Sea to Sky Nationals
June 03, 2016 - June 05, 2016
- Entry Fee: $35.00 CAD
-
Description:
Sea to Sky Nationals
Executive Suites Squamish
40900 Tantalus Rd
Squamish, British Columbia V8B0R3
Rate $139.00
Please mention "BMX Canada" to receive the discounted rateRates quoted are per suite, per night. One Bedroom rates are based on single or double occupancy; an additional charge of $15.00 per person (age 18+), per night, will apply to guestrooms with 3 guests or more. Children under 18 years of age stay free when accompanied by an adult.
Room rates are quoted in Canadian funds; rates are NET, Non Commissionable. All rates are subject to taxes of 15.00%. Taxes are subject to change.
SUITES
We are a 3 ½ Star all-suite hotel property featuring condo-style accommodations. All suites feature:
- Private, covered balcony to enjoy dramatic mountain views
- Kitchens equipped for preparing an elaborate dinner, a full breakfast and everything in between
- Cozy Fireplaces, intimate dining areas and comfortable living areas perfect for small group gatherings
- Queen Bed PLUS a queen-size pull-out sofa bed in each suite
RESORT AMENITIES
A resort destination with a full range of services allowing guests to relax and re-energize after a fun day out:
- Complimentary WiFi
- On-site restaurant: Living Room Restaurant & Lounge serving Breakfast, Lunch & Dinner daily
- Heated Outdoor Pool, Hot Tub & 24hr newly renovated Fitness Centre
- Expansive Grounds perfect for a relaxing nature walk
Race Results
Race Date: 2016-06-03
Rider Results
Sea To Sky PreRace
4 Balance Bike Total Riders = 4 Groups = 1
3 Balance Bike Total Riders = 5 Groups = 1
1-2 Balance Bike Total Riders = 2 Groups = 1
11-12 Mixed Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 TEIGEN PASCUAL, SUPERCROSS CANADA, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 ALEXIS LEIJA, JET RACING, FERNLEY, NV
- 3 LOCHLUN WARREN, MCCOOS WHISTLER, WHISTLER, BC
7-8 Open Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 ERIC DROTAR, SURREY, BC
- 2 COLE POBURAN, SQUAMISH BMX, SQUAMISH, BC
- 3 ISAAC PEDDLE, SONIC BMX, SAMMAMISH, WA
- 4 MARQUEZ GONZALEZ, PENTICTON, BC
31-35 Women Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ANGEL WILLIAMS-STEFFANI, JET RACING, CHICO, CA
- 2 DALLAS GILES, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 3 JANELLE ERWIN, NANAIMO, BC
36-40 Women Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 ERIN TIERNEY, MT CURRIE, BC
- 2 MIRIAM BAILEY, SQUAMISH, BC
- 3 JODY WARREN, MCCOOS WHISTLER, WHISTLER, BC
- 4 ELISSA ROBINSON, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 5 LANA KUIVENHOVEN, LANGLEY, BC
8 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 BRODY MCLEAN, SPEEDLINE CANADA, OSOYOOS, BC
- 2 CLAYTON DAVIES, 1STR8 RACING/YESS, VICTORIA, BC
- 3 JESSE KUHN, PRINCETON, BC
10 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 MIKE (THE BULLDOG) BRYANT, CEEZNW, J&R BICYCLES, VANCOUVER, WA
- 2 JAGGER BUCY, CEEZ NW, J&R BICYCLES, SNOQUALMIE, WA
- 3 ALEX (LIGHTNING BOLT) DUTY, BALLISTIC BMX, BONNEY LAKE, WA
26-30 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ERIC BEAUDOIN, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 2 JONATHAN MILBURN, DOUBLECROSS, CUMBERLAND, BC
- 3 BYRON BILTON, NANAIMO, BC
41-45 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 WILLIAM JONES, FACTORY YESS, N VANCOUVER, BC
- 2 IAN TIERNEY, MT CURRIE, BC
- 3 BRIAN GOLDSTONE, SQUAMISH, BC
- 4 JAY GILES, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
46-50 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 STEVE CLARK, BUCKLEY, WA
- 2 JAYSON LOCKYER, KUWAHARA CANADA, LANGLEY, BC
- 3 SEAN HARRISON, KELOWNA, BC
5 & Under Novice Total Riders = 22 Groups = 4
- 1 BLAKE BENNS, PEMBERTON, BC
- 2 MADDEN WOOD, NANAIMO, BC
- 3 TANNER KINSELLA, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 4 OLIVER MCINNES, LANGLEY, BC
- 5 TAYVIN IHAKSI, PEMBERTON, BC
- 6 JACOB KUYVENHOVEN, LANGLEY, BC
- 7 KYSON STEVENSON, CHEMANIUS, BC
- 8 KYLER STOCKS, KELOWNA, BC
6 Novice Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 MASON MCINTYRE, FV BALANCE BIKES.COM, LANGLEY, BC
- 2 RYDER SOROKA, KELOWNA, BC
- 3 COLE CHURA, SURREY, BC
- 4 LEVI CRUICKSHANK, NANAIMO, BC
- 5 ARLEIGH KEMP, PEMBERTON, BC
- 6 RYDER KENT, SQUAMISH, BC
- 7 PATRICK LARKIN, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
7 Novice Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 SPENCER TODD, SQUAMISH, BC
- 2 COHEN MOONEY, VI RACING, NANAIMO, BC
- 3 VICTOR MILLER, SQUAMISH, BC
- 4 COLTON VANDEKERKHOVE, SURREY, BC
- 5 BRAYDEN HARMISON, ABLE RIDGE FALLING, NANAIMO, BC
- 6 KAI BIENIAS-SJOBLOM, VANCOUVER, BC
- 7 RILEY DREVER, SQUAMISH, BC
- 8 INDIA NICKOL, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
8 Novice Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 TANNEN DESBRISAY, PEMBERTON, BC
- 2 EVAN CLOSE, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 3 OWEN MCLAUGHLIN, WHISTLER, BC
- 4 NOAH DEL FANTE, NORTH VANCOUVER, BC
9 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 RILEY HARMISON, ABLE RIDGE FALLING, NANAIMO, BC
- 2 EWEN STEEL, COMOX, BC
- 3 DAVID FULLER, NORTH VANCOUVER, BC
10 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 SUMMER MACMULLEN, INSPIRE BMX, MAPLE RIDGE, BC
- 2 RYAN GRIMM, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 3 GRACE MURPHY, LANGLEY, BC
12 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 NATASHA WALKER, FURRY CREEK, BC
- 2 JOSHUA SCHOFIELD, SURREY, BC
- 3 KYLEIGH BOYLAN, GHP ALBERTA, INNISFAIL, AB
41-45 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 MATHEW MILLER, SQUAMISH, BC
- 2 KEVIN KINSELLA, LANGLEY, BC
- 3 BRAD FIDDICK, KAMLOOPS, BC
5 & Under Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 LUCAS CLOSE, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 2 ZANE MCLEAN, OSOYOOS, BC
- 3 HAYDEN MESSERE, DIABLOS/YESS RACING, KAMLOOPS, BC
6 Intermediate Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 FINLEY MCHALE-BOULTER, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 2 JENSON MCGREGOR, UNIQUE RACING, LANGLEY, BC
- 3 JOSIAH KUHN, PRINCETON, BC
- 4 RYAN LEFTERUK, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 5 MICAH FRANKO, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 6 CARSEN HARVIE, DOUBLECROSS, LANGLEY, BC
- 7 SEBASTIAN SCHULZE, NORTH VANCOUVER, BC
7 Intermediate Total Riders = 15 Groups = 3
- 1 JAMES MCINTYRE, FV BALANCE BIKES.COM, LANGLEY, BC
- 2 BENJAMIN FLASER, SQUAMISH, BC
- 3 NICOLAI MARTINEZ, 1STR8/YESS/SEI/PROSTART, VICTORIA, BC
- 4 NOAH MILNER, PEMBERTON, BC
- 5 GAVIN NILES, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 6 AIDAN WAUGH, NANAIMO, BC
- 7 VON RANDALL WHITE, NANAIMO, BC
- 8 MARSHALL ERWIN, NANAIMO, BC
8 Intermediate Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 CLAYTON DAVIES, 1STR8 RACING/YESS, VICTORIA, BC
- 2 SAM TIERNEY, MOUNT CURRIE, BC
- 3 SPENCER MARTEL, N VANCOUVER, BC
- 4 TRISTAN WALKER, FURRY CREEK, BC
- 5 TUCKER VASS, NANAIMO, BC
- 6 TRAVIS BENNS, PEMBERTON, BC
9 Intermediate Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 JAMES MCGUIRE, VI RACING, NANAIMO, BC
- 2 JOHNNY BION-HANSON, UNIQUE RACING, LANGLEY, BC
- 3 ELLIOTT VARNER, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 4 SEAN MCINTOSH, EVOLUTION, MT CURRIE, BC
- 5 TRAVIS RICHMOND, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 6 TY GODLEY, DIABLOS, NANAIMO, BC
10 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 DECLAN SCULLY, NORTH SHORE BMX, BURNABY, BC
- 2 SENNA JONES, 1STR8, N VANCOUVER, BC
- 3 BRYCEN FLEMING, SURREY, BC
11 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 SAMI TEITZEL, PEMBERTON, BC
- 2 COLE FRIESEN, 1ST8?YESS, VICTORIA, BC
- 3 MORGAN LESSARD, LANSDOWNE APPLIANCE, VICTORIA, BC
12 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 GRAYDON PETRIE, PEMBERTON, BC
- 2 COOPER MCLEAN, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 3 JAXON DOBROVITS, VICTORIA, BC
15 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ALONSO PEREZ, GARBANZO BIKE AND BEAN, PEMBERTON, BC
- 2 HARRISON FEDORIW, VICTORIA, BC
- 3 JEREMY SCOFFINS, COQUITLAM, BC
41-45 Intermediate Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 BRAYDON TAYLOR, FIRST STR8, VICTORIA, BC
- 2 IAN TIERNEY, MT CURRIE, BC
- 3 DAN BOUCH, SURREY, BC
- 4 SHAWN BOWERS, SPOKANE, WA
- 5 CRAIG ROBARTS, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 6 PETER KUYVENHOUEN, LANGLEY, BC
8 Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 RHYAN BARFOOT, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 2 TESS BAILEY, BALLISTIC BMX, LAKE TAPPS, WA
- 3 KAILA MURRAY, BRACKENDALE, BC
- 4 ALEXANDRA MCLEOD, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
10 Girls Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 KEILEY (SUGAR COOKIE) SHEA, 316 RACING/GT, LA HABRA, CA
- 2 SYDNEY(GARAGE SALE) GARONZIK, LAWMAN BIKES, AUBURN, WA
- 3 EMILY BELL, DIABLOS, NANOOSE BAY, BC
- 4 NICOLE MCLEOD, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 5 NATASHA MILLER, INSPIRE BMX, COQUITLAM, BC
- 6 ROSALIE BEAUDOIN, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 7 REBECCA BEATON, GARBANZO BIKE AND BEAN, PEMBERTON, BC
11 Girls Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 MAKAYLA(DA BOMB) BROSIUS, UFO/KALTIRE/REDBARN, VICTORIA, BC
- 2 DELANEY JONES, CRUPI TEAM GREEN CANADA, ARDROSSAN, AB
- 3 GRACE FIDDICK, DIABLOS, KAMLOOPS, BC
13 Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 TEIGEN PASCUAL, SUPERCROSS CANADA, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 MOLLY SIMPSON, RED DEER, AB
- 3 BAILEY GOLDSTONE, SQUAMISH, BC
- 4 ALEXIS LEIJA, JET RACING, FERNLEY, NV
15-16 Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 MAJA WOOLLEY, SQUAMISH, BC
- 2 ELIZABETH BOWERS, SPOKANE, WA
- 3 ANGEL WILLIAMS-STEFFANI, JET RACING, CHICO, CA
- 4 TIGERLILY NOBLE, MT CURRIE, BC
6 Expert Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DAMIEN COMEAU, AUSTIN ACES, SNOQUALMIE, WA
- 2 OSCAR ENGEL, CHILLIWACK, BC
- 3 DOMINIC BUCH, RACER ARMY, VICTORIA, BC
8 Expert Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 ISAAC PEDDLE, SONIC BMX, SAMMAMISH, WA
- 2 JACK CERNEY, MAPLE RIDGE CYCLE, COQUITLAM, BC
- 3 AUSTIN CORNBILL, UFO, CAMPBELL RIVER, BC
- 4 TORAN EDWARDS, VERNON, BC
- 5 BRODY MCLEAN, SPEEDLINE CANADA, OSOYOOS, BC
- 6 KEEGAN TONN, KELOWNA, BC
- 7 MARQUEZ GONZALEZ, PENTICTON, BC
9 Expert Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 LUKE SOWPAL, DIABLOS RACING, MERRITT, BC
- 2 BRYANT (THE SNIPER) JOHNSON, UPRIGHT/TRINITY BIKES, BEND, OR
- 3 DANE JEWETT, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 4 RYLEY COFIELD, SPEEDLINE CANADA, NANAIMO, BC
- 5 GRIFFIN TULK, SQUAMISH, BC
- 6 FELIX BEAUDOIN, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
10 Expert Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 RYAN RAYMONT, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, PENHOLD, AB
- 2 TEGAN CRUZ, EVOLUTION WHISTLER, PEMBERTON, BC
- 3 TRENT THIESSEN, SUPERCROSS/SPEEDLINE, SALMON ARM, BC
- 4 MIKE (THE BULLDOG) BRYANT, CEEZNW, J&R BICYCLES, VANCOUVER, WA
- 5 JAGGER BUCY, CEEZ NW, J&R BICYCLES, SNOQUALMIE, WA
- 6 ROBBIE TRIBE, GRUBWEAR, MT CURRIE, BC
- 7 JUSTIN YARETZ, DIABLOS RACING, CUMBERLAND, BC
- 8 COLE POBURAN, SQUAMISH BMX, SQUAMISH, BC
11 Expert Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 EVAN YARETZ, DIABLOS RACING, CUMBERLAND, BC
- 2 CARSON KOWASKI, GHP ALBERTA, INNISFAIL, AB
- 3 TRISTAN STOREY, GHP CANADA, OKOTOKS, AB
12 Expert Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 ERIC DROTAR, SURREY, BC
- 2 JORDAN TULK, SQUAMISH, BC
- 3 JACKSON GOLDSTONE, SQUAMISH, BC
- 4 SAMUEL WATSON, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 5 CALEB ARMITAGE, SPEEDLINE CANADA, PARKSVILLE, BC
13 Expert Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 RIELY(RIPPIN) BROSIUS, UFO/KALTIRE/REDBARN, VICTORIA, BC
- 2 JAKOB JEWETT, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 3 CHRISTOPHER BEATON, GARBANZO BIKE AND BEAN, PEMBERTON, BC
- 4 MARK SHIELDS, N VANCOUVER, BC
- 5 STYLES JOHNSTON, PRINCE GEORGE, BC
- 6 JEREMY POPE, TEAM UFO, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
14 Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 RILEY SHEA, 316 RACING/GT, LA HABRA, CA
- 2 LUCAS CRUZ, EVOLUTION WHISTLER, PEMBERTON, BC
- 3 ISAAC DROTAR, SURREY, BC
- 4 JACOB LOCKYER, KUWAHARA CANADA, LANGLEY, BC
15 Expert Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 GAVIN ODRISCOLL, VICTORIA, BC
- 2 BRAYDEN FRIESEN, 1STR8/YESS, VICTORIA, BC
- 3 CHASE BREEDEN, KUWAHARA BMX, PRINCE GEORGE, BC
16 Expert Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 BENDIGO NOBLE, MT CURRIE, BC
- 2 JACOB MURRAY, BRACKENDALE, BC
- 3 BENJAMIN CHARLTON, 1STR8 YESS, VICTORIA, BC
Rider Results
Sea To Sky National #1
5 & Over Balance Bike Total Riders = 2 Groups = 1
4 Balance Bike Total Riders = 4 Groups = 1
3 Balance Bike Total Riders = 9 Groups = 2
1-2 Balance Bike Total Riders = 6 Groups = 1
A Pro Total Riders = 11 Groups = 6
- 1 JOSHUA (KLATTY DADDY) KLATMAN, RRP BMX, PORT ORCHARD, WA
- 2 MANI KAWAGUCHI, VERNON, BC
- 3 BRANDON REID, SEI BMX, COBBLE HILL, BC
- 4 HUNTER (WILDTHING) MCGILL, PURE FACTORY CANADA, NANAIMO, BC
- 5 JOE RASMUSSEN, DOUBLECROSS, LANGLEY, BC
- 6 NATE BERKHEIMER, THE CREATIVE RIDE, MAPLE RIDGE, BC
- 7 CHASE HARRISON, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, RED DEER, AB
- 8 HAYDEN MECHIELSEN, FACTORY YESS, LANGLEY, BC
7-8 Mixed Open Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 TESS BAILEY, BALLISTIC BMX, LAKE TAPPS, WA
- 2 GAVIN NILES, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 3 COLTON MCHATTEN, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 4 MAKAYLA AUSTIN, AUSTIN ACES/ANSR/ATLAS, SUMNER, WA
11-12 Mixed Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ALEXIS LEIJA, JET RACING, FERNLEY, NV
- 2 KEILEY (SUGAR COOKIE) SHEA, 316 RACING/GT, LA HABRA, CA
- 3 BLAKE KLASSEN, MERRITT, BC
13-14 Mixed Open Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 "ULTRA" VIOLET CEJALVO, FACTORY YESS, SURREY, BC
- 2 ELIZABETH BOWERS, SPOKANE, WA
- 3 MOLLY SIMPSON, RED DEER, AB
- 4 BREANNA VRIEND, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 5 ADICUS BIRD, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, ROYSTON, BC
- 6 HALLE "RED ROOSTER" PELLAND, MT VERNON, WA
9-10 Open Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 MIKE (THE BULLDOG) BRYANT, CEEZNW, J&R BICYCLES, VANCOUVER, WA
- 2 LEVI HUVARD, FACTORY DAYLIGHT CYCLES, CAMARILLO, CA
- 3 GABRIEL TRERISE, BLACK BOX/BASIC/FLY, SHERWOOD, OR
- 4 OLIVER JACKSON, FACTORY DAYLIGHT CYCLES, CALGARY, AB
- 5 COLE POBURAN, SQUAMISH BMX, SQUAMISH, BC
- 6 ALEX (LIGHTNING BOLT) DUTY, BALLISTIC BMX, BONNEY LAKE, WA
- 7 JACK WELIKOKLAD, DAYLIGHT CYCLES CO-FACTORY, RED DEER, AB
- 8 CASEY DAHLBERG, NORTHWEST BMX, SILVERTON, OR
11-12 Open Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 DIEGO "THE CANADIAN KID" CEJALVO, FACTORY YESS, SURREY, BC
- 2 WILLIAM WELIKOKLAD, FACTORY DAYLIGHT CYCLES, RED DEER, AB
- 3 CARSON KOWASKI, GHP ALBERTA, INNISFAIL, AB
- 4 TRISTAN STOREY, GHP CANADA, OKOTOKS, AB
- 5 JAYDEN SHELDRAKE, DIABLOS RACING, ABBOTSFORD, BC
15-16 Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 NICHOLAS BERARDUCCI, OKOTOKS, AB
- 2 TYLER BLAESI, BIKEMASTER, BONNEY LAKE, WA
- 3 CONNOR WENSEL, EDMONTON, AB
11-12 Girls Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 BRIANNA VALENTINE, LAWMAN BIKES, ROCHESTER, WA
- 2 SHELBY RICHARDSON, ICE ANDERSON'S 209, STOCKTON, CA
- 3 AUBREY (THE HURRICANE) RAYNER, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, PARKSVILLE, BC
15-16 Girls Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 ALISON GRECHT, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, PARKSVILLE, BC
- 2 ASHLYN MORROW, COEUR D ALENE, ID
- 3 KALI(BAT GIRL) LEWIS, COB/FINDLAY/MCDONALDS, KINGMAN, AZ
- 4 ALLY CHURKO, DIABLOS RACING, NANAIMO, BC
21-25 Women Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 GABRIELLE MIKKELSEN, LAWMAN/ROGUE RACING, EUGENE, OR
- 2 DALLAS GILES, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 3 JENNIFER(PUNKER) MANSON, KUWAHARA CANADA, PRINCE GEORGE, BC
- 4 (SUPER)CALLIE MUELLER, BALLISTIC BMX, EVERETT, WA
36-40 Women Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 BETHANY PRICE, BLACK BOX/BASIC/FLY, MILWAUKIE, OR
- 2 CORAL LESSARD, BALLISTIC BMX, LANGLEY, BC
- 3 ANGELA POTSKIN, YESS/1STR8/SEI/PROSTART, MILL BAY, BC
41-45 Women Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ERIN TIERNEY, MT CURRIE, BC
- 2 MIRIAM BAILEY, SQUAMISH, BC
- 3 BEA LINDSAY-HAWKINS, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
7 & Under Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ASHTON (FIREBALL) DUTY, BALLISTIC BMX, BONNEY LK, WA
- 2 MILLER CAMERON, LANGLEY, BC
- 3 DAMIEN COMEAU, AUSTIN ACES, SNOQUALMIE, WA
8 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 WILL HUTTON, DIRT DEMON, DELTA, BC
- 2 TYLER COLBERN, AUSTINACES/ANSR/ATLAS, TACOMA, WA
- 3 TREVOR HOFFMAN, RIDGE BROS RACING, WILSONVILLE, OR
- 4 BRODY MCLEAN, SPEEDLINE CANADA, OSOYOOS, BC
10 Cruiser Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 LEVI HUVARD, FACTORY DAYLIGHT CYCLES, CAMARILLO, CA
- 2 MIKE (THE BULLDOG) BRYANT, CEEZNW, J&R BICYCLES, VANCOUVER, WA
- 3 ROBBIE TRIBE, GRUBWEAR, MT CURRIE, BC
- 4 KADEN (BAMBAM)LEWIS, COB/FINDLAY/MCDONALDS, KINGMAN, AZ
- 5 ALEX (LIGHTNING BOLT) DUTY, BALLISTIC BMX, BONNEY LAKE, WA
- 6 JAGGER BUCY, CEEZ NW, J&R BICYCLES, SNOQUALMIE, WA
- 7 DYLAN (ALFALFA) GASCA, BMX ELITE, BUCKLEY, WA
11 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 KHARI DAWSON, SGHY BIKE, SEATTLE, WA
- 2 COLIN MCELYEA, SCOTTSDALE, AZ
- 3 KAI ALTENDORF, RRP BMX GATES, EVERETT, WA
- 4 JORDAN HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 5 CALEB JONES, CRUPI TEAM GREEN CANADA, ARDROSSAN, AB
13 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 JARREN ABEL, KUWAHARA, GRAHAM, WA
- 2 MITCHEL LANDRY, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, NANAIMO, BC
- 3 MIKKEL DEVORE, SPOKANE, WA
- 4 STEVEN FRANK, BMX ELITE, BONNEY LAKE, WA
- 5 BRANDON DALY, NORTHWEST BMX, NORTH BEND, WA
14 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 JACOB ZOLL, LAWMAN, SEATAC, WA
- 2 TYSIN WILLIAMS, BALLISTIC BMX, PORT ORCHARD, WA
- 3 RILEY SHEA, 316 RACING/GT, LA HABRA, CA
16 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 TYLER ("T-MAC") MCGUIRE, BFR/BELLFLOWER BICYCLES, GARDEN GROVE, CA
- 2 BRANDON LOUDERMILK, FAITH DRIVEN RACING, SALEM, OR
- 3 NICOLAS HARRISON, CYCLEPATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
31-35 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 CID MARTINEZ, 1STR8/YESS/SEI/PROSTART, VICTORIA, BC
- 2 GRANT BRERETON-STILES, FACTORY BOMBSHELL/AVENT, COQUITLAM, BC
- 3 JONATHAN MILBURN, DOUBLECROSS, CUMBERLAND, BC
- 4 BYRON BILTON, NANAIMO, BC
36-40 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 BRENT LEE, BMXTC/SOTACMICROMART, UNIVERSITY PLACE, WA
- 2 JACK DEYOUNG, G.H.Y BIKES, SEATTLE, WA
- 3 MIKE SMITH, NANAIMO, BC
- 4 JAY DURAN, BALLISTIC BMX, OMAK, WA
41-45 Cruiser Total Riders = 14 Groups = 2
- 1 WILLIAM JONES, FACTORY YESS, N VANCOUVER, BC
- 2 GERRY ERICKSON, BALLISTIC BMX, LANGLEY, BC
- 3 JON LINDBERG, BREMERTON, WA
- 4 JON RONDEAU, LAKE COUNTRY, BC
- 5 SCOTT HILL, DELTA, BC
- 6 ALAN BOX, WILD SCALLION EATERY, PENTICTON, BC
- 7 JEFF CLARKE, SPEEDLINE CANADA, SURREY, BC
- 8 RODNEY SPENCER, KODIAK CONCRETE/OCEANSIDE BMX, ERRINGTON, BC
46-50 Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 JEFF INGRAM, KELOWNA, BC
- 2 DINO MATTONI, FACTORY BAD ACE, PUYALLUP, WA
- 3 STEVE CLARK, BUCKLEY, WA
- 4 JAYSON LOCKYER, KUWAHARA CANADA, LANGLEY, BC
- 5 JAMES KRAINTZ, THE BIKE MASTER, LAKE STEVENS, WA
- 6 SEAN HARRISON, KELOWNA, BC
56-60 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 GREG (THE THRILL) MCGILL, ONYX, NANAIMO, BC
- 2 STEVE HALLIDAY, VICTORIA, BC
- 3 CHUCK PADGHAM, ALDERGROVE, BC
5 & Under Novice Total Riders = 22 Groups = 4
- 1 KYLER STOCKS, KELOWNA, BC
- 2 TAYVIN IHAKSI, PEMBERTON, BC
- 3 MADDEN WOOD, NANAIMO, BC
- 4 FINLEY LLOYD, MUM AND DAD, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 5 TANNER KINSELLA, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 6 JACOB KUYVENHOVEN, LANGLEY, BC
- 7 JAROD BION-HANSON, UNIQUE RACING, LANGLEY, BC
- 8 KYSON STEVENSON, CHEMANIUS, BC
6 Novice Total Riders = 14 Groups = 2
- 1 KYLIA SCHELLENBERG, ABBOTSFORD, BC
- 2 KAI JOYCE, NEW WESTMINSTER, BC
- 3 RYDER SOROKA, KELOWNA, BC
- 4 ADAM GUNS, LANGLEY, BC
- 5 MASON MCINTYRE, FV BALANCE BIKES.COM, LANGLEY, BC
- 6 LEVI CRUICKSHANK, NANAIMO, BC
- 7 COLE CHURA, SURREY, BC
- 8 LIAM HARRON, SURREY, BC
7 Novice Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 COLTON VANDEKERKHOVE, SURREY, BC
- 2 COHEN MOONEY, VI RACING, NANAIMO, BC
- 3 VICTOR MILLER, SQUAMISH, BC
- 4 KAI BIENIAS-SJOBLOM, VANCOUVER, BC
- 5 BRAYDEN HARMISON, ABLE RIDGE FALLING, NANAIMO, BC
- 6 INDIA NICKOL, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 7 MAX KIS-TOTH, CHEMAINUS, BC
- 8 RILEY DREVER, SQUAMISH, BC
8 Novice Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 TANNEN DESBRISAY, PEMBERTON, BC
- 2 BRAYDEN HARPER, ABBOTSFORD, BC
- 3 RYDER CONNELLY, NORTH SHORE BMX, NORTH VANCOUVER, BC
- 4 NOAH DEL FANTE, NORTH VANCOUVER, BC
- 5 EVAN CLOSE, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 6 ZANDER NUNES, KAOS BMX, DELTA, BC
- 7 LUKE MACKIE, NORTH VANCOUVER, BC
- 8 ELIJAH OTIS, SQUAMISH, BC
9 Novice Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 RILEY HARMISON, ABLE RIDGE FALLING, NANAIMO, BC
- 2 NICHOLAS GUNS, LANGLEY, BC
- 3 EWEN STEEL, COMOX, BC
- 4 JOHNNY MONTREUIL, ABBOTSFORD, BC
- 5 SODA CONTRERAS, LIONS BAY, BC
- 6 EVAN TSISSEREV, DAD, FURRY CREEK, BC
- 7 ERIC CICERI, VICTORIA, BC
- 8 DAVID FULLER, NORTH VANCOUVER, BC
10 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 SUMMER MACMULLEN, INSPIRE BMX, MAPLE RIDGE, BC
- 2 GRACE MURPHY, LANGLEY, BC
- 3 CALLAWAY FEDORIW, VICTORIA, BC
12 Novice Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 JOSHUA SCHOFIELD, SURREY, BC
- 2 KAMRAN SABET, NORTH VANCOUVER, BC
- 3 KYLEIGH BOYLAN, GHP ALBERTA, INNISFAIL, AB
- 4 NATASHA WALKER, FURRY CREEK, BC
- 5 PAIGE WOOD, OPTMEL, LANGLEY, BC
- 6 ALEXANDER JONES, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
46 & Over Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 MATHEW MILLER, SQUAMISH, BC
- 2 BARRY HIGHFIELD, UFO, LANGLEY, BC
- 3 SIMON CICERI, VICTORIA, BC
5 & Under Intermediate Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 COLTON MONTREUIL, ABBOTSFORD, BC
- 2 CONNOR BRERETON-STILES, MAPLE RIDGE CYCLE, COQUITLAM, BC
- 3 OLIVER CORNBILL, UFO, CAMPBELL RIVER, BC
- 4 LUCAS CLOSE, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 5 ZANE MCLEAN, OSOYOOS, BC
- 6 HAYDEN MESSERE, DIABLOS/YESS RACING, KAMLOOPS, BC
6 Intermediate Total Riders = 14 Groups = 2
- 1 TAOH COFIELD, SPEEDLINE CANADA, NANAIMO, BC
- 2 FINLEY MCHALE-BOULTER, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 3 NICHOLAS AUSTIN, AUSTIN ACES/ANSR/ATLAS, SUMNER, WA
- 4 SAMUEL TRERISE, BLACK BOX/BASIC/FLY, SHERWOOD, OR
- 5 ELLIOT PURICH, ROYSTON, BC
- 6 RYAN LEFTERUK, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 7 JOSIAH KUHN, PRINCETON, BC
- 8 KESLER BILTON, NANAIMO, BC
7 Intermediate Total Riders = 15 Groups = 3
- 1 AIDAN WAUGH, NANAIMO, BC
- 2 JAMES MCINTYRE, FV BALANCE BIKES.COM, LANGLEY, BC
- 3 BENJAMIN FLASER, SQUAMISH, BC
- 4 GAVIN NILES, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 5 NICOLAI MARTINEZ, 1STR8/YESS/SEI/PROSTART, VICTORIA, BC
- 6 NOAH MILNER, PEMBERTON, BC
- 7 KAMERON DROMBOLIS, LANGLEY, BC
- 8 MADDEN CRUICKSHANK, NANAIMO, BC
8 Intermediate Total Riders = 14 Groups = 2
- 1 LOGAN JOHNSON, DIRT DEMONZ, SURREY, BC
- 2 SPENCER MARTEL, N VANCOUVER, BC
- 3 GRADY MCINNES, LANGLEY, BC
- 4 TUCKER VASS, NANAIMO, BC
- 5 TRISTAN WALKER, FURRY CREEK, BC
- 6 LUCAS ZHOU, RICHMAND, BC
- 7 TREVOR HOFFMAN, RIDGE BROS RACING, WILSONVILLE, OR
- 8 LUCAS WOOD, MAPLE RIDGE CYCLERY, MISSION, BC
9 Intermediate Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 JAMES MCGUIRE, VI RACING, NANAIMO, BC
- 2 JOHNNY BION-HANSON, UNIQUE RACING, LANGLEY, BC
- 3 TRAVIS RICHMOND, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 4 ELLIOTT VARNER, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 5 GAVIN BARON, GHP CANADA, COQUITLAM, BC
- 6 LUCAS ZILCOSKY, ABBOTSFORD, BC
- 7 SEAN MCINTOSH, EVOLUTION, MT CURRIE, BC
- 8 BAILEY SMITH, NANAIMO, BC
10 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 SENNA JONES, 1STR8, N VANCOUVER, BC
- 2 DECLAN SCULLY, NORTH SHORE BMX, BURNABY, BC
- 3 BRYCEN FLEMING, SURREY, BC
11 Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 SAMI TEITZEL, PEMBERTON, BC
- 2 BLAKE KLASSEN, MERRITT, BC
- 3 COLE FRIESEN, 1ST8?YESS, VICTORIA, BC
- 4 ALEXANDER TOWN, N VANCOUVER, BC
- 5 MORGAN LESSARD, LANSDOWNE APPLIANCE, VICTORIA, BC
12 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 GRAYDON PETRIE, PEMBERTON, BC
- 2 JAXON DOBROVITS, VICTORIA, BC
- 3 COOPER MCLEAN, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 4 SEBASTIAN HORAK, NORTH VANCOUVER, BC
13 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 CADEN ALT, RIDGE BROTHERS RACING, VANCOUVER, WA
- 2 BENNETT MURPHY, NANAIMO, BC
- 3 TROY ROBARTS, GOON SQUAD, LANGLEY, BC
15 Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 ALONSO PEREZ, GARBANZO BIKE AND BEAN, PEMBERTON, BC
- 2 HARRISON FEDORIW, VICTORIA, BC
- 3 KYLAR ZIOLA, BALLISTIC BMX, ALDERSGROVE, BC
- 4 DALLEN IWASIUK, LANGLEY, BC
- 5 JOSEPH BENASTICK, KAMLOOPS, BC
36-40 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 RYAN MCLEAN, ABBOTSFORD, BC
- 2 BOBBY JOYCE, NEW WESTMINSTER, BC
- 3 CLAYTON STOREY, FIVE STOREY CONSTRUCTION, OKOTOKS, AB
41-45 Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 IAN TIERNEY, MT CURRIE, BC
- 2 DAN BOUCH, KUWAHARA, SURREY, BC
- 3 RAYMOND ONG, GHP CANADA, SURREY, BC
- 4 CRAIG ROBARTS, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 5 FRANCISCO RODRIGUEZ, BELLINGHAM BMX, BELLINGHAM, WA
7 Girls Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 PIPER GRAATEN, SPEEDLINE CANADA, LANTZVILLE, BC
- 2 TIFFANY (TURBO) BROSIUS, UFO/KALTIRE/REDBARN, VICTORIA, BC
- 3 KYLA THOMPSON, SPEEDLINE CANADA, KELOWNA, BC
8 Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 RHYAN BARFOOT, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 2 TESS BAILEY, BALLISTIC BMX, LAKE TAPPS, WA
- 3 MAKAYLA AUSTIN, AUSTIN ACES/ANSR/ATLAS, SUMNER, WA
- 4 ARI BERGMANN, UNIQUE RACING, SURREY, BC
9 Girls Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 AVERY YOCHIM, SUPERCROSS CANADA, COOMBS, BC
- 2 EMILY BELL, DIABLOS, NANOOSE BAY, BC
- 3 NATASHA MILLER, INSPIRE BMX, COQUITLAM, BC
10 Girls Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 KEILEY (SUGAR COOKIE) SHEA, 316 RACING/GT, LA HABRA, CA
- 2 SHELBY RICHARDSON, ICE ANDERSON'S 209, STOCKTON, CA
- 3 SYDNEY(GARAGE SALE) GARONZIK, LAWMAN BIKES, AUBURN, WA
- 4 NICOLE MCLEOD, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 5 ADAH GODLEY, DIABLOS RACING, NANAIMO, BC
- 6 HEIDI SCHENK, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 7 REBECCA BEATON, GARBANZO BIKE AND BEAN, PEMBERTON, BC
11 Girls Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 PEYTON YOCHIM, SUPERCROSS CANADA, COOMBS, BC
- 2 MAKAYLA (DA BOMB) BROSIUS, UFO/KALTIRE/REDBARN, VICTORIA, BC
- 3 KEIRA MURPHY, DIABLOS RACING, NANAIMO, BC
- 4 ANNA PURICH, DIABLOS RACING, ROYSTON, BC
- 5 AUBREY (THE HURRICANE) RAYNER, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, PARKSVILLE, BC
- 6 JANEL(CHUBBY CHEEKS) CHURCH, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 7 DELANEY JONES, CRUPI TEAM GREEN CANADA, ARDROSSAN, AB
- 8 ZOE MCHALE-BOULTER, LANGLEY, BC
12 Girls Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 ALEXIS LEIJA, JET RACING, FERNLEY, NV
- 2 BRIANNA VALENTINE, LAWMAN BIKES, ROCHESTER, WA
- 3 TEIGEN PASCUAL, SUPERCROSS CANADA, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 4 REIGHAN HILL, DELTA, BC
- 5 AUTUMN SPENCER, KODIAK CONCRETE/OCEANSIDE BMX, ERRINGTON, BC
13 Girls Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 "ULTRA" VIOLET CEJALVO, FACTORY YESS, SURREY, BC
- 2 MOLLY SIMPSON, RED DEER, AB
- 3 ADICUS BIRD, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, ROYSTON, BC
- 4 ALLY CHURKO, DIABLOS RACING, NANAIMO, BC
- 5 SIERRA ALTENDORF, RRP BMX GATES, EVERETT, WA
- 6 HALLE "RED ROOSTER" PELLAND, MT VERNON, WA
- 7 BAILEY GOLDSTONE, SQUAMISH, BC
- 8 KENNEDY DAWSON, GHY BIKES, SEATTLE, WA
14 Girls Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 JESSE GREGORY, PHANTOM DEVELOPMENT, HUNTINGTON BEACH, CA
- 2 ASHLEE VALENTINE, LAWMAN BIKES, ROCHESTER, WA
- 3 REESE BEADALL, SPEEDLINE CANADA, LADYSMITH, BC
15-16 Girls Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 ALISON GRECHT, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, PARKSVILLE, BC
- 2 ASHLYN MORROW, COEUR D ALENE, ID
- 3 NATALIE SCHMIDT, SUPERCROSS CANADA, WESTBANK, BC
- 4 ELIZABETH BOWERS, SPOKANE, WA
- 5 MAJA WOOLLEY, SQUAMISH, BC
- 6 KALI(BAT GIRL) LEWIS, COB/FINDLAY/MCDONALDS, KINGMAN, AZ
- 7 KARSEN TIELEN, DOUBLECROSS, LANGLEY, BC
- 8 ANGEL WILLIAMS-STEFFANI, JET RACING, CHICO, CA
17-20 Women Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 BETHANY PRICE, BLACK BOX/BASIC/FLY, MILWAUKIE, OR
- 2 DESTINEE BOTCHAR, EXTREME TEAM, KAMLOOPS, BC
- 3 ALANAH ERICKSON, LANGLEY, BC
- 4 MACKENZIE MCHALE-BOULTER, LANGLEY, BC
- 5 (SUPER)CALLIE MUELLER, BALLISTIC BMX, EVERETT, WA
- 6 CORAL LESSARD, BALLISTIC BMX, LANGLEY, BC
6 Expert Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ALEXANDER BOOTH, SPEEDLINE CANADA, NANAIMO, BC
- 2 DAMIEN COMEAU, AUSTIN ACES, SNOQUALMIE, WA
- 3 DOMINIC BUCH, RACER ARMY, VICTORIA, BC
7 Expert Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 DALLEN BRERETON-STILES, FACTORY BOMBSHELL/AVENT, COQUITLAM, BC
- 2 JEREMY PURICH, DIABLOS RACING, ROYSTON, BC
- 3 JACK CERNEY, MAPLE RIDGE CYCLE, COQUITLAM, BC
- 4 ASHTON (FIREBALL) DUTY, BALLISTIC BMX, BONNEY LK, WA
- 5 MILLER CAMERON, LANGLEY, BC
- 6 BUBBA PADDOCK, PURE BICYCLE CANADA, PARKSVILLE, BC
- 7 AUSTIN MAKSON, YESS/1STR8/SEI/PROSTART, MILL BAY, BC
8 Expert Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 TORAN EDWARDS, VERNON, BC
- 2 AUSTIN CORNBILL, UFO, CAMPBELL RIVER, BC
- 3 ISAAC PEDDLE, SONIC BMX, SAMMAMISH, WA
- 4 MADDEX YOCHIM, SPEEDLINE CANADA, COOMBS, BC
- 5 JASPER ALTENDORF, RRP BMX GATES, EVERETT, WA
- 6 TYLER COLBERN, AUSTINACES/ANSR/ATLAS, TACOMA, WA
- 7 KEEGAN TONN, KELOWNA, BC
- 8 WILL HUTTON, DIRT DEMON, DELTA, BC
9 Expert Total Riders = 13 Groups = 2
- 1 SEAN DAY, BALLISTIC BMX, TACOMA, WA
- 2 BRYANT (THE SNIPER) JOHNSON, UPRIGHT/TRINITY BIKES, BEND, OR
- 3 LUKE SOWPAL, DIABLOS RACING, MERRITT, BC
- 4 RYLEY COFIELD, SPEEDLINE CANADA, NANAIMO, BC
- 5 OLIVER JACKSON, FACTORY DAYLIGHT CYCLES, CALGARY, AB
- 6 DANE JEWETT, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 7 GABRIEL TRERISE, BLACK BOX/BASIC/FLY, SHERWOOD, OR
- 8 GRIFFIN TULK, SQUAMISH, BC
10 Expert Total Riders = 20 Groups = 4
- 1 TEGAN CRUZ, EVOLUTION WHISTLER, PEMBERTON, BC
- 2 RYAN RAYMONT, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, PENHOLD, AB
- 3 LEVI HUVARD, FACTORY DAYLIGHT CYCLES, CAMARILLO, CA
- 4 TRENT THIESSEN, SUPERCROSS/SPEEDLINE, SALMON ARM, BC
- 5 KADEN (BAMBAM)LEWIS, COB/FINDLAY/MCDONALDS, KINGMAN, AZ
- 6 MIKE (THE BULLDOG) BRYANT, CEEZNW, J&R BICYCLES, VANCOUVER, WA
- 7 JUSTIN YARETZ, DIABLOS RACING, CUMBERLAND, BC
- 8 ROBBIE TRIBE, GRUBWEAR, MT CURRIE, BC
11 Expert Total Riders = 14 Groups = 2
- 1 DIEGO "THE CANADIAN KID" CEJALVO, FACTORY YESS, SURREY, BC
- 2 JOSHUA TRERISE, BLACK BOX/BASIC/FLY, SHERWOOD, OR
- 3 CALEB DOBIE, FACTORY BOMBSHELL AVENT, MAPLE RIDGE, BC
- 4 EVAN YARETZ, DIABLOS RACING, CUMBERLAND, BC
- 5 KAI ALTENDORF, RRP BMX GATES, EVERETT, WA
- 6 KHARI DAWSON, SGHY BIKE, SEATTLE, WA
- 7 COLIN MCELYEA, SCOTTSDALE, AZ
- 8 TRISTAN STOREY, GHP CANADA, OKOTOKS, AB
12 Expert Total Riders = 15 Groups = 3
- 1 AIDEN GRECHT, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, PARKSVILLE, BC
- 2 ERIC DROTAR, SURREY, BC
- 3 REED (SPEED REED) KAY, BALLISTIC BMX, DUPONT, WA
- 4 CAMERON DUNHAM, SNOHOMISH, WA
- 5 QUINN WEBBER, NANAIMO, BC
- 6 JOSHUA LOUDERMILK, FAITH DRIVEN RACING, SALEM, OR
- 7 WILLIAM WELIKOKLAD, FACTORY DAYLIGHT CYCLES, RED DEER, AB
- 8 MIKKEL DEVORE, SPOKANE, WA
13 Expert Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 JARREN ABEL, KUWAHARA, GRAHAM, WA
- 2 (RIPPIN) RIELY BROSIUS, UFO/KALTIRE/REDBARN, VICTORIA, BC
- 3 NICHOLAS BERARDUCCI, OKOTOKS, AB
- 4 MITCHEL LANDRY, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, NANAIMO, BC
- 5 BILLY RATCLIFF, ABBOTSFORD OUTLAWS, ABBOTSFORD, BC
- 6 CHRISTOPHER BEATON, GARBANZO BIKE AND BEAN, PEMBERTON, BC
- 7 JAKOB JEWETT, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 8 JADEN DAHNERS, SAMMAMISH, WA
14 Expert Total Riders = 15 Groups = 3
- 1 TYSIN WILLIAMS, BALLISTIC BMX, PORT ORCHARD, WA
- 2 JACOB ZOLL, LAWMAN, SEATAC, WA
- 3 ALEX GRECHT, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, PARKSVILLE, BC
- 4 RILEY SHEA, 316 RACING/GT, LA HABRA, CA
- 5 JOSHUA FIDDICK, DIABLOS, KAMPLOOPS, BC
- 6 DREW JOHNSON, NANAIMO, BC
- 7 ISAAC DROTAR, SURREY, BC
- 8 DAMON KOMORI, DEVIANT BMX-TROY LEE DESIGNS CANADA, KELOWNA, BC
15 Expert Total Riders = 13 Groups = 2
- 1 ZACHARY FRIER, BALLISTIC BMX, ABBOTSFORD, BC
- 2 AIDAN WEBBER, FACTORY YESS, NANAIMO, BC
- 3 JUSTIN HAILEY, SPEED DOOR/ YESS/BOX, ORANGE, CA
- 4 BRANDON LOUDERMILK, FAITH DRIVEN RACING, SALEM, OR
- 5 LOGAN JONES, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 6 HARRISON ANDERSON, BUCKLEY, WA
- 7 GAVIN ODRISCOLL, VICTORIA, BC
- 8 BRAYDEN FRIESEN, 1STR8/YESS, VICTORIA, BC
16 Expert Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 TYLER ("T-MAC") MCGUIRE, BFR/BELLFLOWER BICYCLES, GARDEN GROVE, CA
- 2 LUKAS FERGUSON, DIABLOS RACING, LANGLEY, BC
- 3 NICOLAS HARRISON, CYCLEPATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
- 4 JACOB MURRAY, BRACKENDALE, BC
- 5 BENJAMIN CHARLTON, 1STR8 YESS, VICTORIA, BC
- 6 TYLER BLAESI, BIKEMASTER, BONNEY LAKE, WA
17-18 Expert Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 MONROE (FLYING MONKEY) HUTTON, KUWAHARA CANADA, LANGLEY, BC
- 2 DOUGIE BUTCHER, GT, SCOTTSDALE, AZ
- 3 BOBBY WORTH, FACTORY DAYLIGHT CYCLES, ABBOTSFORD, BC
- 4 BRADY ANDERSON, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, PRINCE GEORGE, BC
- 5 DILLON BUTCHER, NANAIMO, BC
- 6 CONNOR MCCORMICK, DIRT DEMONS, DELTA, BC
19-27 Expert Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 DANIEL PELLIKAAN, LANGLEY, BC
- 2 ANDREW HICKEY, HUCK IT CLOTHING, NORTH VANCOUVER, BC
- 3 BRENDEN DAVIES, LUMBY, BC
28-35 Expert Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 JASON ADAMS, BALLISTIC BMX, ABBOTSFORD, BC
- 2 CID MARTINEZ, 1STR8/YESS/SEI/PROSTART, VICTORIA, BC
- 3 MICHAEL BAILEY, SQUAMISH, BC
36-40 Expert Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 BRENT LEE, BMXTC/SOTACMICROMART, UNIVERSITY PLACE, WA
- 2 JACK DEYOUNG, G.H.Y BIKES, SEATTLE, WA
- 3 JAY DURAN, BALLISTIC BMX, OMAK, WA
41-45 Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 WILLIAM JONES, FACTORY YESS, N VANCOUVER, BC
- 2 JON RONDEAU, LAKE COUNTRY, BC
- 3 GERRY ERICKSON, BALLISTIC BMX, LANGLEY, BC
- 4 JON LINDBERG, BREMERTON, WA
46 & Over Expert Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 DINO MATTONI, FACTORY BAD ACE, PUYALLUP, WA
- 2 SAM PELLIKAAN, MAS RACING, LANGLEY, BC
- 3 ANDY TIELEN, THE OTHER WHITE MEAT, LANGLEY, BC
Rider Results
Sea To Sky National #2
3 Balance Bike Total Riders = 6 Groups = 1
1-2 Balance Bike Total Riders = 3 Groups = 1
A Pro Total Riders = 9 Groups = 6
- 1 JOSHUA (KLATTY DADDY) KLATMAN, RRP BMX, PORT ORCHARD, WA
- 2 MANI KAWAGUCHI, VERNON, BC
- 3 BRANDON REID, SEI BMX, COBBLE HILL, BC
- 4 JOE RASMUSSEN, DOUBLECROSS, LANGLEY, BC
- 5 NATE BERKHEIMER, THE CREATIVE RIDE, MAPLE RIDGE, BC
- 6 HUNTER (WILDTHING) MCGILL, PURE FACTORY CANADA, NANAIMO, BC
- 7 PAUL GOEBEL, YESS BMX, SURREY, BC
- 8 CHASE HARRISON, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, RED DEER, AB
7-8 Mixed Open Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 TESS BAILEY, BALLISTIC BMX, LAKE TAPPS, WA
- 2 SAM TIERNEY, MOUNT CURRIE, BC
- 3 COLTON MCHATTEN, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
- 4 LOCHLUN WARREN, MCCOOS WHISTLER, WHISTLER, BC
11-12 Mixed Open Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 TEIGEN PASCUAL, SUPERCROSS CANADA, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 ALEXIS LEIJA, JET RACING, FERNLEY, NV
- 3 KEILEY (SUGAR COOKIE) SHEA, 316 RACING/GT, LA HABRA, CA
- 4 JANEL(CHUBBY CHEEKS) CHURCH, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
13-14 Mixed Open Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 ADICUS BIRD, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, ROYSTON, BC
- 2 "ULTRA" VIOLET CEJALVO, FACTORY YESS, SURREY, BC
- 3 ANGEL WILLIAMS-STEFFANI, JET RACING, CHICO, CA
- 4 SIERRA ALTENDORF, RRP BMX GATES, EVERETT, WA
- 5 MOLLY SIMPSON, RED DEER, AB
- 6 ELIZABETH BOWERS, SPOKANE, WA
7-8 Open Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ISAAC PEDDLE, SONIC BMX, SAMMAMISH, WA
- 2 JASPER ALTENDORF, RRP BMX GATES, EVERETT, WA
- 3 MARQUEZ GONZALEZ, PENTICTON, BC
9-10 Open Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 RYAN RAYMONT, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, PENHOLD, AB
- 2 MIKE (THE BULLDOG) BRYANT, CEEZNW, J&R BICYCLES, VANCOUVER, WA
- 3 LEVI HUVARD, FACTORY DAYLIGHT CYCLES, CAMARILLO, CA
- 4 JACK (JACK ATTACK) MACQUARRIE, BOMBSHELL AVENT FACTORY, DELTA, BC
- 5 OLIVER JACKSON, FACTORY DAYLIGHT CYCLES, CALGARY, AB
- 6 GABRIEL TRERISE, BLACK BOX/BASIC/FLY, SHERWOOD, OR
- 7 ALEX (LIGHTNING BOLT) DUTY, BALLISTIC BMX, BONNEY LAKE, WA
- 8 CASEY DAHLBERG, NORTHWEST BMX, SILVERTON, OR
11-12 Open Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 JOSHUA TRERISE, BLACK BOX/BASIC/FLY, SHERWOOD, OR
- 2 DIEGO "THE CANADIAN KID" CEJALVO, FACTORY YESS, SURREY, BC
- 3 ERIC DROTAR, SURREY, BC
- 4 WILLIAM WELIKOKLAD, FACTORY DAYLIGHT CYCLES, RED DEER, AB
- 5 HAIDEN BOTROKOFF, ENVIRO RACING/SEI/YESS, NANAIMO, BC
- 6 CARSON KOWASKI, GHP ALBERTA, INNISFAIL, AB
- 7 JAYDEN SHELDRAKE, DIABLOS RACING, ABBOTSFORD, BC
13-14 Open Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 NICHOLAS BERARDUCCI, OKOTOKS, AB
- 2 BILLY RATCLIFF, ABBOTSFORD OUTLAWS, ABBOTSFORD, BC
- 3 LOGAN JONES, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 4 TYLER BLAESI, BIKEMASTER, BONNEY LAKE, WA
11-12 Girls Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 BRIANNA VALENTINE, LAWMAN BIKES, ROCHESTER, WA
- 2 SHELBY RICHARDSON, ICE ANDERSON'S 209, STOCKTON, CA
- 3 AUBREY (THE HURRICANE) RAYNER, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, PARKSVILLE, BC
15-16 Girls Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ASHLYN MORROW, COEUR D ALENE, ID
- 2 ALISON GRECHT, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, PARKSVILLE, BC
- 3 KALI(BAT GIRL) LEWIS, COB/FINDLAY/MCDONALDS, KINGMAN, AZ
21-25 Women Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 GABRIELLE MIKKELSEN, LAWMAN/ROGUE RACING, EUGENE, OR
- 2 (SUPER)CALLIE MUELLER, BALLISTIC BMX, EVERETT, WA
- 3 DALLAS GILES, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
36-40 Women Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 BETHANY PRICE, BLACK BOX/BASIC/FLY, MILWAUKIE, OR
- 2 CORAL LESSARD, BALLISTIC BMX, LANGLEY, BC
- 3 ANGELA POTSKIN, YESS/1STR8/SEI/PROSTART, MILL BAY, BC
- 4 JODY WARREN, MCCOOS WHISTLER, WHISTLER, BC
- 5 ELISSA ROBINSON, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
41-45 Women Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ERIN TIERNEY, MT CURRIE, BC
- 2 MIRIAM BAILEY, SQUAMISH, BC
- 3 BEA LINDSAY-HAWKINS, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
7 & Under Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ASHTON (FIREBALL) DUTY, BALLISTIC BMX, BONNEY LK, WA
- 2 MILLER CAMERON, LANGLEY, BC
- 3 BUBBA PADDOCK, PURE BICYCLE CANADA, PARKSVILLE, BC
8 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 TYLER COLBERN, AUSTINACES/ANSR/ATLAS, TACOMA, WA
- 2 TREVOR HOFFMAN, RIDGE BROS RACING, WILSONVILLE, OR
- 3 LUCAS WOOD, MAPLE RIDGE CYCLERY, MISSION, BC
- 4 BRODY MCLEAN, SPEEDLINE CANADA, OSOYOOS, BC
- 5 CLAYTON DAVIES, 1STR8 RACING/YESS, VICTORIA, BC
10 Cruiser Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 KADEN (BAMBAM)LEWIS, COB/FINDLAY/MCDONALDS, KINGMAN, AZ
- 2 LEVI HUVARD, FACTORY DAYLIGHT CYCLES, CAMARILLO, CA
- 3 MIKE (THE BULLDOG) BRYANT, CEEZNW, J&R BICYCLES, VANCOUVER, WA
- 4 ROBBIE TRIBE, GRUBWEAR, MT CURRIE, BC
- 5 OLIVER SMITH, LAWMAN, TACOMA, WA
- 6 ALEX (LIGHTNING BOLT) DUTY, BALLISTIC BMX, BONNEY LAKE, WA
- 7 SEAN DAY, BALLISTIC BMX, TACOMA, WA
- 8 WILL HUTTON, DIRT DEMON, DELTA, BC
11 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 KHARI DAWSON, SGHY BIKE, SEATTLE, WA
- 2 KAI ALTENDORF, RRP BMX GATES, EVERETT, WA
- 3 COLIN MCELYEA, SCOTTSDALE, AZ
- 4 CALEB JONES, CRUPI TEAM GREEN CANADA, ARDROSSAN, AB
- 5 JORDAN HILL, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
12 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 REED (SPEED REED) KAY, BALLISTIC BMX, DUPONT, WA
- 2 MIKKEL DEVORE, SPOKANE, WA
- 3 JOSHUA LOUDERMILK, FAITH DRIVEN RACING, SALEM, OR
13 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 JARREN ABEL, KUWAHARA, GRAHAM, WA
- 2 MITCHEL LANDRY, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, NANAIMO, BC
- 3 STEVEN FRANK, BMX ELITE, BONNEY LAKE, WA
14 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 RILEY SHEA, 316 RACING/GT, LA HABRA, CA
- 2 TYSIN WILLIAMS, BALLISTIC BMX, PORT ORCHARD, WA
- 3 JACOB ZOLL, LAWMAN, SEATAC, WA
16 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 TYLER ("T-MAC") MCGUIRE, BFR/BELLFLOWER BICYCLES, GARDEN GROVE, CA
- 2 BRAYDEN (RED HOT) BARTLETT, GHY BIKES, LACEY, WA
- 3 BRANDON LOUDERMILK, FAITH DRIVEN RACING, SALEM, OR
31-35 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 CID MARTINEZ, 1STR8/YESS/SEI/PROSTART, VICTORIA, BC
- 2 GRANT BRERETON-STILES, FACTORY BOMBSHELL/AVENT, COQUITLAM, BC
- 3 JONATHAN MILBURN, DOUBLECROSS, CUMBERLAND, BC
36-40 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 BRENT LEE, BMXTC/SOTACMICROMART, UNIVERSITY PLACE, WA
- 2 JACK DEYOUNG, G.H.Y BIKES, SEATTLE, WA
- 3 MIKE SMITH, NANAIMO, BC
- 4 JAY DURAN, BALLISTIC BMX, OMAK, WA
41-45 Cruiser Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 WILLIAM JONES, FACTORY YESS, N VANCOUVER, BC
- 2 JON LINDBERG, BREMERTON, WA
- 3 ALAN BOX, WILD SCALLION EATERY, PENTICTON, BC
- 4 JON RONDEAU, LAKE COUNTRY, BC
- 5 IAN TIERNEY, MT CURRIE, BC
- 6 GERRY ERICKSON, BALLISTIC BMX, LANGLEY, BC
- 7 SCOTT HILL, DELTA, BC
- 8 JEFF CLARKE, SPEEDLINE CANADA, SURREY, BC
46-50 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 DINO MATTONI, FACTORY BAD ACE, PUYALLUP, WA
- 2 STEVE CLARK, BUCKLEY, WA
- 3 JEFF INGRAM, KELOWNA, BC
- 4 TREVOR BROWN, FACTORY YESS, DELTA, BC
- 5 JAYSON LOCKYER, KUWAHARA CANADA, LANGLEY, BC
51-55 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 GREG (THE THRILL) MCGILL, ONYX, NANAIMO, BC
- 2 STEVE HALLIDAY, VICTORIA, BC
- 3 MICHAEL DEVLIN, DRP/HORIZON, LANGLEY, BC
5 & Under Novice Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 KYLER STOCKS, KELOWNA, BC
- 2 MADDEN WOOD, NANAIMO, BC
- 3 FINLEY LLOYD, MUM AND DAD, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 4 BLAKE BENNS, PEMBERTON, BC
- 5 ELLIOTT MCINNES, PEMBERTON, BC
- 6 POPPY ROBINSON, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 7 OLIVER MCINNES, LANGLEY, BC
- 8 KYSON STEVENSON, CHEMANIUS, BC
6 Novice Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 KAI JOYCE, NEW WESTMINSTER, BC
- 2 KYLIA SCHELLENBERG, ABBOTSFORD, BC
- 3 RYDER SOROKA, KELOWNA, BC
- 4 MASON MCINTYRE, FV BALANCE BIKES.COM, LANGLEY, BC
- 5 LIAM HARRON, SURREY, BC
- 6 RINTARO HIKO, VANCOUVER, BC
- 7 JOA BEGIN, BRITISH COLUMBIA, BC
- 8 KEEGAN HOLE, BRACKENDALE, BC
7 Novice Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 VICTOR MILLER, SQUAMISH, BC
- 2 COHEN MOONEY, VI RACING, NANAIMO, BC
- 3 COLTON VANDEKERKHOVE, SURREY, BC
- 4 CONNOR BRISBIN, MAPLE RIDGE, BC
- 5 SPENCER TODD, SQUAMISH, BC
- 6 RILEY DREVER, SQUAMISH, BC
- 7 KAI BIENIAS-SJOBLOM, VANCOUVER, BC
- 8 BRAYDEN HARMISON, ABLE RIDGE FALLING, NANAIMO, BC
8 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 RYDER CONNELLY, NORTH SHORE BMX, NORTH VANCOUVER, BC
- 2 ELIJAH OTIS, SQUAMISH, BC
- 3 JETT GILES, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
9 Novice Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 JOHNNY MONTREUIL, ABBOTSFORD, BC
- 2 EWEN STEEL, COMOX, BC
- 3 DAVID FULLER, NORTH VANCOUVER, BC
- 4 ERIC CICERI, VICTORIA, BC
- 5 EVAN TSISSEREV, DAD, FURRY CREEK, BC
10 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 RYAN GRIMM, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 GRACE MURPHY, LANGLEY, BC
- 3 CALLAWAY FEDORIW, VICTORIA, BC
12 Novice Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 KYLEIGH BOYLAN, GHP ALBERTA, INNISFAIL, AB
- 2 KAMRAN SABET, NORTH VANCOUVER, BC
- 3 JOSHUA SCHOFIELD, SURREY, BC
- 4 NATASHA WALKER, FURRY CREEK, BC
5 & Under Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 COLTON MONTREUIL, ABBOTSFORD, BC
- 2 CONNOR BRERETON-STILES, MAPLE RIDGE CYCLE, COQUITLAM, BC
- 3 OLIVER CORNBILL, UFO, CAMPBELL RIVER, BC
- 4 ZANE MCLEAN, OSOYOOS, BC
6 Intermediate Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 TAOH COFIELD, SPEEDLINE CANADA, NANAIMO, BC
- 2 FINLEY MCHALE-BOULTER, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 3 JOSIAH KUHN, PRINCETON, BC
- 4 NICHOLAS AUSTIN, AUSTIN ACES/ANSR/ATLAS, SUMNER, WA
- 5 JENSON MCGREGOR, UNIQUE RACING, LANGLEY, BC
- 6 ELLIOT PURICH, ROYSTON, BC
- 7 KESLER BILTON, NANAIMO, BC
- 8 RYAN LEFTERUK, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
7 Intermediate Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 AIDAN WAUGH, NANAIMO, BC
- 2 NICOLAI MARTINEZ, 1STR8/YESS/SEI/PROSTART, VICTORIA, BC
- 3 KAMERON DROMBOLIS, LANGLEY, BC
- 4 NOAH MILNER, PEMBERTON, BC
- 5 MADDEN CRUICKSHANK, NANAIMO, BC
- 6 MARSHALL ERWIN, NANAIMO, BC
- 7 VON RANDALL WHITE, NANAIMO, BC
- 8 JAMES MCINTYRE, FV BALANCE BIKES.COM, LANGLEY, BC
8 Intermediate Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 CLAYTON DAVIES, 1STR8 RACING/YESS, VICTORIA, BC
- 2 TREVOR HOFFMAN, RIDGE BROS RACING, WILSONVILLE, OR
- 3 LUCAS WOOD, MAPLE RIDGE CYCLERY, MISSION, BC
- 4 TRAVIS BENNS, PEMBERTON, BC
- 5 LUCAS ZHOU, RICHMAND, BC
- 6 GRADY MCINNES, LANGLEY, BC
- 7 TUCKER VASS, NANAIMO, BC
- 8 TYSON SCHELLENBERG, ABBOTSFORD, BC
9 Intermediate Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 GAVIN BARON, GHP CANADA, COQUITLAM, BC
- 2 ELLIOTT VARNER, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 3 JAMES MCGUIRE, VI RACING, NANAIMO, BC
- 4 BAILEY SMITH, NANAIMO, BC
- 5 CAMERON ELLIOTT, MAPLE RIDGE, BC
- 6 JOHNNY BION-HANSON, UNIQUE RACING, LANGLEY, BC
- 7 LUCAS ZILCOSKY, ABBOTSFORD, BC
- 8 TRAVIS RICHMOND, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
10 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 DECLAN SCULLY, NORTH SHORE BMX, BURNABY, BC
- 2 BRYCEN FLEMING, SURREY, BC
- 3 WYATT POGSON, PEMBERTON, BC
11 Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 SAMI TEITZEL, PEMBERTON, BC
- 2 BLAKE KLASSEN, MERRITT, BC
- 3 ALEXANDER TOWN, N VANCOUVER, BC
- 4 MORGAN LESSARD, LANSDOWNE APPLIANCE, VICTORIA, BC
- 5 COLE FRIESEN, 1ST8?YESS, VICTORIA, BC
12 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 GRAYDON PETRIE, PEMBERTON, BC
- 2 SEBASTIAN HORAK, NORTH VANCOUVER, BC
- 3 JAXON DOBROVITS, VICTORIA, BC
- 4 COOPER MCLEAN, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
13 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 CADEN ALT, RIDGE BROTHERS RACING, VANCOUVER, WA
- 2 TROY ROBARTS, GOON SQUAD, LANGLEY, BC
- 3 BENNETT MURPHY, NANAIMO, BC
15 Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 ALONSO PEREZ, GARBANZO BIKE AND BEAN, PEMBERTON, BC
- 2 RILEY MAY, WATER VALLEY, AB
- 3 KYLAR ZIOLA, BALLISTIC BMX, ALDERSGROVE, BC
- 4 HARRISON FEDORIW, VICTORIA, BC
- 5 DALLEN IWASIUK, LANGLEY, BC
36-40 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 RYAN MCLEAN, ABBOTSFORD, BC
- 2 BOBBY JOYCE, NEW WESTMINSTER, BC
- 3 PETER KUYVENHOUEN, LANGLEY, BC
41-45 Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 DAN BOUCH, KUWAHARA, SURREY, BC
- 2 RAYMOND ONG, GHP CANADA, SURREY, BC
- 3 CRAIG ROBARTS, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 4 DAVID ALT, CANBY, OR
- 5 BARRY HIGHFIELD, UFO, LANGLEY, BC
7 Girls Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 PIPER GRAATEN, SPEEDLINE CANADA, LANTZVILLE, BC
- 2 TIFFANY (TURBO) BROSIUS, UFO/KALTIRE/REDBARN, VICTORIA, BC
- 3 KYLA THOMPSON, SPEEDLINE CANADA, KELOWNA, BC
8 Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 RHYAN BARFOOT, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 2 TESS BAILEY, BALLISTIC BMX, LAKE TAPPS, WA
- 3 GEORGINA CEJALVO, SURREY, BC
- 4 MAKAYLA AUSTIN, AUSTIN ACES/ANSR/ATLAS, SUMNER, WA
10 Girls Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 KEILEY (SUGAR COOKIE) SHEA, 316 RACING/GT, LA HABRA, CA
- 2 AVERY YOCHIM, SUPERCROSS CANADA, COOMBS, BC
- 3 SHELBY RICHARDSON, ICE ANDERSON'S 209, STOCKTON, CA
- 4 SYDNEY(GARAGE SALE) GARONZIK, LAWMAN BIKES, AUBURN, WA
- 5 ADAH GODLEY, DIABLOS RACING, NANAIMO, BC
- 6 EMILY BELL, DIABLOS, NANOOSE BAY, BC
- 7 NATASHA MILLER, INSPIRE BMX, COQUITLAM, BC
- 8 ROSALIE BEAUDOIN, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
11 Girls Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 KEIRA MURPHY, DIABLOS RACING, NANAIMO, BC
- 2 JANEL(CHUBBY CHEEKS) CHURCH, UFO/DOUBLECROSS, VICTORIA, BC
- 3 PEYTON YOCHIM, SUPERCROSS CANADA, COOMBS, BC
- 4 AUBREY (THE HURRICANE) RAYNER, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, PARKSVILLE, BC
- 5 MAKAYLA (DA BOMB) BROSIUS, UFO/KALTIRE/REDBARN, VICTORIA, BC
- 6 DELANEY JONES, CRUPI TEAM GREEN CANADA, ARDROSSAN, AB
- 7 ANNA PURICH, DIABLOS RACING, ROYSTON, BC
- 8 GRACE FIDDICK, DIABLOS, KAMLOOPS, BC
12 Girls Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 TEIGEN PASCUAL, SUPERCROSS CANADA, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 ALEXIS LEIJA, JET RACING, FERNLEY, NV
- 3 BRIANNA VALENTINE, LAWMAN BIKES, ROCHESTER, WA
- 4 REIGHAN HILL, DELTA, BC
- 5 AUTUMN SPENCER, KODIAK CONCRETE/OCEANSIDE BMX, ERRINGTON, BC
13 Girls Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 "ULTRA" VIOLET CEJALVO, FACTORY YESS, SURREY, BC
- 2 SIERRA ALTENDORF, RRP BMX GATES, EVERETT, WA
- 3 MOLLY SIMPSON, RED DEER, AB
- 4 ALLY CHURKO, DIABLOS RACING, NANAIMO, BC
- 5 BAILEY GOLDSTONE, SQUAMISH, BC
- 6 KENNEDY DAWSON, GHY BIKES, SEATTLE, WA
- 7 ADICUS BIRD, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, ROYSTON, BC
14 Girls Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 JESSE GREGORY, PHANTOM DEVELOPMENT, HUNTINGTON BEACH, CA
- 2 ASHLEE VALENTINE, LAWMAN BIKES, ROCHESTER, WA
- 3 REESE BEADALL, SPEEDLINE CANADA, LADYSMITH, BC
15-16 Girls Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 ALISON GRECHT, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, PARKSVILLE, BC
- 2 NATALIE SCHMIDT, SUPERCROSS CANADA, WESTBANK, BC
- 3 ASHLYN MORROW, COEUR D ALENE, ID
- 4 KALI(BAT GIRL) LEWIS, COB/FINDLAY/MCDONALDS, KINGMAN, AZ
- 5 MAJA WOOLLEY, SQUAMISH, BC
- 6 KARSEN TIELEN, DOUBLECROSS, LANGLEY, BC
- 7 ELIZABETH BOWERS, SPOKANE, WA
- 8 ANGEL WILLIAMS-STEFFANI, JET RACING, CHICO, CA
17-20 Women Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 BETHANY PRICE, BLACK BOX/BASIC/FLY, MILWAUKIE, OR
- 2 DESTINEE BOTCHAR, EXTREME TEAM, KAMLOOPS, BC
- 3 MACKENZIE MCHALE-BOULTER, LANGLEY, BC
- 4 ALANAH ERICKSON, LANGLEY, BC
- 5 (SUPER)CALLIE MUELLER, BALLISTIC BMX, EVERETT, WA
6 Expert Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ALEXANDER BOOTH, SPEEDLINE CANADA, NANAIMO, BC
- 2 DAMIEN COMEAU, AUSTIN ACES, SNOQUALMIE, WA
- 3 DOMINIC BUCH, RACER ARMY, VICTORIA, BC
7 Expert Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 DALLEN BRERETON-STILES, FACTORY BOMBSHELL/AVENT, COQUITLAM, BC
- 2 JEREMY PURICH, DIABLOS RACING, ROYSTON, BC
- 3 JACK CERNEY, MAPLE RIDGE CYCLE, COQUITLAM, BC
- 4 ASHTON (FIREBALL) DUTY, BALLISTIC BMX, BONNEY LK, WA
- 5 AUSTIN MAKSON, YESS/1STR8/SEI/PROSTART, MILL BAY, BC
- 6 MILLER CAMERON, LANGLEY, BC
8 Expert Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 TORAN EDWARDS, VERNON, BC
- 2 ISAAC PEDDLE, SONIC BMX, SAMMAMISH, WA
- 3 JASPER ALTENDORF, RRP BMX GATES, EVERETT, WA
- 4 LEO TYRRELL, BUCKLEY, WA
- 5 AUSTIN CORNBILL, UFO, CAMPBELL RIVER, BC
- 6 MADDEX YOCHIM, SPEEDLINE CANADA, COOMBS, BC
- 7 TYLER COLBERN, AUSTINACES/ANSR/ATLAS, TACOMA, WA
- 8 LOGAN JOHNSON, DIRT DEMONZ, SURREY, BC
9 Expert Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 SEAN DAY, BALLISTIC BMX, TACOMA, WA
- 2 LUKE SOWPAL, DIABLOS RACING, MERRITT, BC
- 3 BRYANT (THE SNIPER) JOHNSON, UPRIGHT/TRINITY BIKES, BEND, OR
- 4 JACK (JACK ATTACK) MACQUARRIE, BOMBSHELL AVENT FACTORY, DELTA, BC
- 5 RYLEY COFIELD, SPEEDLINE CANADA, NANAIMO, BC
- 6 GABRIEL TRERISE, BLACK BOX/BASIC/FLY, SHERWOOD, OR
- 7 DANE JEWETT, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 8 OLIVER JACKSON, FACTORY DAYLIGHT CYCLES, CALGARY, AB
10 Expert Total Riders = 18 Groups = 3
- 1 TEGAN CRUZ, EVOLUTION WHISTLER, PEMBERTON, BC
- 2 RYAN RAYMONT, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, PENHOLD, AB
- 3 LEVI HUVARD, FACTORY DAYLIGHT CYCLES, CAMARILLO, CA
- 4 KADEN (BAMBAM)LEWIS, COB/FINDLAY/MCDONALDS, KINGMAN, AZ
- 5 COLE POBURAN, SQUAMISH BMX, SQUAMISH, BC
- 6 ROBBIE TRIBE, GRUBWEAR, MT CURRIE, BC
- 7 OLIVER SMITH, LAWMAN, TACOMA, WA
- 8 MIKE (THE BULLDOG) BRYANT, CEEZNW, J&R BICYCLES, VANCOUVER, WA
11 Expert Total Riders = 14 Groups = 2
- 1 JOSHUA TRERISE, BLACK BOX/BASIC/FLY, SHERWOOD, OR
- 2 DIEGO "THE CANADIAN KID" CEJALVO, FACTORY YESS, SURREY, BC
- 3 CALEB DOBIE, FACTORY BOMBSHELL AVENT, MAPLE RIDGE, BC
- 4 KAI ALTENDORF, RRP BMX GATES, EVERETT, WA
- 5 COLIN MCELYEA, SCOTTSDALE, AZ
- 6 JAYDEN SHELDRAKE, DIABLOS RACING, ABBOTSFORD, BC
- 7 EVAN YARETZ, DIABLOS RACING, CUMBERLAND, BC
- 8 CARSON KOWASKI, GHP ALBERTA, INNISFAIL, AB
12 Expert Total Riders = 14 Groups = 2
- 1 AIDEN GRECHT, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, PARKSVILLE, BC
- 2 ERIC DROTAR, SURREY, BC
- 3 REED (SPEED REED) KAY, BALLISTIC BMX, DUPONT, WA
- 4 JOSHUA LOUDERMILK, FAITH DRIVEN RACING, SALEM, OR
- 5 CAMERON DUNHAM, SNOHOMISH, WA
- 6 QUINN WEBBER, NANAIMO, BC
- 7 MIKKEL DEVORE, SPOKANE, WA
- 8 HAIDEN BOTROKOFF, ENVIRO RACING/SEI/YESS, NANAIMO, BC
13 Expert Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 JARREN ABEL, KUWAHARA, GRAHAM, WA
- 2 JAKOB JEWETT, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 3 NICHOLAS BERARDUCCI, OKOTOKS, AB
- 4 MITCHEL LANDRY, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, NANAIMO, BC
- 5 CHRISTOPHER BEATON, GARBANZO BIKE AND BEAN, PEMBERTON, BC
- 6 JEREMY POPE, TEAM UFO, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 7 STEVEN FRANK, BMX ELITE, BONNEY LAKE, WA
- 8 (RIPPIN) RIELY BROSIUS, UFO/KALTIRE/REDBARN, VICTORIA, BC
14 Expert Total Riders = 14 Groups = 2
- 1 RILEY SHEA, 316 RACING/GT, LA HABRA, CA
- 2 TYSIN WILLIAMS, BALLISTIC BMX, PORT ORCHARD, WA
- 3 JACOB ZOLL, LAWMAN, SEATAC, WA
- 4 ALEX GRECHT, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, PARKSVILLE, BC
- 5 DREW JOHNSON, NANAIMO, BC
- 6 JOSHUA FIDDICK, DIABLOS, KAMPLOOPS, BC
- 7 CONNOR WENSEL, EDMONTON, AB
- 8 DAMON KOMORI, DEVIANT BMX-TROY LEE DESIGNS CANADA, KELOWNA, BC
15 Expert Total Riders = 13 Groups = 2
- 1 ZACHARY FRIER, BALLISTIC BMX, ABBOTSFORD, BC
- 2 AIDAN WEBBER, FACTORY YESS, NANAIMO, BC
- 3 JUSTIN HAILEY, SPEED DOOR/ YESS/BOX, ORANGE, CA
- 4 HARRISON ANDERSON, BUCKLEY, WA
- 5 GAVIN ODRISCOLL, VICTORIA, BC
- 6 BRANDON LOUDERMILK, FAITH DRIVEN RACING, SALEM, OR
- 7 HAYDEN FIERET, MONSTER BIKE SUPPLY/DOUBLECROSS, COURTENAY, BC
- 8 BRAYDEN (RED HOT) BARTLETT, GHY BIKES, LACEY, WA
16 Expert Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 LUKAS FERGUSON, DIABLOS RACING, LANGLEY, BC
- 2 JACOB MURRAY, BRACKENDALE, BC
- 3 BENJAMIN CHARLTON, 1STR8 YESS, VICTORIA, BC
- 4 NICOLAS HARRISON, CYCLEPATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
- 5 TYLER ("T-MAC") MCGUIRE, BFR/BELLFLOWER BICYCLES, GARDEN GROVE, CA
17-18 Expert Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 BOBBY WORTH, FACTORY DAYLIGHT CYCLES, ABBOTSFORD, BC
- 2 DOUGIE BUTCHER, GT, SCOTTSDALE, AZ
- 3 MONROE (FLYING MONKEY) HUTTON, KUWAHARA CANADA, LANGLEY, BC
- 4 DILLON BUTCHER, NANAIMO, BC
- 5 BRADY ANDERSON, FACTORY SSQUARED RACING CANADA, PRINCE GEORGE, BC
- 6 BRAYDON TAYLOR, FIRST STR8, VICTORIA, BC
19-27 Expert Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 NATHAN MARTIN, SUPERCROSS CANADA, FALKLAND, BC
- 2 DANIEL PELLIKAAN, LANGLEY, BC
- 3 ANDREW HICKEY, HUCK IT CLOTHING, NORTH VANCOUVER, BC
28-35 Expert Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 JASON ADAMS, BALLISTIC BMX, ABBOTSFORD, BC
- 2 CID MARTINEZ, 1STR8/YESS/SEI/PROSTART, VICTORIA, BC
- 3 MICHAEL BAILEY, SQUAMISH, BC
36-40 Expert Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 BRENT LEE, BMXTC/SOTACMICROMART, UNIVERSITY PLACE, WA
- 2 JACK DEYOUNG, G.H.Y BIKES, SEATTLE, WA
- 3 JAY DURAN, BALLISTIC BMX, OMAK, WA
41-45 Expert Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 WILLIAM JONES, FACTORY YESS, N VANCOUVER, BC
- 2 GERRY ERICKSON, BALLISTIC BMX, LANGLEY, BC
- 3 JON LINDBERG, BREMERTON, WA
- 4 JON RONDEAU, LAKE COUNTRY, BC
- 5 STEVE PETRIE, PEMBERTON, BC
46 & Over Expert Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 DINO MATTONI, FACTORY BAD ACE, PUYALLUP, WA
- 2 JAMES KRAINTZ, THE BIKE MASTER, LAKE STEVENS, WA
- 3 SAM PELLIKAAN, MAS RACING, LANGLEY, BC
Social