TB Awards 2/9/17
Unnamed
Powered By: Us_logo_sticky

Track_logo_mxw350_mxh180_e0

Contact Us
Chesapeake BMX Map

Location:
726 Donaldson Avenue
Severn MD 21144
View Map | Get Directions

Track Operator:
Tom Sinchak
(410) 977 2963
Charles Ellis
(443) 995-1745
sinchakelectric@verizon.net

Coaches:
David Roarty
Tom Scott
Eric Huber

Track Image

Race Results

Race Date: 2013-11-03

Rider Results

Rider Results

District / 10 / Cruiser

  • 1 AIDAN TIMMONS
  • 2 JOSHUA HELMICK
  • 3 CODY BELFER
  • 4 DYLAN MULLIGAN
  • LUCA SAURMAN

District / 12 / Cruiser

  • 1 EVAN SINCHAK
  • 2 KHRISTIAN KRICKLER
  • 3 JONAS YOCKELSON

District / 17-20 / Cruiser

District / 26-30 / Cruiser

District / 36-40 / Cruiser

  • 1 SHANE BLACKMAN
  • 2 MYKE MUNOZ
  • 3 HAROLD LAVERE
  • 4 COLBY GOODMAN
  • 5 OSCAR TELLEZ
  • PATRICK MAHANEY

District / 46-50 / Cruiser

District / 51-55 / Cruiser

  • 1 WAYNE WILT
  • 2 DANIEL O RAMEY
  • 3 MIKE SCHWARTZ
  • ANGEL CAMACHO

District / 5 & Under / Novice

District / 6 / Novice

District / 7 / Novice

  • 1 CHRIS MEADOWS
  • 2 ALEC HOWARD
  • 3 JOSHUA WHEELER
  • 4 SERGIO GOMEZ

District / 8 / Novice

  • 1 CODY OSHENSKA
  • 2 CALEB MIDDLETON
  • 3 JACOB SACK

District / 9 / Novice

District / 10 / Novice

District / 11 / Novice

  • 1 AARON BAQUERO
  • 2 ETHAN SHREVE
  • 3 LOGAN NEILSON
  • 4 DJ HARVEY
  • RYAN REELING

District / 12 / Novice

District / 14 / Novice

District / 28-35 / Novice

District / 6 / Intermediate

District / 7 / Intermediate

District / 8 / Intermediate

  • 1 HAYDEN BOYD
  • 2 COLBY BROWN
  • 3 DYLAN RITTER
  • 4 CARTER CHANDLER
  • 5 JACOB HELMICK
  • 6 NATHAN GRAY
  • 7 RYAN BEAN
  • 8 JACK ROUX
  • LOGAN GARDINER
  • TUCKER HEDRICK

District / 9 / Intermediate

  • 1 BRADLEY SHIPE
  • 2 JORDAN BLAKE
  • 3 BRANDON ROY
  • 4 MARK HEBRON
  • BENSON SCHMIDT

District / 10 / Intermediate

District / 11 / Intermediate

District / 12 / Intermediate

  • 1 DANNY SPICER
  • 3 ISAAC NORMILE

District / 14 / Intermediate

District / 15 / Intermediate

  • 1 DEVYN JOHNSON
  • 2 CHASE YOUNG
  • 3 SEAN ARNOLD
  • 4 MARSHALL WOOD

District / 28-35 / Intermediate

  • 1 DOUGLAS WIDDOWS
  • 2 DEVIN JONES
  • 3 MARTIN RAUM
  • 4 NESTOR BAQUERO
  • FRANCIS VIATOR

District / 36-40 / Intermediate

  • 1 LANCE MCGUIRE
  • 2 DAVID MALLONEE
  • 3 MYKE MUNOZ
  • TOM SCOTT

District / 7 / Girls

  • 1 ADDISON SHREVE
  • 2 AVA YOCKELSON
  • 3 NOELLE BLACKMAN
  • RYLIE BLAKE

District / 8 / Girls

District / 10 / Girls

  • 1 PIPER YOCKELSON
  • 2 TAYLOR BOHANNON
  • 3 MADISON DASCH
  • ISABELLA POWELL

District / 12 / Girls

District / 14 / Girls

  • 1 CASSIDY ELLIS
  • 2 SUMMER MOYER
  • 3 SYDNEY NEBUS

District / 7 / Expert

District / 8 / Expert

  • 1 KAMREN KRICKLER
  • 2 JAMES CUTTER WILLIAMS
  • 3 RAHKAI BUYNUM
  • CODY BELFER

District / 10 / Expert

District / 11 / Expert

District / 12 / Expert

District / 14 / Expert

  • 1 NOLAN BROCKMEYER
  • 2 GRANT RAUM
  • 3 RICHARD THOMAS

District / 15 / Expert

  • 1 QISHAN JOHNSON
  • 2 PONTON CARY
  • 3 KENNETH VANVORST
  • 4 DALTON WILLIAMS
  • 5 RYAN YUHAS
  • 6 BRUCE LUNT
  • KOLLIN BAER

District / 16 / Expert

District / 17-18 / Expert

  • 1 CODY LYNN
  • 2 BRANDON WOOD
  • 3 RYAN STRAUB

District / 17-20 / Girls

  • 1 SAMANTHA MILLER
  • 2 HEALEY MILLER
  • 3 ERIN MABRY

District / 26-30 Girls / Cruiser

  • 1 JILL MCGUIRE
  • 2 TARA SINCHAK
  • 3 BARBEE BARNHILL

District / 36-40 Girls / Cruiser

District / 41 & Over / Expert

District / 41 & Over / Novice

  • 1 ADAM GRAY
  • 2 JOHN WOOD
  • 3 SCOTT REELING
  • PATRICK MAHANEY
Sign-Up to Become a Volunteer!

We need your help! Successful BMX programs are the result of a strong volunteer base. Be a part of something special and help make a difference in the lives of the kids & families at your local track.

Please choose one or more volunteer positions: