHOVEN, SHAKLEE, DIDSBURY, AB CAN
16 INTER Total Riders = 3 Groups = 1
1 SPENCER "GINGA NINJA" ROSKO, , AIRDRIE, AB CAN
2 JEREMY CLARK, KRAPPWEASEL/SKYRIDE, VERNON, BC CAN
3 NATHAN ALEXANDER, , KAMLOOPS, BC CAN
17-18 EXPERT Total Riders = 8 Groups = 1
1 COLTEN STOWELL, , KELOWNA, BC CAN
2 DUSTIN POSPOLITA, , LANGLEY, BC CAN
3 JAMES GRAHAM, , VICTORIA, BC CAN
4 BRETTON DELANEY, , KELOWNA, BC CAN
5 TAYLOR PACAUD, KOOPS KREW, PRINCE GEORGE, BC CAN
6 KYLE LONEY, , KELOWNA, BC CAN
7 DERRICK PIERCE, CYCLEPATH, PRINCE GEORGE, BC
19-27 EXPERT Total Riders = 4 Groups = 1
1 CHRIS ESSEX, CBS, SURREY, BC CAN
2 CASEY WOODS, , VERNON, BC CAN
3 TREVOR HERRING, , ACME, WA
36-40 INTER Total Riders = 4 Groups = 1
1 WILLIAM JONES, , N. VANCOUVER, BC CAN
2 CHRIS "MELTDOWN" MELTON, DROP_N_ZONE, BELLINGHAM, WA
3 NASH "THE CRASH" COLLEE, DIABLOS RACING, KELOWNA, BC CAN
41 & OVER INTER Total Riders = 5 Groups = 1
1 GERRY ERICKSON, TEAM MISBEEHAVIN, LANGLEY, BC CAN
2 BRIAN SISK, RIDGE BROS SUPERCROSS, HAPPY VALLEY, OR
3 BRIAN FINESTONE, , WHISTLER, BC CAN
4 SAM PELLIKAAN, MAS RACING, LANGLEY, BC CAN
Team Results
Rider Results
GIRLS PRO Total Riders = 6 Groups = 1
1 DOMINIQUE (3D) DANIELS, DANCE FACTORY RACING-DFR, GILBERT, AZ
2 KAILA SWEENEY, SUPERCROSS, CALGARY, AB CAN
3 ASHLEY LYNCH, SSQUARED/TLD/ANSWER, JACKSONVILLE, FL
4 CASSIE BUSHNELL, THE BIKE MASTER, EVERETT, WA
5 PAIGE ZARAZUN, FACTORY YESS, VANCOUVER, BC CAN
A PRO Total Riders = 4 Groups = 1
1 SCOTT (THE BIG EASY) ERWOOD, CAN-CANADIAN BIKE SUPPLY, SURREY, BC CAN
2 JIM BROWN, INTENSE/FLY RACING, AIRDRIE, AB CAN
3 KEVIN (K-SKILLS) HILL, CAN-AVENT/OZONE, VERNON, BC CAN
4 MISCHA PARTRIDGE, REDLINE, PORT COQUITLAM, BC CAN
5 ADAM BRAZIL, J&R BICYCLES, VANCOVER, BC CAN
6 MANI KAWAGUCHI, RSD COLOR PINK, EDMONTON, AB CAN
7 STEVEN CREIGHTON, SPEED/THE/CANADA, NANAIMO, BC CAN
9-10 MIXED OPEN Total Riders = 4 Groups = 1
1 JAKOB ARPIN, THE WRECKING CREW, WEST KELOWNA, BC CAN
2 JONATHAN NANTAIS, , NANAIMO, BC CAN
3 JACK JONES, , KAMPLOOPS, BC CAN
7-8 OPEN Total Riders = 4 Groups = 1
1 CONNOR (THE BAD BOY) DEFRAIN, UNDERGROUND BMX/VRP, LA PALMA, CA
2 LUKE JONES, , KAMLOOPS, BC CAN
3 JOSHUA TRERISE, CAPITOL CITY BMX, TIGARD, OR
11-12 OPEN Total Riders = 3 Groups = 1
1 LYNDEN CHARTRAND, , PRINCE GEORGE, BC CAN
2 LUKAS FERGUSON, , NANAIMO, BC CAN
3 KIYA FRANKIE DREW, , ROBINA, AU AUS
15-16 OPEN Total Riders = 5 Groups = 1
1 CHASE KELLN, , AIRDRIE, AB CAN
2 MARK (SKULL) JENKINS, JAGD RACING, CRESWELL, OR
3 JUSTIN TUCHSCHERER, B&P CYCLE, CHESTERMERE, AB CAN
4 BENJAMIN "MOOSE" CROFT, B & P CYCLE, AIRDRIE, AB CAN
6 GIRLS Total Riders = 4 Groups = 1
1 ZOE MCHALE-BOULTER, , LANGLEY, BC CAN
2 CHLOE NILSSON, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
3 MAKAYLA "DA BOMB" BROSIUS, UFO BIKES, VICTORIA, BC CAN
7 GIRLS Total Riders = 4 Groups = 1
1 BREANN (THE RAINBOW WARRIOR) BOSTICK, FACTORY AVENT BOMBSHELL, BONNEY LAKE, WA
2 JENNA (THE JENNARATOR) OBERNDORF, ACTION COACH, SURREY, BC CAN
3 ALEXA (SUGAR COOKIE) COOK, BMX ELITE/BIG BOY TOYS, BUCKLEY, WA
8 GIRLS Total Riders = 10 Groups = 2
1 ALLISON CHURKO, PRO BMX, NANAIMO, BC CAN
2 VIOLET CEJALVO, DIRT DEMONZ/NO HYPE, SURREY, BC CAN
3 ROBYN SCHENK, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
4 TEIGEN PASCUAL, MULTIVISTA, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
5 TIANNA FRETZ, DIABLOS RACING, PARKSVILLE, BC CAN
6 CHAYCE COOPER, , MISSION, BC CAN
7 JAZMYN (JAZZY J) KILGORE, BMX ELITE, SUMNER, WA
8 AUTUMN SPENCER, , ERRINGTON, BC CAN
9 GIRLS Total Riders = 7 Groups = 1
1 ISLA "THE BULLETT" HUTTON, CBS/HYPER BIKES, LANGLEY, BC CAN
2 ADICUS BIRD, PRO BMX, ROYSTON, BC CAN
3 HALLE "THE RED ROOSTER" PELLAND, DIABLOS RACING, MT VERNON, WA
4 KAMRYN (POWERHOUSE) FITCH, PERFORMANCE BIKE PARTS, BELGRADE, MT
5 KIERA THOMPSON, , KALEDEN, BC CAN
6 REESE BEADALL, PRO BMX, LADYSMITH, BC CAN
10 GIRLS Total Riders = 8 Groups = 1
1 ZOE (ZOOMER) NYGAARD, CANADIAN BIKE SUPPLY, CHASE, BC CAN
2 ZOE (MAE DAY) STEFFEN, FACTORY AVENT BOMBSHELL, BONNEY LAKE, WA
3 MAJA WOOLLEY, , SQUAMISH, BC CAN
4 HAILEY HOBBS, VELOCITY, EDMONTON, AB CAN
5 GRACE BRADLEY, PRO BMX, NANAIMO, BC CAN
6 ELIZABETH (THE ROCKSTAR) FOWLER, RIVER VALLEY BMX, SUMNER, WA
7 FAITH RIDDICK, , LUMBY, BC CAN
11 GIRLS Total Riders = 7 Groups = 1
1 NATALIE (NATZILLA) SCHMIDT, REDMAN ROCKSTAR, WESTBANK, BC CAN
2 ALISON (THE WHIRLWIND) GRECHT, FORMULA/FLY, PARKSVILLE, BC CAN
3 ANNA (THE ANIMAL) NORDYKE, BMX ELITE, PUYALLUP, WA
4 MARIAH (THE WIND) FORTMAN, NORTHWEST BMX, PORT ANGELES, WA
5 LOCLYNN ERICKSON, TEAM MISBEEHAVIN, LANGLEY, BC CAN
6 AMBER ROESKE, , KELOWNA, BC CAN
12 GIRLS Total Riders = 5 Groups = 1
1 ASHLEIGH (THE BELIEVER) STEEVER, MOM & DAD, PUYALLUP, WA
2 TAYLOR (TORNADO) JONES-CLOUD, MOLALLA RIVER BMX, SALEM, OR
3 BRITTANY LUCHENE, , VERNON, BC CAN
4 CAYLEIGH VANSTAALDUINEN, , ST ALBERT, AB CAN
13 GIRLS Total Riders = 8 Groups = 1
1 CAITLYN "KT" RUSSELL, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
2 BRIGHTON (THE EVIL TWIN) ALVEY, FACTORY EXTREME/GHP/FLY, LAYTON, UT
3 DESTINEE BOTCHAR, , KAMLOOPS, BC CAN
4 JORDAN "MISS THANG" WILLIS, CAPITOL CITY BMX, PORTLAND, OR
5 MACLENZIE MCHALE-BOULTER, , LANGLEY, BC CAN
6 TAYLOR WYLIE, CAN-CANADIAN BIKE SUPPLY, ABBOTSFORD, BC CAN
7 AMBER HANNA, ARTRAGEOUS, MAPLE RIDGE, BC CAN
14 GIRLS Total Riders = 5 Groups = 1
1 DREW (WONDER WOMAN) MECHIELSEN, THE BIKE MASTER, LANGLEY, BC CAN
2 ALEASHA WIEBE, , CUMBERLAND, BC CAN
3 KIALANI HINES, FORMULA/FLY, SEATTLE, WA
4 DAINA TUCHSCHERER, CRUPI ALBERTA, CHESTERMERE, AB CAN
15 GIRLS Total Riders = 4 Groups = 1
1 ERIN KINNIE, URBAN MENACE BIKES, BURNABY, BC CAN
2 ALANAH ERICKSON, TEAM MISBEEHAVIN, LANGLEY, BC CAN
3 PAIGE HAAMERS, YER JUST JEALOUS, PENTICTON, BC CAN
16 GIRLS Total Riders = 9 Groups = 2
1 DANICA (DANI BANANI) CROSBY, FACTORY AVENT BOMBSHELL, PUYALLUP, WA
2 ELIANE MCADAM, , CALGARY, AB CAN
3 MICHELLE BERTI, FORMULA/FLY, NANAIMO, BC CAN
4 MELISSA SIBLEY, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
5 MORGAN MCADAM, , CALGARY, AB CAN
6 AMANDA LANDERS, STANDARD BYKE/FLY, ABBOTSFORD, BC CAN
7 ERIN SAWATZKI, SUPERCROSS BMX, VICTORIA, BC CAN
8 TAYLOR "THE TORNADO" KAMBEITZ, DIABLOS RACING, NANAIMO, BC CAN
17-27 GIRLS Total Riders = 8 Groups = 1
1 SHELBY STACY, SPEED/THE/FLY/PROFILE, BAKERSFIELD, CA
2 (CRANKIN) CARLY DYAR, FACTORY REDLINE, GILBERT, AZ
3 VICTORIA (GRASSHOPPER) HOPPERDIETZEL, FACTORY EXTREME/GHP/FLY, RAPID CITY, SD
4 KORTNEY BEUTLER, LUCID GHP, PORT ANGELES, WA
5 MEAGHAN SCHOFIELD, , AIRDRIE, AB CAN
6 MEGAN TAYLOR, DIABLOS RACING, BOTHELL, WA
7 JENNA KRAMER, , TACOMA, WA
8 & UNDER CRUISER Total Riders = 8 Groups = 1
1 AIDEN (BULL DOG) GRECHT, FORMULA/FLY, PARKSVILLE, BC CAN
2 TAYLOR HENDRICKSON, SPEEDTRIXX/DIABLOS, SNOHOMISH, WA
3 COLTON (BOLTON) JACKSON, AVENT/BOMBSHELL NW, PUYALLUP, WA
4 RYDER GATZKE-MCINTOSH, TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
5 THOMAS SISK, RIDGE BROS SUPERCROSS, HAPPY VALLEY, OR
6 LEO SISK, RIDGE BROS SUPERCROSS, HAPPY VALLEY, OR
7 COLTON (LIL RIPPER) YAWNEY, , KAMLOOPS, BC CAN
9 CRUISER Total Riders = 4 Groups = 1
1 ANDRES (DRE) PAPAJOHN, REDMAN ROCKSTAR, GARDNERVILLE, NV
2 JACKSON JURIGA, ARTRAGEOUS BMX, PITT MEADOWS, BC CAN
3 SEBASTIAN OLSON, DIABLOS, EDMONDS, WA
10 CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 BRYCE "THE BOOM" BOSTICK, FACTORY AVENT BOMBSHELL, BONNEY LAKE, WA
2 HUNTER "THE ROCKET" BROWN, FACTORY EXTREME/GHP/FLY, W BOUNTIFUL, UT
3 RYAN (SNACKMAN) SIMPSON, HOT SAUCE RACING, BOZEMAN, MT
4 QUINN CARLON, BUSTOUT BMX, PASCO, WA
11 CRUISER Total Riders = 8 Groups = 1
1 ROBERT SHERWOOD, HYPER BICYCLES, SONOMA, CA
2 AIDAN "THE ANIMAL" WEBBER, DIABLOS RACING, COMOX, BC CAN
3 AYDEN HOULE, , NANAIMO, BC CAN
4 NICOLAS "NUCULAR" HARRISON, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
5 ROBIN "RAZOR" LONEY, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
6 ZACHARY (ZACH ATTACK) CROFT, B & P CYCLE, AIRDRIE, AB CAN
7 AIDEN (A-MAN) KOHUT, CANADIAN BIKE SUPPLY, SURREY, BC CAN
12 CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 JULIAN (J DOG) STEPHENSON, THE BIKE MASTER, TACOMA, WA
2 ROBBIE (AIRPORT) SIMPSON, HOT SAUCE RACING, BOZEMAN, MT
3 MARCUS (TAZ MAN) HUTKO, BMX ELITE, ORTING, WA
4 TYLER RIVA, , VERNON, BC CAN
13 CRUISER Total Riders = 4 Groups = 1
1 HAYDEN "THE HOTROD" BROWN, FACTORY EXTREME/GHP/FLY, W BOUNTIFUL, UT
2 KOLTON ESMAY, , KENT, WA
3 SPENCER SCHMIDT, CANADIAN BIKE SUPPLY, WESTBANK, BC CAN
14 CRUISER Total Riders = 8 Groups = 1
1 ANDY MCKEEVER, , GREAT FALLS, MT
2 (CRAZY) COLLIN SCHMIDT, YOUNG GUNS BMX FACTORY, COLUMBIA, IL
3 (RAGIN) SAGE GREEN, RIDERS CHOICE BIKES-GHP-, REDMOND, OR
4 CHASE HARRISON, CAN-ALBERTA CRUPI, RED DEER, AB CAN
5 CHACE WYRICK, BIKE MASTER RACING, SEATTLE, WA
6 JORDAN DELANEY, , KELOWNA, BC CAN
7 WILLIAM (WILD WILL) WRIGHT, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
15 CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 ALEX (AXEL) MILNES, FORMULA/SAFELITE/FLY, KELOWNA, BC CAN
2 HAYDEN MECHIELSEN, THE BIKE MASTER, LANGLEY, BC CAN
3 AUSTIN (THE AWESOME 1) BURLESON, RBR/ELEPHANT GRAFX, WOODBURN, OR
17-20 CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 JEREMY (JERM DOG) WILLIAMS, PAT`S 605 CYCLEEY, HUNTINGTON BEACH, CA
2 BRENDEN DAVIES, DIABLOS RACING/NEMA, LUMBY, BC CAN
3 TANOR MILLIGAN, CAN-ALBERTA CRUPI, RED DEER, AB CAN
4 CAMERON (TORCH) JOHNSTON, DIABLOS RACING/NEMA, MOUNT VERNON, WA
21-25 CRUISER Total Riders = 6 Groups = 1
1 GARRETT WILLIAMS, PAT`S 605 CYCLERY, ANAHEIM, CA
2 ADAM (AF.COM) FINCH, , BELLINGHAM, WA
3 TYSON NOEL, CYCLEPATH KELOWNA, KELOWNA, BC CAN
4 DONALD KITSON, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
5 JEFF CARLSON, DIABLOS RACING/INTENSE, KAMLOOPS, BC CAN
26-30 CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 DONNIE (FIREBALL) JUNTUNEN, FACTORY O.G., PUYALLUP, WA
2 ADAM SALI, RETRO CYCLE WORX/REDLINE, KENT, WA
3 DAN KITSON, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
36-40 CRUISER Total Riders = 16 Groups = 3
1 GERRY ERICKSON, TEAM MISBEEHAVIN, LANGLEY, BC CAN
2 RICH CARLSON, SQUAMISH BMX, BRACKENDALE, BC CAN
3 CHRIS "THE HONEY BADGER" SPENCE, KRAPPWEASEL/SKYRIDE, VERNON, BC CAN
4 LES "BIG BLOCK" STANYER, BICYCLE CAFE, KAMLOOPS, BC CAN
5 JEFF CLARKE, , SURREY, BC CAN
6 JEFF GRAHAM, BMXTC PERFORMANCE CLUB, SILVERDALE, WA
7 WILLIAM JONES, , N. VANCOUVER, BC CAN
8 NICOLAS RICHARD, PRO BMX, VANCOUVER, BC CAN
41-45 CRUISER Total Riders = 15 Groups = 3
1 DAVID ARCHIBALD, FACTORY CRUPI/PRO-GATE, PUYALLUP, WA
2 TREVOR BROWN, YESS, DELTA, BC CAN
3 DINO MATTONI, FACTORY OG, PUYALLUP, WA
4 JEFF INGRAM, CBS/BMXCANADA.CA, KELOWNA, BC CAN
5 JUSTIN ALVEY, EXTREME GO RIDE, LAYTON, UT
6 ERIC CARLON, BLUR/ELITE MACHINING, SPOKANE VALLEY, WA
7 DEAN "D-BOTT" BOTTERILL, KRAPPWEASEL.SKYRIDE, COLDSTREAM, BC CAN
8 ANDY TIELEN, , LANGLEY, BC CAN
46-50 CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 GEORGES KREUZKAMP, FACTORY YESS, CLOVERDALE, BC CAN
2 WOODY WOODRUFF, , MESA, AZ
3 DINO BARTOLI, BMXTC PERFORMANCE CLUB, STANWOOD, WA
4 JOHN COOK, COOK BROTHERS RACING, SUMAS, WA
56-60 CRUISER Total Riders = 4 Groups = 1
1 DANNY "THE BIONIC MAN" BUSHNELL, THE BIKE MASTER, VANCOUVER, WA
2 GREG (THE THRILL) MCGILL, NEMA, NANAIMO, BC CAN
3 STEVE HALLIDAY, , VICTORIA, BC CAN
61 & Over Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
1 ALLAN JONES, PURPLE MOOSE BICYCLES, NARAMATA, BC CAN
2 "CURIOUS" GEORGE WILLIAMS, BIKE ELF, PORT ANGELES, WA
3 KEN BOTTERILL, , CHILLIWACK, BC CAN
10 & UNDER GIRLS CR Total Riders = 3 Groups = 1
1 ZOE (ZOOMER) NYGAARD, CANADIAN BIKE SUPPLY, CHASE, BC CAN
2 KAMRYN (POWERHOUSE) FITCH, PERFORMANCE BIKE PARTS, BELGRADE, MT
3 HALLE "THE RED ROOSTER" PELLAND, DIABLOS RACING, MT VERNON, WA
13-14 GIRLS CRUISER Total Riders = 7 Groups = 1
1 DREW (WONDER WOMAN) MECHIELSEN, THE BIKE MASTER, LANGLEY, BC CAN
2 DESTINEE BOTCHAR, , KAMLOOPS, BC CAN
3 NATALIE (NATZILLA) SCHMIDT, REDMAN ROCKSTAR, WESTBANK, BC CAN
4 ALISON (THE WHIRLWIND) GRECHT, FORMULA/FLY, PARKSVILLE, BC CAN
5 BRIGHTON (THE EVIL TWIN) ALVEY, FACTORY EXTREME/GHP/FLY, LAYTON, UT
6 ALEASHA WIEBE, , CUMBERLAND, BC CAN
21-25 GIRLS CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 VICTORIA (GRASSHOPPER) HOPPERDIETZEL, FACTORY EXTREME/GHP/FLY, RAPID CITY, SD
2 ROMINA ALVA, CAN-CANADIAN BIKE SUPPLY, RICHMOND, BC CAN
3 BAILEY ODRISCALL, , SQUAMISH, BC CAN
26-30 GIRLS CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 SHYLO ORCHARD, KRAPPWEASEL/SKYRIDE, VERNON, BC CAN
2 JENNIFER SPENCER, , PORT ANGELES, WA
3 KIM FITCH, PERFORMANCE BIKE PARTS, BELGRADE, MT
36-40 GIRLS CRUISER Total Riders = 7 Groups = 1
1 DEBORAH PUTTICK, , LETHBRIDGE, AB CAN
2 LAURA KNOWLES, OZONE, SURREY, BC CAN
3 CATHERINE (RED EYE) RUSSELL, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
4 LAURA CULBERTSON, IRON MAIDEN, LANGLEY, BC CAN
5 NICOLINE HEBERT, , EDMONTON, AB CAN
6 JENNIFER BITZ, CAN-THE WRECKING CREW, COLDSTREAM, BC CAN
41-45 GIRLS CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 WENDY VANDENHOVEN, SHAKLEE, DIDSBURY, AB CAN
2 MIRIAM BAILEY, , SQUAMISH, BC CAN
3 LORI MCCORMACK, CAN-AVENT/OZONE, KELOWNA, BC CAN
5 & UNDER NOVICE Total Riders = 17 Groups = 3
1 JOSHUA WILSON, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
2 CAITLYN "THE CANNON" LONEY, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
3 KAIDEN OSULLIVAN, , SQUAMISH, BC CAN
4 LIAM HOWSE, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
5 RYAN "FLYING RADICAL" SHELDRAKE, DIABLOS/NEMA, VICTORIA, BC CAN
6 GRAYSON PARK, , ALDERGROVE, BC CAN
7 DAYNEN ZIOLA, , ALDERGROVE, BC CAN
8 LIAM PARK, , ALDERGROVE, BC CAN
5 & UNDER INTER Total Riders = 3 Groups = 1
1 MACKENZIE (HURRICANE) HANWELL, ORP SQUAMISH, SQUAMISH, BC CAN
2 MEKHI EMERENINI, , KELOWNA, BC CAN
3 GABRIEL TRERISE, CAPITOL CITY BMX, TIGARD, OR
6 NOVICE Total Riders = 9 Groups = 2
1 NOAH HOWSE, , NORTH VANCOUVER, BC CAN
2 CARSON LANE, , LANGLEY, BC CAN
3 ZACHARY MILNE, , VERNON, BC
4 LUCY VAN EESTEREN, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
5 AUGUSTUS RODRIGUEZ, , BELLINGHAM, WA
6 NOLAN FIELDING, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
7 JORDAN LAFAUT, , KELOWNA, BC CAN
8 MICHAEL CROSBY, ,
6 INTER Total Riders = 9 Groups = 2
1 DIEGO "THE D-MAN" CEJALVO, DIRT DEMONZ/NO HYPE, SURREY, BC CAN
2 LUKE PARROTT, BREAKOUT BMX, RICHLAND, WA
3 ELIAS NUNES, WWW.KAOSBMX.COM , DELTA, BC CAN
4 JACOB COLEMAN, GOPRO/SMX OPTICS/WILDWAY, WHISTLER, BC CAN
5 JOHNATHAN MILNE, , VERNON, BC CAN
6 XYLUS MARTIN, , VICTORIA, BC CAN
7 KAI ALTENDORF, TIM`S BIKE SHOP, EVERETT, WA
8 BLAKE (THE ENTERTAINER) FITCH, PERFORMANCE BIKE PARTS, BELGRADE, MT
6 EXPERT Total Riders = 5 Groups = 1
1 JOSHUA TRERISE, CAPITOL CITY BMX, TIGARD, OR
2 RAYCE REEVES, , RICHLAND, WA
3 RYDER GATZKE-MCINTOSH, TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
4 CODY THOMPSON, , KALEDEN, BC CAN
7 NOVICE Total Riders = 4 Groups = 1
1 SASHA BISHOP, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
2 JORDAN PLUMB, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
3 ALEAH WATTERSON, , ENUMCLAW, WA
7 INTER Total Riders = 14 Groups = 2
1 IAN MIDDLETON, , ENUMCLAW, WA
2 JOEY "HOLLYWOOD" HOWORKO, I.A.S. RACING, KELOWNA, BC CAN
3 WILLIAM WELIKOKLAD, CRUPI ALBERTA, RED DEER, AB CAN
4 OWEN GEIGER, TABOO CYCLES, KAMLOOPS, BC CAN
5 KADEN HARRIS, BAKERVIEW BMX, MOUNT VERNON, WA
6 HAYDEN BIRKLE, , MT VERNON, WA
7 THOMAS SISK, RIDGE BROS SUPERCROSS, HAPPY VALLEY, OR
8 COLTON (LIL RIPPER) YAWNEY, , KAMLOOPS, BC CAN
7 EXPERT Total Riders = 9 Groups = 2
1 CONNOR (THE BAD BOY) DEFRAIN, UNDERGROUND BMX/VRP, LA PALMA, CA
2 COLTON (BOLTON) JACKSON, AVENT/BOMBSHELL NW, PUYALLUP, WA
3 DAMIAN GEORGYEV, , PRINCE GEORGE, BC CAN
4 EDDY OLSON, DIABLOS, EDMONDS, WA
5 JACKSON (HUCK) GOLDSTONE, , SQUAMISH, BC CAN
6 RILEY FITZSIMMONS, CAN-GOERTZEN RAC ACADEMY, KELOWNA, BC CAN
7 JAYDEN SHELDRAKE, DIABLOS/NEMA, VICTORIA, BC CAN
8 LEO SISK, RIDGE BROS SUPERCROSS, HAPPY VALLEY, OR
8 NOVICE Total Riders = 5 Groups = 1
1 CALLUM CAMERON, , BRACKENDALE, BC CAN
2 SIERRA ALTENDORF, TIM`S BIKE SHOP, EVERETT, WA
3 RYLAN MACDONALD, HOLLANDIA GREENHOUSE, PITT MEADOWS, BC CAN
4 NICOLA THOMPSON, , KALEDEN, BC CAN
8 INTER Total Riders = 12 Groups = 2
1 JOEL TUDOR, , VICTORIA, BC CAN
2 SAMUEL WATSON, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
3 LUKAS MCLAUGHLIN, , WHISTLER, BC CAN
4 TAYLOR SILLARS, , SURREY, BC CAN
5 LOGAN OSULLIVAN, , SQUAMISH, BC CAN
6 SAMUEL KUZMA, , CUMBERLAND, BC CAN
7 ANTHONY NUNES, WWW.KAOSBMX.COM , DELTA, BC CAN
8 RYAN KAUSHAKIS, , ALDERGROVE, BC CAN
8 EXPERT Total Riders = 12 Groups = 2
1 TANNER "TRAILBLAZER" BROWN, ULTIMATE FIT CAMP, VERNON, BC CAN
2 TAYLOR HENDRICKSON, SPEEDTRIXX/DIABLOS, SNOHOMISH, WA
3 JARREN "BIG TIME" ABEL, BMX ELITE, GRAHAM, WA
4 CODY (RACE FACE) CLOUD, MOLALLA RIVER BMX, SALEM, OR
5 NICHOLAS "THE BULLET TRAIN" BRAATEN, KOOPS KREW, PRINCE GEORGE, BC CAN
6 LUKE JONES, , KAMLOOPS, BC CAN
7 AIDEN (BULL DOG) GRECHT, FORMULA/FLY, PARKSVILLE, BC CAN
8 "RIPPIN" RILEY BROSIUS, UFO BIKES, VICTORIA, BC CAN
9 NOVICE Total Riders = 6 Groups = 1
1 LOGAN MACDONALD, HOLLANDIA GREENHOUSE, PITT MEADOWS, BC CAN
2 HUNTER VRIEND, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
3 MATTHEW ATKINSON, , VICTORIA, BC CAN
4 WYATT CARDIFF, , SQUAMISH, BC CAN
5 KYLAR ZIOLA, , ALDERSGROVE, BC CAN
9 INTER Total Riders = 14 Groups = 2
1 NATHAN BISHOP, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
2 JEREMY POPE, MOM & DAD, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
3 JAKOB ARPIN, THE WRECKING CREW, WEST KELOWNA, BC CAN
4 "ACTION" JACKSON HUGET, , VICTORIA, BC CAN
5 AYDEN LANE, , LANGLEY, BC CAN
6 BAILEY WULFF, TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
7 KADEN SCOTT, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
8 JACOB LOCKYER, VELOCITY CYCLES, LANGLEY, BC CAN
9 EXPERT Total Riders = 12 Groups = 2
1 ANDRES (DRE) PAPAJOHN, REDMAN ROCKSTAR, GARDNERVILLE, NV
2 RYAN TOUGAS, FACTORY YESS/FLY, PITT MEADOWS, BC CAN
3 JORDAN MCCRORY, , LANGLEY, BC CAN
4 ERIK URQUHART, , VERNON, BC CAN
5 JACKSON JURIGA, ARTRAGEOUS BMX, PITT MEADOWS, BC CAN
6 SEBASTIAN OLSON, DIABLOS, EDMONDS, WA
7 JON ANDERSON, , PRINCE GEORGE, BC CAN
8 (COOKIN) PARKER COOK, BMX ELITE/BIG BOY TOYS, BUCKLEY, WA
10 INTER Total Riders = 13 Groups = 2
1 LOGAN VAN EESTEREN, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
2 NATHAN "NATE DOG" ROMANIN, , SQUAMISH, BC CAN
3 HAYDEN FIERET, , COURTENAY, BC CAN
4 CAMERON FIELDING, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
5 JARED LEVANG, , KELOWNA, BC CAN
6 DEVIN "D-MAN" PETERSON, , PRINCE GEORGE, BC CAN
7 BRONSEN VOWLES, , LANGLEY, BC CAN
8 HAYDEN BACH, DADS WALLET, WEST KELOWNA, BC CAN
10 EXPERT Total Riders = 14 Groups = 2
1 BRYCE "THE BOOM" BOSTICK, FACTORY AVENT BOMBSHELL, BONNEY LAKE, WA
2 ZACHARY (NASTY Z) FRIER, NO HYPE BIKES, ABBOTSFORD, BC CAN
3 HUNTER "THE ROCKET" BROWN, FACTORY EXTREME/GHP/FLY, W BOUNTIFUL, UT
4 RYAN (SNACKMAN) SIMPSON, HOT SAUCE RACING, BOZEMAN, MT
5 BRETT "GO HARD" CUNARD, , VICTORIA, BC CAN
6 JARED FITT, KRAPPWEASEL/SKYRIDE, VERNON, BC CAN
7 RILEY WULFF, TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
8 QUINN CARLON, BUSTOUT BMX, PASCO, WA
11 NOVICE Total Riders = 7 Groups = 1
1 RYAN ATKINSON, , VICTORIA, BC CAN
2 JAYDEN DYCK, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
3 COLWYN LEWIS, , VICTORIA, BC CAN
4 ALEX SCOTT, , GARIBALDIE HIGHLANDS, BC
5 BREANNA VRIEND, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
6 RYAN TAYLER, , KELOWNA, BC CAN
11 INTER Total Riders = 17 Groups = 3
1 JACK CORMACK, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
2 MACKENZIE MOTA, VELOCITY CYCLE, EDMONTON, AB CAN
3 SPENCER SILLARS, , SURREY, BC CAN
4 NOLAN CUMMINGS, , VERNON, BC CAN
5 KAELAN FITZSIMMONS, CAN-GOERTZEN RAC ACADEMY, KELOWNA, BC CAN
6 GAVIN ODRISCOLL, , VICTORIA, BC CAN
7 DESTREY EATON, AVENT BOMBSHELL NW, PUYALLUP, WA
8 BAILEY CUESTA, MOM & DAD, KAMLOOPS, BC CAN
11 EXPERT Total Riders = 17 Groups = 3
1 BRENDEN "QUICKFLASH" RUSSELL, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
2 ROBERT SHERWOOD, HYPER BICYCLES, SONOMA, CA
3 JACOB MURRAY, , BRACKENDALE, BC CAN
4 AIDAN "THE ANIMAL" WEBBER, DIABLOS RACING, COMOX, BC CAN
5 RIZDIN (THE ROCKSTAR) MILLER, RIDGE BROTHERS RACING, ALBANY, OR
6 LANDON FITT, KRAPPWEASEL/SKYRIDE, VERNON, BC CAN
7 AYDEN HOULE, , NANAIMO, BC CAN
8 NICOLAS "NUCULAR" HARRISON, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
12 INTER Total Riders = 14 Groups = 2
1 TEEGAN CHAMBERLAIN, , KELOWNA, BC CAN
2 WILLIAM ALVA, , LANGLEY, BC CAN
3 BRODIE NEWMAN, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
4 JACE PHILLIPS, , KAMLOOPS, BC CAN
5 MATTHEW "MATT DAWG" HOFF, RIVER VALLEY BMX, ORTING, WA
6 RILEY CLARK, , VERNON, BC CAN
7 ELI LINGREN, , MONTE LAKE, BC CAN
8 JACK BRADLEY, PRO BMX, NANAIMO, BC CAN
12 EXPERT Total Riders = 15 Groups = 3
1 ZACH (THE HESSIAN) HAYMOND, EXTREME GO RIDE, W JORDAN, UT
2 JULIAN (J DOG) STEPHENSON, THE BIKE MASTER, TACOMA, WA
3 KASPER WOOLLEY, CANADIAN BIKE SUPPLY, SQUAMISH, BC CAN
4 BENJAMIN LESLIE, DIABLOS RACING, NANAIMO, BC CAN
5 DILLON BUTCHER, DAD, NANAIMO, BC CAN
6 LYNDEN CHARTRAND, , PRINCE GEORGE, BC CAN
7 SAM BERRISFORD, , SQUAMISH, BC CAN
8 KONRAD OYEN, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
13 NOVICE Total Riders = 5 Groups = 1
1 KIERA WILKINSON, , ARMSTRONG, BC CAN
2 MAX JESSEN, , BURNABY, BC CAN
3 DAYTON WALLACH, , KELOWNA, BC CAN
4 TANNER BOWEN, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
13 INTER Total Riders = 11 Groups = 2
1 ENZO BRACKLOW, RUCKUS BIKE SHOP, PRICE GEORGE, BC CAN
2 JACOB FAGRIE, CAN-CYCLEPATH NATIONAL B, SALMON ARM, BC CAN
3 LIAM HOBBS, VELOCITY, EDMONTON, AB CAN
4 ZACKARY FIERET, , COURTENAY, BC CAN
5 DARWIN CARDIFF, , SQUAMISH, BC CAN
6 ANTONIO ZANCHETTA, , PARKSVILLE, BC CAN
7 ADAM "THE ICE MAN" EKMAN, BAKERVIEW BMX, SNOHOMISH, WA
8 STUART CAMPBELL, , VICTORIA, BC CAN
13 EXPERT Total Riders = 13 Groups = 2
1 CHASE SHERRINGTON, , PORT COQUITLAM, BC CAN
2 ALEX TOUGAS, FACTORY YESS/FLY, PITT MEADOWS, BC CAN
3 BOBBY WORTH, , ABBOTSFORD, BC CAN
4 HAYDEN "THE HOTROD" BROWN, FACTORY EXTREME/GHP/FLY, W BOUNTIFUL, UT
5 JAROD STOWELL, , KELOWNA, BC CAN
6 SPENCER SCHMIDT, CANADIAN BIKE SUPPLY, WESTBANK, BC CAN
7 RIVER (ALL BUSINESS) STREDWICK, RBR, REDMOND, OR
8 KOLTON ESMAY, , KENT, WA
14 INTER Total Riders = 3 Groups = 1
1 DAYTON WINTERS, SMX OPTICS, DELTA, BC CAN
2 DAYTON SPANIER, , SAANICHTON, BC CAN
3 KYLE ROWELL, , PRINCE GEORGE, BC CAN
14 EXPERT Total Riders = 24 Groups = 4
1 CHRISTIAN (SPARKPLUG) YOUNG, DIABLOS RACING, PASCO, WA
2 (CRAZY) COLLIN SCHMIDT, YOUNG GUNS BMX FACTORY, COLUMBIA, IL
3 TYSON WHITE, ALBERTA CRUPI, RED DEER, AB CAN
4 CHASE KELLN, , AIRDRIE, AB CAN
5 ANDY MCKEEVER, , GREAT FALLS, MT
6 JOE "MANGO" FINAMORE, RHINO CHIROPRACTIC, KELOWNA, BC CAN
7 JARED (GINGERBREAD MAN) OBERNDORF, YESS/ACTIONCOACH, SURREY, BC CAN
8 JAYME "JAM JAM" JOHNSON, , AIRDRIE, AB CAN
15 INTER Total Riders = 3 Groups = 1
1 JOSHUA BREEDEN, , PRINCE GEORGE, BC CAN
2 JUSTIN MAINVILLE, CRAZY HORSE CASING, SYLVAN LAKE, AB CAN
3 SAUL LINGREN, , MONTE LAKE, BC CAN
15 EXPERT Total Riders = 17 Groups = 3
1 ALEX (AXEL) MILNES, FORMULA/SAFELITE/FLY, KELOWNA, BC CAN
2 DRAVEN "THE HITMAN" HEITT, OZONE, KELOWNA, BC CAN
3 TREY MITCHELL, RBR BMX, ALOHA, OR
4 KYLE MURPHY, INTENSE/FLY, SURREY, BC CAN
5 DAKOTA MARTIN, LOOKING, KELOWNA, BC CAN
6 JARED ENNIS, , COQUITLAM, BC CAN
7 HAYDEN MECHIELSEN, THE BIKE MASTER, LANGLEY, BC CAN
8 TANNER VANDENHOVEN, SHAKLEE, DIDSBURY, AB CAN
16 INTER Total Riders = 3 Groups = 1
1 SPENCER "GINGA NINJA" ROSKO, , AIRDRIE, AB CAN
2 JEREMY CLARK, KRAPPWEASEL/SKYRIDE, VERNON, BC CAN
3 NATHAN ALEXANDER, , KAMLOOPS, BC CAN
16 EXPERT Total Riders = 11 Groups = 2
1 CALVIN MCRAE, , ST ALBERT, AB CAN
2 LUKAS HINES, FORMULA/FLY, BURIEN, WA
3 MITCHELL VIPOND, PRO BMX, NANAIMO, BC CAN
4 HUNTER (WILD THING) MCGILL, NEMA/SPY/LEATT, NANAIMO, BC CAN
5 JUSTIN TUCHSCHERER, B&P CYCLE, CHESTERMERE, AB CAN
6 JAMES PALMER, FACTORY YESS/FLY, N VANCOUVER, BC CAN
7 TANOR MILLIGAN, CAN-ALBERTA CRUPI, RED DEER, AB CAN
8 KEVIN (CRAIG A NATOR) CRAIG, PHOENIX PRO CYCLES, PORTLAND, OR
17-18 EXPERT Total Riders = 13 Groups = 2
1 RYAN MURPHY, FACTORY YESS/FLY, SURREY, BC CAN
2 BRANDON REID, FORMULA/FLY, VICTORIA, BC CAN
3 ZACKARY (DOWNTOWN) BROWN, BMX ELITE, BONNEY LAKE, WA
4 MYLES (DA BO$$) RIDGE, RIDGE BROTHERS RACING, PORTLAND, OR
5 BRANDON KERIK, ALTA AIR, AIRDRIE, AB CAN
6 LOUIS CHARTRAIN, B&P CYCLE, CALGARY, AB CAN
7 COLTEN STOWELL, , KELOWNA, BC CAN
8 BRENDEN DAVIES, DIABLOS RACING/NEMA, LUMBY, BC CAN
19-27 NOVICE Total Riders = 3 Groups = 1
1 MICHAEL STOOCHNOW, , SURREY, BC CAN
2 CHRIS JEFFERY, , VICTORIA, BC CAN
3 KELLY GUDMANDSON, , DELTA, BC CAN
19-27 INTER Total Riders = 3 Groups = 1
1 DUSTIN POSPOLITA, , LANGLEY, BC CAN
2 JUSTIN WARNAAR, , KELOWNA, BC CAN
3 MICHAEL BAILEY, , SQUAMISH, BC CAN
19-27 EXPERT Total Riders = 11 Groups = 2
1 DANIEL PATTERSON, FACTORY EXTREME/GHP/FLY, ROY, UT
2 ROBBY PATTERSON, EXTREME TEAM/GHP/FLY, ROY, UT
3 MATT MCCORMACK, CAN-AVENT/OZONE, KELOWNA, BC CAN
4 CHRIS ESSEX, CBS, SURREY, BC CAN
5 CAMERON (TORCH) JOHNSTON, DIABLOS RACING/NEMA, MOUNT VERNON, WA
6 PAUL GOEBEL, PRO BMX, SURREY, BC CAN
7 RIAN RUTHERFORD, MY MOM, BON ACCORD, AB CAN
8 BRANDON " B LITTLE" LITTLE, FACTORY SUPERCROSS, NANAIMO, BC CAN
36-40 INTER Total Riders = 4 Groups = 1
1 WILLIAM JONES, , N. VANCOUVER, BC CAN
2 ROB BROOKS, , VICTORIA, BC CAN
3 TOM ZANCHETTA, , PARKSVILLE, BC CAN
36-40 EXPERT Total Riders = 5 Groups = 1
1 BRAD MOORE, G.H.Y. BIKES, ELLENSBURG, WA
2 GERRY ERICKSON, TEAM MISBEEHAVIN, LANGLEY, BC CAN
3 LEONARD "SARGE" KILGOUR, CANADIAN BIKE SUPPLY/FLY, SURREY, BC CAN
4 BRENT (B2) BARTON, EXTREME GO RIDE, MIDVALE, UT
41 & OVER INTER Total Riders = 5 Groups = 1
1 BRIAN SISK, RIDGE BROS SUPERCROSS, HAPPY VALLEY, OR
2 RAYMOND ONG, URBAN MENACE, SURREY, BC CAN
3 TONY TAYLOR, , SURREY, BC CAN
4 LYLE FINDLAY, KOOPS KREW, PRINCE GEORGE, BC CAN
41 & OVER EXPERT Total Riders = 6 Groups = 1
1 STEVE (MOTO WRESTLER) BOURKE, BLACK BOX IND/ESP, KENT, WA
2 JEFF BABUIN, CRUPI CANADA, PENTICTON, BC CAN
3 JUSTIN ALVEY, EXTREME GO RIDE, LAYTON, UT
4 SAM PELLIKAAN, MAS RACING, LANGLEY, BC CAN
5 DARREN WILLIAMS, , LETHBRIDGE, AB CAN
Team Results
Factory Team Results for
CANADIAN NATIONAL
on 10/08/2011 at 11:01 AM
Finish Team Name Points
1 FORMULA/SAFELITE/FLY 176
2 FACTORY EXTREME/GHP/FLY 174
Bike Shop Team Results for
CANADIAN NATIONAL
Finish Team Name Points
1 THE BIKE MASTER 179
2 DIABLOS RACING 175
3 CAN-THE WRECKING CREW 174
4 CAN-CANADIAN BIKE SUPPLY 169
5 BMX ELITE 119
6 CAN-ALBERTA CRUPI 109
Trophy Team Results for
CANADIAN NATIONAL
Finish Team Name Points
1 TEAM SQUAMISH 145
2 PRO BMX 144
3 RIDGE BROTHERS RACING 144
4 KRAPPWEASEL RACING 140
5 LANGLEY TOP GUNS 130
6 UNION CYCLE 93
7 UFO 47
8 KOOPS KREW 24
Rider Results
CANADIAN GRANDS
GIRLS PRO Total Riders = 5 Groups = 1
1 DOMINIQUE (3D) DANIELS, DANCE FACTORY RACING-DFR, GILBERT, AZ
2 KAILA SWEENEY, SUPERCROSS, CALGARY, AB CAN
3 ASHLEY LYNCH, SSQUARED/TLD/ANSWER, JACKSONVILLE, FL
4 PAIGE ZARAZUN, FACTORY YESS, VANCOUVER, BC CAN
A PRO Total Riders = 4 Groups = 1
1 SCOTT (THE BIG EASY) ERWOOD, CAN-CANADIAN BIKE SUPPLY, SURREY, BC CAN
2 MISCHA PARTRIDGE, REDLINE, PORT COQUITLAM, BC CAN
3 JIM BROWN, INTENSE/FLY RACING, AIRDRIE, AB CAN
4 KEVIN (K-SKILLS) HILL, CAN-AVENT/OZONE, VERNON, BC CAN
5 MANI KAWAGUCHI, RSD COLOR PINK, EDMONTON, AB CAN
6 STEVEN CREIGHTON, SPEED/THE/CANADA, NANAIMO, BC CAN
7 ADAM BRAZIL, J&R BICYCLES, VANCOVER, BC CAN
7-8 MIXED OPEN Total Riders = 5 Groups = 1
1 JAKOB ARPIN, THE WRECKING CREW, WEST KELOWNA, BC CAN
2 JONATHAN NANTAIS, , NANAIMO, BC CAN
3 XAVIER "X-MAN" BITZ, CAN-THE WRECKING CREW, COLDSTREAM, BC CAN
4 DUKE HUTCHINSON, , BOTHELL, WA
7-8 OPEN Total Riders = 3 Groups = 1
1 NICHOLAS "THE BULLET TRAIN" BRAATEN, KOOPS KREW, PRINCE GEORGE, BC CAN
2 JOSHUA TRERISE, CAPITOL CITY BMX, TIGARD, OR
3 CAMERON (CAM BAM) TANNER, FACTORY UNI/REDLINE, SALEM, OR
9-10 OPEN Total Riders = 3 Groups = 1
1 DAMON KOMORI, , KELOWNA, BC CAN
2 ERIC "CAPTAIN UNDERPANTS" HARRISON, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
3 KIYA FRANKIE DREW, , ROBINA, AU AUS
11-12 OPEN Total Riders = 9 Groups = 2
1 BRENDEN "QUICKFLASH" RUSSELL, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
2 LYNDEN CHARTRAND, , PRINCE GEORGE, BC CAN
3 KONRAD OYEN, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
3 LUKAS FERGUSON, , NANAIMO, BC CAN
5 BENJAMIN CHARLTON, DAD, VICTORIA, BC CAN
6 KASPER WOOLLEY, CANADIAN BIKE SUPPLY, SQUAMISH, BC CAN
7 CHRISTIAN TONE, , KELOWNA, BC CAN
8 SAM BERRISFORD, , SQUAMISH, BC CAN
13-14 OPEN Total Riders = 8 Groups = 1
1 BOBBY WORTH, , ABBOTSFORD, BC CAN
2 JAYME "JAM JAM" JOHNSON, , AIRDRIE, AB CAN
3 NATHAN MARTIN, WRECKING CREW, FALKLAND, BC CAN
4 BENJAMIN "MOOSE" CROFT, B & P CYCLE, AIRDRIE, AB CAN
5 JOE "MANGO" FINAMORE, RHINO CHIROPRACTIC, KELOWNA, BC CAN
6 CHASE KELLN, , AIRDRIE, AB CAN
7 HAYDEN "THE HOTROD" BROWN, FACTORY EXTREME/GHP/FLY, W BOUNTIFUL, UT
15-16 OPEN Total Riders = 6 Groups = 1
1 CALVIN MCRAE, , ST ALBERT, AB CAN
2 JAMES PALMER, FACTORY YESS/FLY, N VANCOUVER, BC CAN
3 MARK (SKULL) JENKINS, JAGD RACING, CRESWELL, OR
4 DAKOTA MARTIN, LOOKING, KELOWNA, BC CAN
5 DOMINIC GACCIOLI, B&P CYCLE, CALGARY, AB CAN
17 & OVER OPEN Total Riders = 8 Groups = 1
1 BRANDON KERIK, NEMA INTERNATIONAL, AIRDRIE, AB CAN
2 MYLES (DA BO$$) RIDGE, RIDGE BROTHERS RACING, PORTLAND, OR
3 LOUIS CHARTRAIN, B&P CYCLE, CALGARY, AB CAN
4 BRETTON DELANEY, , KELOWNA, BC CAN
5 JOSH (GB) KRANABETTER, , KELOWNA, BC CAN
6 MATT MCCORMACK, CAN-AVENT/OZONE, KELOWNA, BC CAN
7 DAYTON (OHIO) PETERSON, ONEAL/AZONIC, CALGARY, AB CAN
6 GIRLS Total Riders = 5 Groups = 1
1 KATHERINE WILLS, , EVERETT, WA
2 CHLOE NILSSON, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
3 MAKAYLA "DA BOMB" BROSIUS, UFO BIKES, VICTORIA, BC CAN
4 ZOE MCHALE-BOULTER, , LANGLEY, BC CAN
7 GIRLS Total Riders = 4 Groups = 1
1 BREANN (THE RAINBOW WARRIOR) BOSTICK, FACTORY AVENT BOMBSHELL, BONNEY LAKE, WA
2 ALEXA (SUGAR COOKIE) COOK, BMX ELITE/BIG BOY TOYS, BUCKLEY, WA
3 JENNA (THE JENNARATOR) OBERNDORF, ACTION COACH, SURREY, BC CAN
8 GIRLS Total Riders = 10 Groups = 2
1 ALLISON CHURKO, PRO BMX, NANAIMO, BC CAN
2 ROBYN SCHENK, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
3 TIANNA FRETZ, DIABLOS RACING, PARKSVILLE, BC CAN
4 TEIGEN PASCUAL, MULTIVISTA, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
5 VIOLET CEJALVO, DIRT DEMONZ/NO HYPE, SURREY, BC CAN
6 CHAYCE COOPER, , MISSION, BC CAN
7 JAZMYN (JAZZY J) KILGORE, BMX ELITE, SUMNER, WA
8 MAKAYLA WATTERSON, , ENUMCLAW, WA
9 GIRLS Total Riders = 7 Groups = 1
1 ISLA "THE BULLETT" HUTTON, CBS/HYPER BIKES, LANGLEY, BC CAN
2 REESE BEADALL, PRO BMX, LADYSMITH, BC CAN
3 ADICUS BIRD, PRO BMX, ROYSTON, BC CAN
4 KAMRYN (POWERHOUSE) FITCH, PERFORMANCE BIKE PARTS, BELGRADE, MT
5 HALLE "THE RED ROOSTER" PELLAND, DIABLOS RACING, MT VERNON, WA
6 KIERA THOMPSON, , KALEDEN, BC CAN
10 GIRLS Total Riders = 8 Groups = 1
1 ZOE (ZOOMER) NYGAARD, CANADIAN BIKE SUPPLY, CHASE, BC CAN
2 ZOE (MAE DAY) STEFFEN, FACTORY AVENT BOMBSHELL, BONNEY LAKE, WA
3 MAJA WOOLLEY, , SQUAMISH, BC CAN
4 FAITH RIDDICK, , LUMBY, BC CAN
5 GRACE BRADLEY, PRO BMX, NANAIMO, BC CAN
6 ELIZABETH (THE ROCKSTAR) FOWLER, RIVER VALLEY BMX, SUMNER, WA
7 ELIZA CHURCH, UFO, VICTORIA, BC CAN
11 GIRLS Total Riders = 7 Groups = 1
1 NATALIE (NATZILLA) SCHMIDT, REDMAN ROCKSTAR, WESTBANK, BC CAN
2 ALISON (THE WHIRLWIND) GRECHT, FORMULA/FLY, PARKSVILLE, BC CAN
3 ANNA (THE ANIMAL) NORDYKE, BMX ELITE, PUYALLUP, WA
4 AVRIANA HEBERT, , EDMONTON, AB CAN
5 MARIAH (THE WIND) FORTMAN, NORTHWEST BMX, PORT ANGELES, WA
6 LOCLYNN ERICKSON, TEAM MISBEEHAVIN, LANGLEY, BC CAN
12 GIRLS Total Riders = 5 Groups = 1
1 ASHLEIGH (THE BELIEVER) STEEVER, MOM & DAD, PUYALLUP, WA
2 BRITTANY LUCHENE, , VERNON, BC CAN
3 SHAYE TUDOR, , VICTORIA, BC CAN
4 TAYLOR (TORNADO) JONES-CLOUD, MOLALLA RIVER BMX, SALEM, OR
13 GIRLS Total Riders = 7 Groups = 1
1 CAITLYN "KT" RUSSELL, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
2 DESTINEE BOTCHAR, , KAMLOOPS, BC CAN
3 JORDAN "MISS THANG" WILLIS, CAPITOL CITY BMX, PORTLAND, OR
4 AMBER HANNA, ARTRAGEOUS, MAPLE RIDGE, BC CAN
5 BRIGHTON (THE EVIL TWIN) ALVEY, FACTORY EXTREME/GHP/FLY, LAYTON, UT
6 TAYLOR WYLIE, CAN-CANADIAN BIKE SUPPLY, ABBOTSFORD, BC CAN
14 GIRLS Total Riders = 5 Groups = 1
1 DREW (WONDER WOMAN) MECHIELSEN, THE BIKE MASTER, LANGLEY, BC CAN
2 DAINA TUCHSCHERER, CRUPI ALBERTA, CHESTERMERE, AB CAN
3 KIALANI HINES, FORMULA/FLY, SEATTLE, WA
4 ALEASHA WIEBE, , CUMBERLAND, BC CAN
15 GIRLS Total Riders = 4 Groups = 1
1 ERIN KINNIE, URBAN MENACE BIKES, BURNABY, BC CAN
2 ALANAH ERICKSON, TEAM MISBEEHAVIN, LANGLEY, BC CAN
3 PAIGE HAAMERS, YER JUST JEALOUS, PENTICTON, BC CAN
16 GIRLS Total Riders = 9 Groups = 2
1 MELISSA SIBLEY, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
2 MICHELLE BERTI, FORMULA/FLY, NANAIMO, BC CAN
3 MORGAN MCADAM, , CALGARY, AB CAN
4 ELIANE MCADAM, , CALGARY, AB CAN
5 DANICA (DANI BANANI) CROSBY, FACTORY AVENT BOMBSHELL, PUYALLUP, WA
6 AMANDA LANDERS, STANDARD BYKE/FLY, ABBOTSFORD, BC CAN
7 ERIN SAWATZKI, SUPERCROSS BMX, VICTORIA, BC CAN
8 TAYLOR "THE TORNADO" KAMBEITZ, DIABLOS RACING, NANAIMO, BC CAN
17-27 GIRLS Total Riders = 8 Groups = 1
1 SHELBY STACY, SPEED/THE/FLY/PROFILE, BAKERSFIELD, CA
2 KORTNEY BEUTLER, LUCID GHP, PORT ANGELES, WA
3 MEGAN TAYLOR, DIABLOS RACING, BOTHELL, WA
4 MEAGHAN SCHOFIELD, , AIRDRIE, AB CAN
5 JENNA KRAMER, , TACOMA, WA
6 (CRANKIN) CARLY DYAR, FACTORY REDLINE, GILBERT, AZ
7 VICTORIA (GRASSHOPPER) HOPPERDIETZEL, FACTORY EXTREME/GHP/FLY, RAPID CITY, SD
8 & UNDER CRUISER Total Riders = 8 Groups = 1
1 TAYLOR HENDRICKSON, SPEEDTRIXX/DIABLOS, SNOHOMISH, WA
2 COLTON (BOLTON) JACKSON, AVENT/BOMBSHELL NW, PUYALLUP, WA
3 RYDER GATZKE-MCINTOSH, TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
4 KADEN HARRIS, BAKERVIEW BMX, MOUNT VERNON, WA
5 LEO SISK, RIDGE BROS SUPERCROSS, HAPPY VALLEY, OR
6 COLTON (LIL RIPPER) YAWNEY, , KAMLOOPS, BC CAN
7 AIDEN (BULL DOG) GRECHT, FORMULA/FLY, PARKSVILLE, BC CAN
9 CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 ANDRES (DRE) PAPAJOHN, REDMAN ROCKSTAR, GARDNERVILLE, NV
2 JACKSON JURIGA, ARTRAGEOUS BMX, PITT MEADOWS, BC CAN
3 SEBASTIAN OLSON, DIABLOS, EDMONDS, WA
10 CRUISER Total Riders = 4 Groups = 1
1 HUNTER "THE ROCKET" BROWN, FACTORY EXTREME/GHP/FLY, W BOUNTIFUL, UT
2 RYAN (SNACKMAN) SIMPSON, HOT SAUCE RACING, BOZEMAN, MT
3 QUINN CARLON, BUSTOUT BMX, PASCO, WA
11 CRUISER Total Riders = 8 Groups = 1
1 ROBERT SHERWOOD, HYPER BICYCLES, SONOMA, CA
2 AIDAN "THE ANIMAL" WEBBER, DIABLOS RACING, COMOX, BC CAN
3 AYDEN HOULE, , NANAIMO, BC CAN
4 ROBIN "RAZOR" LONEY, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
5 NICOLAS "NUCULAR" HARRISON, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
6 ZACHARY (ZACH ATTACK) CROFT, B & P CYCLE, AIRDRIE, AB CAN
7 AIDEN (A-MAN) KOHUT, CANADIAN BIKE SUPPLY, SURREY, BC CAN
12 CRUISER Total Riders = 6 Groups = 1
1 JULIAN (J DOG) STEPHENSON, THE BIKE MASTER, TACOMA, WA
2 ROBBIE (AIRPORT) SIMPSON, HOT SAUCE RACING, BOZEMAN, MT
3 MARCUS (TAZ MAN) HUTKO, BMX ELITE, ORTING, WA
4 TYLER RIVA, , VERNON, BC CAN
5 LEEUM JONES, PURPLE MOOSE BICYCLES, NARAMATA, BC CAN
13 CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 SPENCER SCHMIDT, CANADIAN BIKE SUPPLY, WESTBANK, BC CAN
2 KOLTON ESMAY, , KENT, WA
3 CARTER RUDD, , BARRIERE, BC CAN
14 CRUISER Total Riders = 7 Groups = 1
1 WILLIAM (WILD WILL) WRIGHT, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
2 ANDY MCKEEVER, , GREAT FALLS, MT
3 JORDAN DELANEY, , KELOWNA, BC CAN
4 (RAGIN) SAGE GREEN, RIDERS CHOICE BIKES-GHP-, REDMOND, OR
5 BRAEDON WIEBE, CAN-THE WRECKING CREW, WESTBANK, BC CAN
6 (CRAZY) COLLIN SCHMIDT, YOUNG GUNS BMX FACTORY, COLUMBIA, IL
15 CRUISER Total Riders = 4 Groups = 1
1 HAYDEN MECHIELSEN, THE BIKE MASTER, LANGLEY, BC CAN
2 AUSTIN (THE AWESOME 1) BURLESON, RBR/ELEPHANT GRAFX, WOODBURN, OR
3 SAUL LINGREN, , MONTE LAKE, BC CAN
17-20 CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 JEREMY (JERM DOG) WILLIAMS, PAT`S 605 CYCLEEY, HUNTINGTON BEACH, CA
2 BRENDEN DAVIES, DIABLOS RACING/NEMA, LUMBY, BC CAN
3 CAMERON (TORCH) JOHNSTON, DIABLOS RACING/NEMA, MOUNT VERNON, WA
4 HUNTER (WILD THING) MCGILL, NEMA/SPY/LEATT, NANAIMO, BC CAN
21-25 CRUISER Total Riders = 6 Groups = 1
1 GARRETT WILLIAMS, PAT`S 605 CYCLERY, ANAHEIM, CA
2 ADAM (AF.COM) FINCH, , BELLINGHAM, WA
3 TYSON NOEL, CYCLEPATH KELOWNA, KELOWNA, BC CAN
4 JEFF CARLSON, DIABLOS RACING/INTENSE, KAMLOOPS, BC CAN
5 DONALD KITSON, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
26-30 CRUISER Total Riders = 4 Groups = 1
1 ADAM SALI, RETRO CYCLE WORX/REDLINE, KENT, WA
2 DONNIE (FIREBALL) JUNTUNEN, FACTORY O.G., PUYALLUP, WA
3 DAN KITSON, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
36-40 CRUISER Total Riders = 14 Groups = 2
1 LES "BIG BLOCK" STANYER, BICYCLE CAFE, KAMLOOPS, BC CAN
2 CHRIS "THE HONEY BADGER" SPENCE, KRAPPWEASEL/SKYRIDE, VERNON, BC CAN
3 BRENT (B2) BARTON, EXTREME GO RIDE, MIDVALE, UT
4 JEFF GRAHAM, BMXTC PERFORMANCE CLUB, SILVERDALE, WA
5 RICH CARLSON, SQUAMISH BMX, BRACKENDALE, BC CAN
6 JEFF CLARKE, , SURREY, BC CAN
7 RODNEY SPENCER, , ERRINTON, BC CAN
8 GERRY ERICKSON, TEAM MISBEEHAVIN, LANGLEY, BC CAN
41-45 CRUISER Total Riders = 15 Groups = 3
1 DAVID ARCHIBALD, FACTORY CRUPI/PRO-GATE, PUYALLUP, WA
2 JEFF INGRAM, CBS/BMXCANADA.CA, KELOWNA, BC CAN
3 DAMON JOHNSON, G-H-Y BIKES, PUYALLUP, WA
4 JUSTIN ALVEY, EXTREME GO RIDE, LAYTON, UT
5 MARK KRAHN, CAN-CANADIAN BIKE SUPPLY, ARMSTRONG, BC CAN
6 GARY "EGGMAN" EKMAN, BIKEMASTER, SNOHOMISH, WA
7 DINO MATTONI, FACTORY OG, PUYALLUP, WA
8 TREVOR BROWN, YESS, DELTA, BC CAN
46-50 CRUISER Total Riders = 4 Groups = 1
1 GEORGES KREUZKAMP, FACTORY YESS, CLOVERDALE, BC CAN
2 WOODY WOODRUFF, , MESA, AZ
3 JOHN COOK, COOK BROTHERS RACING, SUMAS, WA
56-60 CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 DANNY "THE BIONIC MAN" BUSHNELL, THE BIKE MASTER, VANCOUVER, WA
2 GREG (THE THRILL) MCGILL, NEMA, NANAIMO, BC CAN
3 STEVE HALLIDAY, , VICTORIA, BC CAN
61 & Over Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
1 ALLAN JONES, PURPLE MOOSE BICYCLES, NARAMATA, BC CAN
2 "CURIOUS" GEORGE WILLIAMS, BIKE ELF, PORT ANGELES, WA
3 KEN BOTTERILL, , CHILLIWACK, BC CAN
10 & UNDER GIRLS CR Total Riders = 3 Groups = 1
1 ZOE (ZOOMER) NYGAARD, CANADIAN BIKE SUPPLY, CHASE, BC CAN
2 KAMRYN (POWERHOUSE) FITCH, PERFORMANCE BIKE PARTS, BELGRADE, MT
3 HALLE "THE RED ROOSTER" PELLAND, DIABLOS RACING, MT VERNON, WA
13-14 GIRLS CRUISER Total Riders = 7 Groups = 1
1 DREW (WONDER WOMAN) MECHIELSEN, THE BIKE MASTER, LANGLEY, BC CAN
2 NATALIE (NATZILLA) SCHMIDT, REDMAN ROCKSTAR, WESTBANK, BC CAN
3 DESTINEE BOTCHAR, , KAMLOOPS, BC CAN
4 ALISON (THE WHIRLWIND) GRECHT, FORMULA/FLY, PARKSVILLE, BC CAN
5 BRIGHTON (THE EVIL TWIN) ALVEY, FACTORY EXTREME/GHP/FLY, LAYTON, UT
6 ALEASHA WIEBE, , CUMBERLAND, BC CAN
21-25 GIRLS CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 VICTORIA (GRASSHOPPER) HOPPERDIETZEL, FACTORY EXTREME/GHP/FLY, RAPID CITY, SD
2 ROMINA ALVA, CAN-CANADIAN BIKE SUPPLY, RICHMOND, BC CAN
3 BAILEY ODRISCALL, , SQUAMISH, BC CAN
26-30 GIRLS CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 SHYLO ORCHARD, KRAPPWEASEL/SKYRIDE, VERNON, BC CAN
2 JENNIFER SPENCER, , PORT ANGELES, WA
3 KIM FITCH, PERFORMANCE BIKE PARTS, BELGRADE, MT
36-40 GIRLS CRUISER Total Riders = 5 Groups = 1
1 DEBORAH PUTTICK, , LETHBRIDGE, AB CAN
2 LAURA KNOWLES, OZONE, SURREY, BC CAN
3 LAURA CULBERTSON, IRON MAIDEN, LANGLEY, BC CAN
4 CATHERINE (RED EYE) RUSSELL, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
41-45 GIRLS CRUISER Total Riders = 3 Groups = 1
1 WENDY VANDENHOVEN, SHAKLEE, DIDSBURY, AB CAN
2 MIRIAM BAILEY, , SQUAMISH, BC CAN
3 LORI MCCORMACK, CAN-AVENT/OZONE, KELOWNA, BC CAN
5 & UNDER NOVICE Total Riders = 11 Groups = 2
1 JOSHUA WILSON, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
2 KAIDEN OSULLIVAN, , SQUAMISH, BC CAN
3 DAYNEN ZIOLA, , ALDERGROVE, BC CAN
4 CAITLYN "THE CANNON" LONEY, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
5 KAYLEE "CURLS" KOHUT, CANADIAN BIKE SUPPLY, SURREY, BC CAN
6 RYAN "FLYING RADICAL" SHELDRAKE, DIABLOS/NEMA, VICTORIA, BC CAN
7 BRODY STEINKE, , BURLINGTON, WA
8 LOGHYN LAHEY, , MAPLE RIDGE, BC CAN
5 & UNDER INTER Total Riders = 3 Groups = 1
1 MACKENZIE (HURRICANE) HANWELL, ORP SQUAMISH, SQUAMISH, BC CAN
2 MEKHI EMERENINI, , KELOWNA, BC CAN
3 GABRIEL TRERISE, CAPITOL CITY BMX, TIGARD, OR
6 NOVICE Total Riders = 6 Groups = 1
1 ZACHARY MILNE, , VERNON, BC
2 CARSON LANE, , LANGLEY, BC CAN
3 LUCY VAN EESTEREN, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
4 AUGUSTUS RODRIGUEZ, , BELLINGHAM, WA
5 JORDAN LAFAUT, , KELOWNA, BC CAN
6 INTER Total Riders = 9 Groups = 2
1 DIEGO "THE D-MAN" CEJALVO, DIRT DEMONZ/NO HYPE, SURREY, BC CAN
2 LUKE PARROTT, BREAKOUT BMX, RICHLAND, WA
3 ELIAS NUNES, WWW.KAOSBMX.COM
, DELTA, BC CAN
4 JACOB COLEMAN, GOPRO/SMX OPTICS/WILDWAY, WHISTLER, BC CAN
5 JOHNATHAN MILNE, , VERNON, BC CAN
6 KAI ALTENDORF, TIM`S BIKE SHOP, EVERETT, WA
7 XYLUS MARTIN, , VICTORIA, BC CAN
8 BLAKE (THE ENTERTAINER) FITCH, PERFORMANCE BIKE PARTS, BELGRADE, MT
6 EXPERT Total Riders = 5 Groups = 1
1 JOSHUA TRERISE, CAPITOL CITY BMX, TIGARD, OR
2 CODY THOMPSON, , KALEDEN, BC CAN
3 RYDER GATZKE-MCINTOSH, TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
4 RAYCE REEVES, , RICHLAND, WA
7 NOVICE Total Riders = 3 Groups = 1
1 JORDAN PLUMB, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
2 ALEAH WATTERSON, , ENUMCLAW, WA
3 SADIE SMITH, , NANAIMO, BC CAN
7 INTER Total Riders = 15 Groups = 2
1 JOEY "HOLLYWOOD" HOWORKO, I.A.S. RACING, KELOWNA, BC CAN
2 IAN MIDDLETON, , ENUMCLAW, WA
3 WILLIAM WELIKOKLAD, CRUPI ALBERTA, RED DEER, AB CAN
4 SASHA BISHOP, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
5 KADEN HARRIS, BAKERVIEW BMX, MOUNT VERNON, WA
6 HAYDEN BIRKLE, , MT VERNON, WA
7 BENJAMIN WILSON, DAD & MOM, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
8 OWEN GEIGER, TABOO CYCLES, KAMLOOPS, BC CAN
7 EXPERT Total Riders = 9 Groups = 2
1 CONNOR (THE BAD BOY) DEFRAIN, UNDERGROUND BMX/VRP, LA PALMA, CA
2 RILEY FITZSIMMONS, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
3 JAYDEN SHELDRAKE, DIABLOS/NEMA, VICTORIA, BC CAN
4 COLTON (BOLTON) JACKSON, AVENT/BOMBSHELL NW, PUYALLUP, WA
5 DYLAN TREMEL, , CALGARY, AB CAN
6 EDDY OLSON, DIABLOS, EDMONDS, WA
7 DAMIAN GEORGYEV, , PRINCE GEORGE, BC CAN
8 JACKSON (HUCK) GOLDSTONE, , SQUAMISH, BC CAN
8 NOVICE Total Riders = 6 Groups = 1
1 CALLUM CAMERON, , BRACKENDALE, BC CAN
2 SIERRA ALTENDORF, TIM`S BIKE SHOP, EVERETT, WA
3 RYLAN MACDONALD, HOLLANDIA GREENHOUSE, PITT MEADOWS, BC CAN
4 BENJAMIN TROMMEL, , LANGLEY, BC CAN
5 HANYA RIDDICK, , LUMBY, BC CAN
8 INTER Total Riders = 10 Groups = 2
1 LUKAS MCLAUGHLIN, , WHISTLER, BC CAN
2 LOGAN OSULLIVAN, , SQUAMISH, BC CAN
3 JOEL TUDOR, , VICTORIA, BC
4 SAMUEL WATSON, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
5 ANTHONY NUNES, WWW.KAOSBMX.COM
, DELTA, BC CAN
6 RYAN KAUSHAKIS, , ALDERGROVE, BC CAN
7 TEAGAN SCHOFIELD, , AIRDRIE, AB CAN
8 EXPERT Total Riders = 12 Groups = 2
1 JARREN "BIG TIME" ABEL, BMX ELITE, GRAHAM, WA
2 AIDEN (BULL DOG) GRECHT, FORMULA/FLY, PARKSVILLE, BC CAN
3 FINN FINESTONE, , WHISTLER, BC CAN
4 CODY (RACE FACE) CLOUD, MOLALLA RIVER BMX, SALEM, OR
5 LUKE JONES, , KAMLOOPS, BC CAN
6 QUINN "NITRO" WEBBER, DIABLOS RACING/NEMA, COMOX, BC CAN
7 TAYLOR HENDRICKSON, SPEEDTRIXX/DIABLOS, SNOHOMISH, WA
8 TANNER "TRAILBLAZER" BROWN, ULTIMATE FIT CAMP, VERNON, BC CAN
9 NOVICE Total Riders = 6 Groups = 1
1 LOGAN MACDONALD, HOLLANDIA GREENHOUSE, PITT MEADOWS, BC CAN
2 HUNTER VRIEND, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
3 MATTHEW ATKINSON, , VICTORIA, BC CAN
4 WYATT CARDIFF, , SQUAMISH, BC CAN
5 KYLAR ZIOLA, , ALDERSGROVE, BC CAN
9 INTER Total Riders = 15 Groups = 3
1 JAKOB ARPIN, THE WRECKING CREW, WEST KELOWNA, BC CAN
2 JONATHAN NANTAIS, , NANAIMO, BC CAN
3 AYDEN LANE, , LANGLEY, BC CAN
4 "ACTION" JACKSON HUGET, , VICTORIA, BC CAN
5 JOSH CORMACK, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
6 NATHAN BISHOP, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
7 BAILEY WULFF, TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
8 JEREMY POPE, MOM & DAD, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
9 EXPERT Total Riders = 11 Groups = 2
1 RYAN TOUGAS, FACTORY YESS/FLY, PITT MEADOWS, BC CAN
2 ANDRES (DRE) PAPAJOHN, REDMAN ROCKSTAR, GARDNERVILLE, NV
3 SEBASTIAN OLSON, DIABLOS, EDMONDS, WA
4 JACKSON JURIGA, ARTRAGEOUS BMX, PITT MEADOWS, BC CAN
5 ERIK URQUHART, , VERNON, BC CAN
6 DAMON KOMORI, , KELOWNA, BC CAN
7 (COOKIN) PARKER COOK, BMX ELITE/BIG BOY TOYS, BUCKLEY, WA
8 JORDAN MCCRORY, , LANGLEY, BC CAN
10 NOVICE Total Riders = 3 Groups = 1
1 LOGAN RAEZ, , KELOWNA, BC CAN
2 RYAN TAYLER, , KELOWNA, BC CAN
3 COLWYN LEWIS, , VICTORIA, BC CAN
10 INTER Total Riders = 12 Groups = 2
1 NATHAN "NATE DOG" ROMANIN, , SQUAMISH, BC CAN
2 LOGAN VAN EESTEREN, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
3 HAYDEN FIERET, , COURTENAY, BC CAN
4 DEVIN "D-MAN" PETERSON, , PRINCE GEORGE, BC CAN
5 AIDEN DZIEKAN, , BRACKENDALE, BC CAN
6 JACK JONES, , KAMPLOOPS, BC CAN
7 HAYDEN BACH, DADS WALLET, WEST KELOWNA, BC CAN
8 LOGAN HLADCHUK, , PRINCE GEORGE, BC CAN
10 EXPERT Total Riders = 14 Groups = 2
1 BRYCE "THE BOOM" BOSTICK, FACTORY AVENT BOMBSHELL, BONNEY LAKE, WA
2 HUNTER "THE ROCKET" BROWN, FACTORY EXTREME/GHP/FLY, W BOUNTIFUL, UT
3 ZACHARY (NASTY Z) FRIER, NO HYPE BIKES, ABBOTSFORD, BC CAN
4 BRETT "GO HARD" CUNARD, , VICTORIA, BC CAN
5 RYAN (SNACKMAN) SIMPSON, HOT SAUCE RACING, BOZEMAN, MT
6 RILEY WULFF, TOP GUNS, LANGLEY, BC CAN
7 ALEX (FLASH) GRECHT, FORMULA/FLY, PARKSVILLE, BC CAN
8 TRISTAN LINDSAY, DIABLOS, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
11 NOVICE Total Riders = 5 Groups = 1
1 ALEX SCOTT, , GARIBALDIE HIGHLANDS, BC
2 RYAN ATKINSON, , VICTORIA, BC CAN
3 JAYDEN DYCK, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
4 BREANNA VRIEND, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
11 INTER Total Riders = 16 Groups = 3
1 SPENCER SILLARS, , SURREY, BC CAN
2 MACKENZIE MOTA, VELOCITY CYCLE, EDMONTON, AB CAN
3 JACK CORMACK, , GARIBALDI HIGHLANDS, BC
4 KAELAN FITZSIMMONS, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
5 JORDAN ISAAC, , WEST KELOWNA, BC CAN
6 CHASE "BAM BAM" BREEDEN, , PRINCE GEORGE, BC CAN
7 NOLAN CUMMINGS, , VERNON, BC CAN
8 JORDAN "THE BOUNTY HUNTER" ANDERSON, , PRINCE GEORGE, BC CAN
11 EXPERT Total Riders = 17 Groups = 3
1 BRENDEN "QUICKFLASH" RUSSELL, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
2 AIDAN "THE ANIMAL" WEBBER, DIABLOS RACING, COMOX, BC CAN
3 RIZDIN (THE ROCKSTAR) MILLER, RIDGE BROTHERS RACING, ALBANY, OR
4 JACOB MURRAY, , BRACKENDALE, BC CAN
5 JARRED "JJ" SIMMONS, , TACOMA, WA
6 AUSTEN NICKERSON, , PRINCE GEORGE, BC CAN
7 LUKAS FERGUSON, , NANAIMO, BC CAN
8 ROBERT SHERWOOD, HYPER BICYCLES, SONOMA, CA
12 INTER Total Riders = 12 Groups = 2
1 TEEGAN CHAMBERLAIN, , KELOWNA, BC CAN
2 GAVIN ROWELL, , PRINCE GEORGE, BC CAN
3 RILEY CLARK, , VERNON, BC CAN
4 MATTHEW "MATT DAWG" HOFF, RIVER VALLEY BMX, ORTING, WA
5 JACE PHILLIPS, , KAMLOOPS, BC CAN
6 JACK BRADLEY, PRO BMX, NANAIMO, BC CAN
7 BRODIE NEWMAN, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
8 JACK CARON, , KELOWNA, BC CAN
12 EXPERT Total Riders = 15 Groups = 3
1 ZACH (THE HESSIAN) HAYMOND, EXTREME GO RIDE, W JORDAN, UT
2 JULIAN (J DOG) STEPHENSON, THE BIKE MASTER, TACOMA, WA
3 KONRAD OYEN, WRECKING CREW, KELOWNA, BC CAN
4 KASPER WOOLLEY, CANADIAN BIKE SUPPLY, SQUAMISH, BC CAN
5 ROBBIE (AIRPORT) SIMPSON, HOT SAUCE RACING, BOZEMAN, MT
6 BENJAMIN LESLIE, DIABLOS RACING, NANAIMO, BC CAN
7 LYNDEN CHARTRAND, , PRINCE GEORGE, BC CAN
8 DILLON BUTCHER, DAD, NANAIMO, BC CAN
13 NOVICE Total Riders = 5 Groups = 1
1 KIERA WILKINSON, , ARMSTRONG, BC CAN
2 TANNER BOWEN, UNION CYCLE, KELOWNA, BC CAN
3 DAYTON WALLACH, , KELOWNA, BC CAN
4 JAKE "THE RATTLESNAKE" SPENCE, KRAPPWEASEL/SKYRIDE, VERNON, BC CAN
13 INTER Total Riders = 11 Groups = 2
1 ENZO BRACKLOW, RUCKUS BIKE SHOP, PRICE GEORGE, BC CAN
2 ZACKARY FIERET, , COURTENAY, BC CAN
3 ANTONIO ZANCHETTA, , PARKSVILLE, BC CAN
4 LIAM HOBBS, VELOCITY, EDMONTON, AB CAN
5 TAYLOR BROWN, , DELTA, BC CAN
6 DARWIN CARDIFF, , SQUAMISH, BC CAN
7 ADAM "THE ICE MAN" EKMAN, BAKERVIEW BMX, SNOHOMISH, WA
8 JACOB FAGRIE, CAN-CYCLEPATH NATIONAL B, SALMON ARM, BC CAN
13 EXPERT Total Riders = 13 Groups = 2
1 CHASE SHERRINGTON, , PORT COQUITLAM, BC CAN
2 ALEX TOUGAS, FACTORY YESS/FLY, PITT MEADOWS, BC CAN
3 HAYDEN "THE HOTROD" BROWN, FACTORY EXTREME/GHP/FLY, W BOUNTIFUL, UT
4 SPENCER SCHMIDT, CANADIAN BIKE SUPPLY, WESTBANK, BC CAN
5 KOLTON ESMAY, , KENT, WA
6 MONROE "FLYING MONKEY" HUTTON, CBS/HYPER BIKES, LANGLEY, BC CAN
7 JAROD STOWELL, , KELOWNA, BC CAN
8 BOBBY WORTH, , ABBOTSFORD, BC CAN
14 INTER Total Riders = 3 Groups = 1
1 DAYTON SPANIER, , SAANICHTON, BC CAN
2 DAYTON WINTERS, SMX OPTICS, DELTA, BC CAN
3 KYLE ROWELL, , PRINCE GEORGE, BC CAN
14 EXPERT Total Riders = 22 Groups = 4
1 CHRISTIAN (SPARKPLUG) YOUNG, DIABLOS RACING, PASCO, WA
2 (RAGIN) SAGE GREEN, RIDERS CHOICE BIKES-GHP-, REDMOND, OR
3 JOE "MANGO" FINAMORE, RHINO CHIROPRACTIC, KELOWNA, BC CAN
4 NATHAN MARTIN, WRECKING CREW, FALKLAND, BC CAN
5 CHASE KELLN, , AIRDRIE, AB CAN
6 ANDY MCKEEVER, , GREAT FALLS, MT
7 TYSON WHITE, ALBERTA CRUPI, RED DEER, AB CAN
8 JARED (GINGERBREAD MAN) OBERNDORF, YESS/ACTIONCOACH, SURREY, BC CAN
15 INTER Total Riders = 3 Groups = 1
1 JUSTIN MAINVILLE, CRAZY HORSE CASING, SYLVAN LAKE, AB CAN
2 JOSHUA BREEDEN, , PRINCE GEORGE, BC CAN
3 SAUL LINGREN, , MONTE LAKE, BC CAN
15 EXPERT Total Riders = 18 Groups = 3
1 DRAVEN "THE HITMAN" HEITT, OZONE, KELOWNA, BC CAN
2 HAYDEN MECHIELSEN, THE BIKE MASTER, LANGLEY, BC CAN
3 KYLE MURPHY, INTENSE/FLY, SURREY, BC CAN
4 JARED ENNIS, , COQUITLAM, BC CAN
5 DAKOTA MARTIN, LOOKING, KELOWNA, BC CAN
6 MACKAY LESLIE, DIABLOS RACING, NANAIMO, BC CAN
7 TREY MITCHELL, RBR BMX, ALOHA, OR
8 TANNER VANDENHOVEN, SHAKLEE, DIDSBURY, AB CAN
16 INTER Total Riders = 3 Groups = 1
1 SPENCER "GINGA NINJA" ROSKO, , AIRDRIE, AB CAN
2 JEREMY CLARK, KRAPPWEASEL/SKYRIDE, VERNON, BC CAN
3 NATHAN ALEXANDER, , KAMLOOPS, BC CAN
16 EXPERT Total Riders = 11 Groups = 2
1 HUNTER (WILD THING) MCGILL, NEMA/SPY/LEATT, NANAIMO, BC CAN
2 JUSTIN TUCHSCHERER, B&P CYCLE, CHESTERMERE, AB CAN
3 MITCHELL VIPOND, PRO BMX, NANAIMO, BC CAN
4 KEVIN (CRAIG A NATOR) CRAIG, PHOENIX PRO CYCLES, PORTLAND, OR
5 JAMES PALMER, FACTORY YESS/FLY, N VANCOUVER, BC CAN
6 LUKAS HINES, FORMULA/FLY, BURIEN, WA
7 TANOR MILLIGAN, CAN-ALBERTA CRUPI, RED DEER, AB CAN
8 CALVIN MCRAE, , ST ALBERT, AB CAN
17-18 EXPERT Total Riders = 14 Groups = 2
1 BRANDON KERIK, NEMA INTERNATIONAL, AIRDRIE, AB CAN
2 BRANDON REID, FORMULA/FLY, VICTORIA, BC CAN
3 ZACKARY (DOWNTOWN) BROWN, BMX ELITE, BONNEY LAKE, WA
4 RYAN MURPHY, FACTORY YESS/FLY, SURREY, BC CAN
5 DAYTON (OHIO) PETERSON, ONEAL/AZONIC, CALGARY, AB CAN
6 BRENDEN DAVIES, DIABLOS RACING/NEMA, LUMBY, BC CAN
7 COLTEN STOWELL, , KELOWNA, BC CAN
8 MYLES (DA BO$$) RIDGE, RIDGE BROTHERS RACING, PORTLAND, OR
19-27 INTER Total Riders = 5 Groups = 1
1 JASON COOK, COOK BROTHERS RACING, SUMAS, WA
2 JUSTIN WARNAAR, , KELOWNA, BC CAN
3 MICHAEL BAILEY, , SQUAMISH, BC CAN
4 CHRIS JEFFERY, , VICTORIA, BC CAN
19-27 EXPERT Total Riders = 10 Groups = 2
1 ROBBY PATTERSON, EXTREME TEAM/GHP/FLY, ROY, UT
2 BRANDON " B LITTLE" LITTLE, FACTORY SUPERCROSS, NANAIMO, BC CAN
3 PAUL GOEBEL, PRO BMX, SURREY, BC CAN
4 CASEY WOODS, , VERNON, BC CAN
5 CHRIS ESSEX, CBS, SURREY, BC CAN
6 CAMERON (TORCH) JOHNSTON, DIABLOS RACING/NEMA, MOUNT VERNON, WA
7 DANIEL PATTERSON, FACTORY EXTREME/GHP/FLY, ROY, UT
8 MATT MCCORMACK, CAN-AVENT/OZONE, KELOWNA, BC CAN
36-40 INTER Total Riders = 4 Groups = 1
1 ROB BROOKS, , VICTORIA, BC CAN
2 CHRIS "MELTDOWN" MELTON, DROP_N_ZONE, BELLINGHAM, WA
3 NASH "THE CRASH" COLLEE, DIABLOS RACING, KELOWNA, BC CAN
36-40 EXPERT Total Riders = 5 Groups = 1
1 LEONARD "SARGE" KILGOUR, CANADIAN BIKE SUPPLY/FLY, SURREY, BC CAN
2 GERRY ERICKSON, TEAM MISBEEHAVIN, LANGLEY, BC CAN
3 BRAD MOORE, G.H.Y. BIKES, ELLENSBURG, WA
4 BRENT (B2) BARTON, EXTREME GO RIDE, MIDVALE, UT
41 & OVER INTER Total Riders = 6 Groups = 1
1 GARY "EGGMAN" EKMAN, BIKEMASTER, SNOHOMISH, WA
2 RAYMOND ONG, URBAN MENACE, SURREY, BC CAN
3 TONY TAYLOR, , SURREY, BC CAN
4 DEAN "D-BOTT" BOTTERILL, KRAPPWEASEL.SKYRIDE, COLDSTREAM, BC CAN
5 BRIAN SISK, RIDGE BROS SUPERCROSS, HAPPY VALLEY, OR
41 & OVER EXPERT Total Riders = 4 Groups = 1
1 STEVE (MOTO WRESTLER) BOURKE, BLACK BOX IND/ESP, KENT, WA
2 JUSTIN ALVEY, EXTREME GO RIDE, LAYTON, UT
3 JEFF BABUIN, CRUPI CANADA, PENTICTON, BC CAN
Team Results
Factory Team Results for
CANADIAN GRANDS
on 10/09/2011 at 8:01:00 AM
Finish Team Name Points
1 FACTORY EXTREME/GHP/FLY 174
Bike Shop Team Results for
CANADIAN GRANDS
on 10/09/2011 at 8:01:00 AM
Finish Team Name Points
1 CAN-THE WRECKING CREW 184
2 THE BIKE MASTER 182
3 CAN-CANADIAN BIKE SUPPLY 179
4 DIABLOS RACING 160
5 BMX ELITE 159
6 CAN-ALBERTA CRUPI 26
Trophy Team Results for
CANADIAN GRANDS
on 10/09/2011 at 8:01:00 AM
Finish Team Name Points
1 TEAM SQUAMISH 156
2 PRO BMX 154
3 RIDGE BROTHERS RACING 123
4 LANGLEY TOP GUNS 106
5 UNION CYCLE 72