TB Awards 2/9/17
Unnamed
Contact Us
Black Mountain BMX Map

Location:
N Alameda Rd
Phoenix AZ 85024
View Map | Get Directions

Track Operator:
Debbie Kelley
602-938-1108
info@blackmountainbmx.com

Track Image

Race Results

Race Date: 2012-04-07

Rider Results

Rider Results

District / 10 / Cruiser

District / 13 / Cruiser

District / 15 / Cruiser

District / 31-35 / Cruiser

District / 41-45 / Cruiser

  • 1 ELLIOTT EVANS
  • 2 ERIK GAUHAROU
  • 3 JEFF DEFILLIPI

District / 46-50 / Cruiser

  • 1 TODD BERRY
  • 2 TROY ROBINSON
  • 3 FRED HIGHTOWER
  • 4 RICHARD VOTTA
  • 5 ED SCHNEIDER
  • 6 MARK MCGRATH
  • 7 DON W HARDCASTLE
  • ZOA SCHMIDT

District / 5 & Under / Novice

  • 1 NATHAN EFESTIONE
  • 2 KEATON FRESCHOLTZ
  • 3 IAIN LANPHIER

District / 6 / Novice

  • 1 ISAAC HARO
  • 2 BRAYDEN CAJTHAML
  • 3 KEATON HENDLEY
  • 4 SETH HERRON
  • 5 ELYSSA LAND
  • SELWYN HOLTORF

District / 7 / Novice

  • 1 ANTHONY VELTRI
  • 2 DEREK WIPPRECHT
  • 3 AMILYNN JUREWICZ
  • AUSTIN WIPPRECHT

District / 8 / Novice

  • 1 TRISTAN NELSON
  • 2 TONY JEFFERY
  • 3 BRADY SHINSAKO
  • 4 TRAVIS WIPPRECHT
  • TYLER GOODENOW

District / 9 / Novice

  • 1 KENNY CLANCY
  • 2 MICHAEL PERKINS
  • 3 BRYCE MAIN
  • 4 CAMERON BERNARDS
  • 5 CODY BROWN
  • 6 BRODY VULTAGGIO
  • ALEXIS KNAPP

District / 10 / Novice

  • 1 ANDREW BROOKS
  • 2 RYAN CLANCY
  • 3 JAMES NEWNUM
  • 4 THOMAS HARDING
  • 5 EVAN DOWLING
  • SCOTT BERNARDS

District / 11 / Novice

  • 1 KAMERON WAGNER
  • 2 COLTON DOMSHER
  • 3 ALEX LAUREANO
  • RYAN NIEMEYER

District / 12 / Novice

  • 1 BRANDON ROBBINS
  • 2 KADEN WAGNER
  • 3 SEBASTIAN BOBBITT
  • 4 GARRET BOWEN
  • JACOB MILLS

District / 13 / Novice

  • 1 JEREMY BRACCO
  • 2 WYATT HARWOOD
  • 3 TRISTAN DEMECS
  • 4 AUSTIN LAUREANO
  • MICHAEL JUREWICZ

District / 14 / Novice

District / 19-27 / Novice

  • 1 JAKE BAUER
  • 2 GAVIN PETERS
  • 3 RUBEN BARCELO

District / 5 & Under / Intermediate

  • 1 SIMON LOPEZ
  • 2 TALEN TURNAGE
  • 3 HUNTER CLARK

District / 6 / Intermediate

  • 1 BROGEN MATHIS
  • 2 PHILLIP SANDOVAL
  • 3 CILUS CABRAL

District / 7 / Intermediate

  • 1 CURTIS BAKER
  • 2 LANDON TURNAGE
  • 3 COLIN MCELYEA
  • 4 DYLAN ECCLESTON
  • 5 NOLAN HAAG
  • 6 JEREMY SMITH
  • 7 DYLAN NIEMEYER
  • THOMAS TRAYLOR

District / 8 / Intermediate

  • 1 BEAUDIE TRADUP
  • 2 JUSTIN EVANS
  • 3 RHYS HOLTORF
  • KOLTEN SAUBER

District / 9 / Intermediate

  • 1 JACK SCHNEIDER
  • 2 GAVIN HARRIS
  • 3 EVAN TEAGARDEN
  • DYLAN SCHALOW

District / 10 / Intermediate

  • 1 COLE GOODWIN
  • 2 JAGER NELSON
  • 3 CHRISTIAN JUREWICZ
  • 4 ETHAN LERMAN
  • 5 QUINN MCGRATH
  • 6 JEREMY BRILES
  • SETH BARNES

District / 11 / Intermediate

  • 1 TREVOR HOLTORF
  • 2 NATHAN EDWARDS
  • 3 LUKE LIPOWICZ
  • 4 STRAHINJA RADOSAVLJEVIC
  • HUNTER WATKINS

District / 12 / Intermediate

  • 1 JR MARTIN
  • 2 ISAAC THORPE
  • 3 JOHNNY BASTIN
  • 4 MICHAEL KINSLINGER
  • 5 TUCKER MAXON
  • 6 RYAN KESSLER
  • 7 CHRISTOPHER ARANDA
  • 8 GAGE ABNEY
  • CONNER HAWS
  • MICHAEL TEAGARDEN

District / 13 / Intermediate

District / 14 / Intermediate

  • 1 COLE BAILES
  • 2 DAVID DEHERRERA
  • 3 SEAN SLACK

District / 15 / Intermediate

  • 1 ANTHONY SALAZAR
  • 2 JUSTIN HASELHORST
  • 3 WESLEY PRICE
  • TYLER ALLEN

District / 28-35 / Intermediate

District / 9 / Girls

  • 1 MIA GAUHAROU
  • 2 MADISON BOARDMAN
  • 3 MYRA LOPEZ
  • DEMMAREE DEHERRERA

District / 11 / Girls

District / 12 / Girls

District / 14 / Girls

  • 1 KAELI LIXANDRU
  • 2 SAMANTHA USERY
  • 3 SIERRA JENNINGS
  • 4 COURTNEY ATWATER
  • 5 MADISEN RAU
  • ALANNA BOARDMAN

District / 7 / Expert

  • 1 DOMINIC BUCK
  • 2 BRANDON ROBBINS
  • 3 AXEL GEREDA
  • 4 TYLER VANMETER
  • COLE CHACE

District / 9 / Expert

  • 1 LEO HILE
  • 2 TREVOR HALL
  • 3 JOAQUIN BATTLE
  • BRANDON SHARP

District / 10 / Expert

  • 1 RYAN MARTS
  • 2 IAN CUNNINGHAM
  • 3 JOSH KIRKBY
  • 4 DAMIEN LYON
  • DYLAN WALTON

District / 11 / Expert

  • 1 THANE HOLTORF
  • 2 RILEY HOUSE
  • 3 NOAH THOMPSON
  • HAYDEN GANGL

District / 13 / Expert

  • 1 MASON BERRY
  • 2 NATHAN CLARK
  • 3 TRISTEN COLE

District / 14 / Expert

  • 1 JEFF MARSHALL
  • 2 AARON KIRKBY
  • 3 RALPH COURTNEY
  • 4 AIDAN ROMERO
  • PAUL SCHALOW

District / 15 / Expert

District / 16 / Expert

District / 19-27 / Expert

District / 41 & Over / Intermediate

District / 8 & Under / Cruiser

  • 1 DOMINIC BUCK
  • 2 BEAUDIE TRADUP
  • 3 PHILLIP SANDOVAL
Sign-Up to Become a Volunteer!

We need your help! Successful BMX programs are the result of a strong volunteer base. Be a part of something special and help make a difference in the lives of the kids & families at your local track.

Please choose one or more volunteer positions: